Oyun Haberleri

Modder, ChatGPT’yi Skyrim VR’ye bağlar, böylece NPC’ler rol oynayabilir ve geçmiş konuşmaları hatırlayabilir

Preacher in Skyrim

Herhangi bir RPG’de yeterince zaman harcarsanız, sonunda karakterleriyle konuşacak konularınız biter. Peki ya hiç bitmeyen bir dinamik olarak oluşturulmuş anekdot kaynağına sahiplerse? Ya onlara önünüzdeki bir menüde listelenmeyen sorular sorabilseydiniz? Oyunda sizinle yaşadıkları deneyimleri bile hatırlasalar ve onlar hakkında uzun uzadıya konuşabilseler ne olurdu? Mod yapımcısı Art From The Machine’in Skyrim VR’da cevaplamaya çalıştığı sorular bunlar.

Aşağıdaki videoda, yanıt oluşturmak için OpenAI’nin büyük dil modeli ChatGPT’yi, NPC’lerin tamamen seslendirilebilmesi için metin okuma için xVASynth’i ve konuşma için Whisper’ı kullanan çalışma modundan bazı sahneleri görebilirsiniz. -text, böylece oyuncular mikrofonlarına konuşabilir ve NPC’ler onları anlayabilir.

Bu, pek çok farklı sistemin devreye girmesi anlamına geliyor ve ilk sonuçlar, bazı oldukça yapmacık tepkiler. Ancak aynı zamanda, dinamik konuşmalar oluşturmak için AI ile bağlanan NPC’lerin potansiyeline dair bir ışık görüyorsunuz:

Videoda gösterilen bir sürü farklı konuşma ve parça var, ancak en ilginç olanı Warmaiden’ın Whiterun’daki yıldız çalışanı Ulfberth War-Bear ile yapılan bir sohbet. Mod sayesinde Ulfberth, mağazanın çalışma saatlerini biliyor ve bunları oyuncuya söyleyebiliyor (beceriksiz de olsa) ve hatta oyun içi saate göre mağazanın ne kadar sürede kapanacağını hesaplayabiliyor.

Evet, Ulf’un telaffuzu oldukça berbat – sesi gibi görünse de ve dudakları uyumlu, ki bu etkileyici – ama “Kapatmana ne kadar var?” gibi basit bir sorunun olduğu bir oyun oynama fikrini seviyorum. aklıma bir şey geliyor ve bir dükkan sahibine sorup basit bir cevap alabiliyorum. Bu, bir NPC’nin gerçek bir insan gibi hissetmesine yardımcı olur.

Mod yapımcısı ayrıca bir kılıç alır ve Ulfberth’ten onu tarif etmesini ister ve şöyle yapar: “Kabzasına gömülü bir ruh cevheri olan iyi hazırlanmış bir demir kılıç gibi görünüyor. Üzerindeki büyü, kullanıcının ruhları yakalamasına izin veriyor. onların düşmanları.”

OKU  Gigabyte'ın RTX 4090 Oyun Kutusu, ultrabook'unuzu tam bir oyun bilgisayarı canavarına dönüştürmek istiyor

Ulfberth’in bir oyun wiki’sinden birkaç satır gibi hissettiren şeyleri okuması tam olarak göz kamaştırıcı değil ve kılıç hakkındaki ayrıntıları “bilmesi” özellikle etkileyici değil – oyunun kendisi de onun ne tür bir kılıç olduğunu açıkça biliyor. Ancak heyecan verici olan tam olarak bu konuşma değil, anında (yavaş da olsa) oluşturuluyor olması ve gelecekteki oyunlarda ne anlama gelebileceği. Az önce yaptığınız veya söylediğiniz bir şeye dinamik olarak tepki veren NPC’ler, söz konusu özel diyaloğun önceden yazılmasına ve kaydedilmesine gerek kalmadan – bunu düşünmek ilginç.

Daha da ilginç olanı, bu AI özellikli NPC’lerin daha sonra onlarla konuştuğunuzda geçmiş olayları ve konuşmaları hatırlayabilmesidir, Art From The Machine’in bu modda üzerinde çalıştığı bir şey. “ChatGPT’den çıkışta görüşmeyi gelecekteki istemler için yoğunlaştırmasına yardımcı olması için özetlemesini istediğim bir temel bellek sistemi kurdum.” Reddit’te diyorlar. “Gelecekte uygulamayı umduğum Langchain gibi, belleği işlemek için çok daha karmaşık araçlar var.”

Mod henüz denenmeye müsait değil—Art From The Machine, modu yayınlamadan önce daha fazla özellik eklemek ve daha fazla hata testi yapmak istiyor. Ancak AI araçlarıyla modlanan tek oyun Skyrim değil: Mount & Blade: Bannerlord’un bir modu var bu, NPC’lerinin oyuncu tarafından yazılan soruları yanıtlamak için AI kullanmasına izin verir. bir görebilirsiniz o modun videosu burada.

Bu modların her ikisi de etkileyici, ancak yapay zekayı NPC’lere bağlamanın teknik zorluklarından ayrı olarak düşünüyorum, benim için sorun şu: NPC’ler sonsuza dek yeni diyaloglar yaratabilseler bile, tüm bu gevezelikler isteyecek kadar ilginç olacak mı? dinlemek? Geçenlerde araştırmacılar gördük sanal bir kasabayı yapay zeka aracılarıyla doldurun, ve partiler verip birbirleriyle konuşmaları harika olsa da, sohbetlerin kendisi… oldukça sıkıcıydı. NPC’leri sonsuza kadar konuşturan teknolojinin, nihayetinde söyleyecek ilginç bir şeyleri yoksa o kadar önemli olacağını düşünmüyorum. Umarım gelecekte çoğu oyun ve mod, insanlar tarafından yazılan ve icra edilen eski moda diyaloglara sadık kalır.

OKU  The Sims 4 Player Yeraltı Sığınağında Adamları Yakalıyor

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.