Oyun Haberleri

Witcher oyuncusu Doug Cockle, oyunlarda yapay zeka seslerinin kullanımının ‘kaçınılmaz’ olduğunu ancak potansiyel olarak tehlikeli olduğunu söylüyor: ‘Sorun yapay zeka değil. Yapay zekayı kullanan insanlar’

LONDON, ENGLAND - DECEMBER 01: Doug Cockle attends the World Premiere of

The Witcher üçlemesinin kahramanı Geralt of Rivia’nın arkasındaki ses olarak tanınan seslendirme sanatçısı Doug Cockle, IGN ile yeni bir röportajında, yapay zekanın oyun geliştirme sürecinde giderek daha fazla kullanılmasının “kaçınılmaz” olduğunu ve bunun mutlaka kötü bir şey olmadığını söylüyor. — ancak seslendirme sanatçılarının seslerinin nasıl kullanıldığını kontrol etmek için gerekli adımları atmaması potansiyel olarak “tehlikelidir”.

Cockle, “Yapay zeka kaçınılmazdır ve geliştiriciler yapay zekayı kullanacak” dedi. “Bunun tam olarak ne anlama geldiğinden %100 emin değiliz.

“Zaten bunu çeşitli şekillerde yapıyorlar, arka planı, NPC seslerini ve buna benzer şeyleri dolduruyorlar; bu talihsiz bir durum çünkü bu seslerin hepsi bir noktada insandı ve seslerin hepsi de insanları örnek alarak modellendi. Birinin sesini alıp veri tabanına koydular, dijitalleştirdiler ve bunu o kişinin asla söylemediği şeyleri söylemek için kullanıyorlar. Bunda etik olmayan bir şeyler var ve bu yüzden çok fazla tartışma sürüyor.”

Yapay zekanın yükselişi, aksi takdirde oyunlarında seslendirmeyi karşılayamayacak olan geliştiriciler için her türlü ilginç olasılığa kapı açıyor. Örneğin bu yılın başlarında mod geliştiricilerin Bethesda’nın 20 yıllık RPG’si Morrowind’e yeni sesler eklemek için ElevenAI aracını kullandığını öğrendik. Ancak aynı zamanda seslendirme sanatçılarının onaylamadığı içeriklerin oluşturulması veya bunların tamamen atlatılabilmesi gibi her türlü suiistimale de olanak tanıyor. Ancak yapay zekanın kullanımına ilişkin pek çok şey düzenlenmemiş ve belirsiz kalsa da cini tekrar şişeye koymanın imkânı yok.

Cockle, birkaç yıl önce bir yapay zeka şirketinin kendisine Geralt sesini kullanmasını istediğini ve onun bunu reddettiğini, bunu prensipte yapay zekaya karşı olduğu için değil, sadece “insanlar sesimizi çaldığı için” söylediğini söyledi. Yukarıda bahsedilen Morrowind modu gibi, insanların bununla yarım yamalak bir şey yapmadığı durumlarda bile, AI tarafından oluşturulan içerik, onu ve diğer seslendirme sanatçılarını gelirden ve işlerinin kontrolünden mahrum bırakıyor. Bu, Cockle gibi “ana karakter” seslendirme sanatçıları için giderek daha belirgin bir sorun haline geliyor: Sadece birkaç yıl önce bile, seslendirme sanatçıları anonim olma eğilimindeydi, ancak bugünlerde, önemli rollerin ardındaki kişilerin isimlerini ve yüzlerini bilmek alışılmadık bir durum değil. onlar ana akım ünlüler değiller.

Cockle için en büyük sorun, birinin Geralt’ın sesini ırkçı mesajlar oluşturmak veya yanlış bilgi yaymak için kullanması gibi suiistimal potansiyeli. Cockle, “İşte bu noktada yapay zeka tehlikeli hale geliyor” dedi. “Yalan haberler, yanlış haberler, yanlış görüşler. Bunu artık politikacılarda da görüyoruz. İnsanlar bir şeyleri ortaya koyuyor. Yani sorun yapay zeka değil. Sorun yapay zekayı kullanan insanlar.”

OKU  Marvel Snap, TikTok'un ana şirketi ByteDance oyundan çıkmak isterken, yayıncı Nuverse'nin kapanmasına rağmen oyunculara "çalışmaya devam edeceği" güvencesini veriyor

Aktör Cissy Jones yakın zamanda Morpheme adında bir ses yapay zeka şirketinin kurucu ortağı oldu ve bu konuda kendisiyle konuştuğunu söyleyen Cockle, bunun ileriye yönelik etkili bir yol olabileceğini düşünüyor. Modlayıcılar “harika” dedi, “ama orada bir yerlerde bir çizgi var ve AI tartışması gerçekten de bu çizginin tam olarak nerede olduğu, gerçekten endüstriyi kızdırmaya başlıyor.”

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.