Sağlık

Tip 2 diyabet: Et ve diğer gıdalardaki nitratlar riski nasıl artırabilir?

Tip 2 diyabet: Et ve diğer gıdalardaki nitratlar riski nasıl artırabilir?

Pinterest’te paylaş
Nitratlar ve nitritler işlenmiş ette, ayrıca sebzelerde ve diğer gıdalarda bulunur. Dejan Beokovic/Stocksy
  • Nitratlar ve nitritler toprakta ve suda doğal olarak bulunur. Gıdalarda raf ömrünü korumak için de kullanılırlar.
  • Araştırmacılar, işlenmiş et ve diğer gıdalardaki nitrat ve nitritlerin tip 2 diyabet geliştirme riskinizi artırabileceğini söylüyor.
  • Ancak uzmanlar, sebzelerde bulunanlar gibi bazı nitrat ve nitritlerin kan basıncını ve bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğine dikkat çekiyor.

Bugün PLOS Medicine’de yayınlanan bir araştırmaya göre, nitrat ve nitrit içeren yiyecek ve içecekleri tüketmek, tip 2 diyabet geliştirme riskinizi artırabilir.

NutriNet-Sante projesi, 2009 yılında başlatılan web tabanlı bir çalışmadır. Yeni çalışmada araştırmacılar, 104.168 katılımcıdan oluşan NutriNet-Sante grubu için toplanan verilere erişti.

15 yaş ve üstü katılımcılar gönüllü olarak tıbbi geçmişlerini ve diyetleri, yaşam tarzları ve önemli sağlık güncellemeleri hakkında bilgi verirler.

Yeni çalışmanın bilim adamları, katılımcıların kendileri tarafından bildirilen diyet verilerine dayanarak ayrıntılı nitrit ve nitrat maruziyet verilerini incelediler.

Nitrat çalışmasında araştırmacıların buldukları

Nitritler ve nitratlar toprakta ve suda doğal olarak bulunur. Raf ömrünü uzatmak için yüksek oranda işlenmiş etler gibi gıdalarda da kullanılırlar.

Araştırmacılar, daha yüksek nitrit alımı bildiren katılımcıların tip 2 diyabet geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu bildirdi.

“Nitritlerin/nitratların insülin direnci ve metabolik sağlık ile ilgili olarak zararlı veya faydalı olup olmadığı konusunda bir fikir birliği olmadığı için bu bir dönüm noktası çalışmasıydı” dedi Dr. Caroline Messer, New York’taki Lennox Hill Hastanesinde bir endokrinolog.

“Biraz hayvan testi Nitratların/nitritlerin glikoz toleransını iyileştirdiğini ileri sürerken, diğer deneysel çalışmalar bunun aksini göstermiştir. Araştırmacılar, küçük bir potansiyel insan dışında, bunu doğru bir şekilde araştırmadılar. öğrenmek İran’da, ”dedi Messer Healthline’a. “Hiçbir çalışma, nitrit/nitratların gıda ve su kaynakları ile diyet kaynakları arasında ayrım yapmadı. Dünya çapında (kanser endişelerini gidermek için) nitrit/nitrat yasaklarının yakın zamanda gelmesiyle, bu soru son zamanlarda daha da alakalı hale geldi.”

OKU  5 dakikalık yürüyüşler, her yarım saatte bir uzun oturma sürelerini nasıl etkisiz hale getirebilir?

Çalışmanın yazarları, nitritler ve nitratlar ile tip 2 diyabet arasında bir ilişki olduğunu bildirdi. Ancak, ilişkinin nedensellikle aynı olmadığını buldular.

Erin Palinski-Wade, RD, CDES, “Hangi seviyelerde nitrat alımının sağlık risklerine neden olabileceği ve doğal olarak oluşan nitratların sağlığı, gıdalara eklenen nitratlarla aynı şekilde etkileyip etkilemediği konusunda önerilerde bulunabilmemiz için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.” kayıtlı diyetisyen ve “2 Günlük Diyabet Diyeti” yazarı Healthline dedi.

nitratlar ve nitritler

Bazı sağlık savunucuları, nitrat ve nitritlerin tehlikeleri ve bunların kanser gelişimine katkıda bulunma potansiyelleri konusunda uyarıda bulunuyor.

Dr. Najia Hussain, DO, New York’taki NYU Langone’de bir endokrinoloji uzmanı.

Healthline’a verdiği demeçte, “Önemli ölçüde daha yüksek nitrat seviyelerine (sodyum nitrat formunda) sahip olanlar arasında jambon, domuz pastırması, kurutulmuş etler ve sosisli sandviçler bulunur” dedi. “Nitratlar, çevremizde de yaygın olarak bulunur, doğal olarak suda ve yapraklı ve kök sebzeler gibi bitkisel gıdalarda bulunur.

Hussain, “Vücudumuz nitratları, vasküler ve metabolik işlevler de dahil olmak üzere birçok temel fizyolojik işleve sahip olan nitrik okside dönüştürür” dedi. “Aşırı nitrat alımının bize zarar verip vermeyeceği ve bu maddeleri gıda katkı maddesi olarak yasaklamamız gerekip gerekmediği uzun süredir tartışılıyor.”

Bazı çalışmalar nitratları ve nitritleri kolon, böbrek ve mide kanserine bağlamaktadır. Ulusal Kanser Enstitüsü.

Nitrat ve nitritlerin bulunduğu yerler

Nitratlar ve nitritler toprakta, suda ve insan vücudunda doğal olarak bulunur. Vücudumuzdaki bakteri ve enzimler nitratları parçalayarak nitritlerin nitrik okside dönüşmesine neden olur. Bu kimyasal, kan damarlarımızın sağlığının, kan basıncının ve genel kardiyovasküler sağlığımızın önemli bir parçasıdır.

Institute of Food Technologists’e göre, nitrat içeren sebzeler nitrat tüketimimizin yaklaşık %85’inden sorumludur.

Hussain, “Bence bu çalışma, işlenmiş gıdalardaki nitratların zararlı olabileceğine dair uzun süredir devam eden bir tartışmayı desteklemeye yardımcı oluyor.” Dedi. “Öğrendiğimiz yeni kanıtlar, yiyecek ve suda doğal olarak bulunan nitratların bile zararlı olabileceğidir. Bu nedenle su ve bitkisel besinlerin doğası gereği zararlı olduğu sonucuna varabilir miyiz? Hayır, ama belki nesiller boyu süren toprak kirliliği ve kirliliğinden sonra, çevremizdeki nitrat miktarı bazı cevaplar sağlayabilir.”

OKU  D vitamini ve statinler: Takviyeler kas ağrısını ve yan etkileri hafifletemez

Fransa ve Birleşik Krallık gibi bazı Avrupa ülkeleri, kanserle bağlantıları nedeniyle işlenmiş etlerdeki nitrat ve nitritleri yasaklamayı veya azaltmayı düşündü.

Diyetinizdeki nitrit ve nitratları nasıl en aza indirirsiniz?

Tüm nitrat ve nitritlerden kaçınmak mutlaka çözüm değildir.

Bazı nitratlar, gastrointestinal sistemdeki bakteriyel büyümeyi ve enfeksiyonları azaltmaya ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olabilir.

Messer, “Nitritlere maruz kalmayı en aza indirmek için, sodyum ve potasyum nitritler için etiketleri kontrol etmeyi veya domuz pastırması, jambon ve salam gibi işlenmiş et alımınızı kısıtlamayı düşünün.” Dedi.

Palinksi-Wade, “Nitrat bakımından yüksek gıdaları sınırlamayı önermem.” Dedi. “Pancar gibi bu yiyeceklerden bazıları, kan basıncını düşürmek gibi faydalar sunar (bu, kalp hastalığı riski daha yüksek olan diyabetli kişiler için çok önemlidir).

Palinksi-Wade, “Şu anda, bu yiyecekleri (esas olarak sebzeleri) yemenin, onları sınırlamaktan/kaçınmaktan daha olumlu faydaları var” diye ekledi. “Nitratlar konusunda endişeleriniz varsa, nitratları koruyucu olarak kullanan, ancak sebzelerden kaçınmayan, yüksek oranda işlenmiş gıda alımınızı azaltmaya odaklanın.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir