Sağlık

Beyin taramaları, erkeklerin ve kadınların kilo almasının farklı nedenlerini ortaya koyuyor

Beyin taramaları, erkeklerin ve kadınların kilo almasının farklı nedenlerini ortaya koyuyor

Pinterest’te paylaş
  • Yeni bir çalışma, erkeklerde kadınlara kıyasla kilo alımına neden olan farklı faktörlere potansiyel olarak ışık tutabilir.
  • Araştırmacılar, yüksek BMI’ye sahip kadınların, yüksek BMI’ye sahip erkeklere kıyasla daha fazla kaygı ve daha düşük dayanıklılık ile ilişkili bağlantıda değişiklikler gösterdiğini buldular.
  • Buna karşılık, erkeklerin yeme davranışları, karın rahatsızlığı ile ilişkili olanlar gibi bağırsak duyumlarının ve içgüdüsel tepkilerin farkındalığından daha fazla etkilenme eğilimindedir.

Bilim adamları, obezite ile ilişkili cinsiyete özgü beyin sinyallerini, farklı faktörlerin kadınlara kıyasla erkeklerde kilo alımına yol açabileceğini öne sürdüler.

UCLA’da beyin, obezite ve mikrobiyom araştırmacısı olan PhD, çalışma yazarı Arpana Gupta, “Yaşamın erken dönemlerinde yaşanan sıkıntı, zihinsel sağlık kalitesi ve duyusal uyarımın yaşanma şekli ile ilişkili birkaç beyin ağında farklılıklar bulduk” dedi. Bir deyim.

“Multimodal MRI görüntülemeye dayanan ortaya çıkan beyin imzaları, obezite müdahalelerini bireysel duruma daha kesin bir şekilde uyarlamamıza yardımcı olabilir. [biological] seks” dedi.

Çalışma 6 Nisan’da dergide yayınlandı beyin iletişimi.

Obezite ile ilişkili beyin değişiklikleri

Çalışma, onları aşırı kilolu veya obez kategorisine sokan yüksek vücut kitle indeksine (BMI) sahip 78 erkek ve kadın ile daha düşük BMI’ye sahip 105 erkek ve kadını içeriyordu.

BMI vücut yağının bir ölçüsüdür boyut ve ağırlığa göre. Daha yüksek bir BMI her zaman daha yüksek bir vücut yağ yüzdesini göstermez.

Katılımcılar, kaygı ve depresyon semptomlarını, çocukluk çağı travmasını, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi yaygın semptomlara duyarlılığı, aşırı yemeyi, bağırsak semptomlarını, kişilik özelliklerini ve diğer faktörleri derecelendiren anketleri doldurdu.

Ayrıca beyin yapısını ve işlevini ve ayrıca beynin farklı alanları arasındaki bağlantıyı değerlendirmek için üç MRG’den geçtiler.

Sonuçlar, beyin bağlantısındaki belirli değişikliklerin hem erkeklerde hem de kadınlarda yüksek BMI ile ilişkili olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, bunların arasında, yaşamın erken dönemindeki travma ile bağlantılı olan “yiyecek veya yiyecekle ilgili ipuçlarına yanıt veren beynin birçok bölgesindeki değişiklikleri” içerdiğini yazdı.

Ayrıca, yüksek BMI’ye sahip kadınların, yüksek BMI’ye sahip erkeklere kıyasla daha fazla kaygı ve daha düşük dayanıklılık ile ilişkili bağlantıda değişiklikler gösterdiğini bulmuşlardır.

OKU  Ozempic Ribaund: Çoğu insan semaglutide'i bıraktıktan sonra kilo alır

Araştırmacılar, yüksek BMI’li kadınlardaki diğer bağlantı değişikliklerinin, kadınların duyguları eylem odaklı hedef planlama ile bütünleştirmede sorun yaşayabileceğini öne sürdüğünü yazdı. Bu, kadınlarda erkeklere göre daha fazla “duygusal aşırı yemeye” yol açabileceğini söylediler.

Ek olarak, bazı beyin değişiklikleri, yüksek BMI’li kadınların ultra işlenmiş gıdaların görüntüsüne, kokusuna ve tadına daha duyarlı olabileceğini düşündürmektedir.

Kilo alımında erkekler ve kadınlar arasındaki farkları anlayın

daha önceki birinde öğrenmekGupta ve meslektaşları, duygusal ve zorlayıcı yemenin kadınlarda obezite gelişimi üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olduğunu buldular.

Buna karşılık, erkeklerin yeme davranışları, karın rahatsızlığı ile ilişkili olanlar gibi bağırsak duyumlarının ve içgüdüsel tepkilerin farkındalığından daha fazla etkilenme eğilimindedir.

Gupta basın açıklamasında, “Bu sonuçlar, “yüksek BMI’li kadınlar için tedavi planları tasarlarken, duygusal düzenleme tekniklerine ve savunmasızlık faktörlerine odaklanmanın önemli olabileceğini” öne sürüyor.

O ve meslektaşları, araştırmalarının yalnızca beyin değişiklikleri, BMI ve anksiyete ve depresyon gibi klinik belirteçler arasındaki ilişkileri gösterdiğine dikkat çekiyor.

Beyindeki değişikliklerin BMI artışına neden olup olmadığını veya aşırı kilolu veya obez olmanın beyni belirli şekillerde şekillendirip şekillendirmediğini belirlemek için uzunlamasına çalışmalar da dahil olmak üzere ek araştırmalara ihtiyaç duyulacaktır.

doktor Bariatrik cerrah ve California, Fountain Valley’deki Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki MemorialCare Cerrahi Kilo Verme Merkezi’nin tıbbi direktörü Mir Ali, bu çalışmanın kilo vermenin ne yediğinizden ve ne kadar egzersiz yaptığınızdan daha karmaşık olduğunu gösterdiğini söyledi.

Yeni çalışmada yer almayan Ali, Healthline’a verdiği demeçte, “Hormonlar, duygular, metabolizma, genetik ve diğer birçok faktör rol oynuyor.” Ayrıca, “Bu çalışma, duygular ve yemek yeme söz konusu olduğunda erkekler ve kadınlar arasında önemli bir fark olduğunu gösteriyor.”

Obezite ile savaşmanın yolları

Ali, tüp mide veya gastrik bypass ameliyatı gibi obezite prosedürlerinin hastalar için uygun olup olmadığının cinsiyet dışındaki BMI ve diğer sağlık durumları gibi faktörlere bağlı olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, deneyimlerine göre, obezite cerrahisi söz konusu olduğunda erkekler kadınlardan daha yüksek başarı oranlarına sahip olma eğilimindedir.

Gupta ve meslektaşları tarafından yapılan araştırmaya göre bu, erkeklerin yeme davranışlarının içgüdüsel duygulardan etkilenmesiyle ilgili olabilir.

OKU  Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Ali, yemek yedikten sonra tokluk hissi gibi, “Bir operasyon öncelikle iç organ hissini etkiler” dedi.

“Duygusal yiyiciliği daha fazla olan kişilerde, vücutları onlara tok olduklarını söylüyor olabilir, ancak duyguları onlara yemeye devam etmelerini söylüyor,” dedi, bu yüzden tek başına ameliyat onlar için o kadar etkili olmayabilir.

Ancak Ali, hastaların deneyimlerinin biraz değiştiğini, bazı kadınların ameliyattan sonra uzun yıllar çok iyi durumda olduğunu, bazı erkeklerin ise kısa süre sonra kilo alabileceğini söyledi.

Kişiye özel kilo verme tedavisi

Yeni çalışmanın sonuçları, diğer obezite tedavisi müdahaleleri üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olabilir. Bazı araştırmalar kilo vermede duygusal düzenlemenin rolüne bakmıştır. gençler Ve yaşlı bayan.

Bununla birlikte, müdahaleleri obeziteyi tedavi etmek için kişiselleştirme fikri yeni değil. Doktorlar, sadece cinsiyeti değil, bir dizi faktörü göz önünde bulundurmalarına rağmen bunu hastalarıyla zaten yapıyor.

“Örneğin, her hastanın metabolik sistemini ve sağlığın sosyal belirleyicilerini dikkate almak önemlidir” dedi Dr. Yeni çalışmaya dahil olmayan Los Angeles’taki AltaMed Sağlık Hizmetleri’nde baş sağlık muhabiri ve tıbbi işler sorumlusu Ilan Shapiro.

Healthline’a “Yaş, cinsiyet, akıl sağlığı ve kronik hastalığa bakarsak, en iyi müdahale sonucunu elde etmemize yardımcı olur” dedi.

Doktorlar ayrıca hastanın diyeti, egzersiz düzenleri, uyku alışkanlıkları, stres seviyeleri ve yönetimi ve zihinsel sağlık gibi diğer faktörleri de değerlendirdiğini söyledi.

Cinsiyete özgü obezite müdahaleleriyle ilgili olarak Shapiro, şu anda yerleşik bir yöntem olmadığını, ancak “umarız gelecekte hastalar için bir müdahale şablonu oluşturmak için daha fazla araştırmamız olur” dedi.

Obezite karşıtı tepkiler tasarlanırken göz önünde bulundurulması gerektiğine inandığı diğer bir anahtar faktör, kişinin kültürü veya topluluğudur.

Örneğin, Toplum Sağlığı Çalışanı – İspanyolca olarak bilinen işveren veya sponsor – Shapiro, Hispanik toplulukların sağlıklı kilo yönetimi uygulamalarına yardımcı olabilir, dedi.

“Doktorlar olarak, hastaların daha sağlıklı, daha mutlu yaşam tarzları oluşturmasına yardımcı olmak istiyoruz” dedi. “Kültürel olarak yetkin doktorlar, hastalara yaşamları boyunca yardımcı olacak [weight-loss journey].”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Obezite ve metabolik sağlık kanser riskinizi nasıl etkileyebilir?

Sağlık

Ozempic Gibi Zayıflama İlaçları Gebe Kalmaya Çalışırken Güvenli mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir