Sağlık

Yasal esrar yayıldıkça, giderek daha fazla çocuk yenilebilir maddelerden hastalanıyor

Yasal esrar yayıldıkça, giderek daha fazla çocuk yenilebilir maddelerden hastalanıyor

Pinterest’te paylaş
Yeni bir araştırmaya göre, ABD zehir kontrol merkezleri 2017’den 2021’e kadar yenilebilir kenevir ürünleri kullanan 6 yaş ve altındaki 7.000’den fazla çocuk vakası kaydetti. Catherine Falls Reklamı / Getty Images
  • Daha fazla ABD eyaleti esrarı yasallaştırdıkça, yenilebilir ürünler gibi ürünler kolayca bulunabiliyor.
  • Yeni bir çalışma, 2017’den 2021’e kadar ABD zehir kontrol merkezlerinin, yanlışlıkla yenilebilir kenevir tüketen 6 yaş ve altındaki 7.000’den fazla çocuk vakası kaydettiğini bildiriyor.
  • Esrar ürünlerine erişimi olan ebeveynler, bakıcılar ve ilgili yetişkinler, yenilebilir ürünleri küçük çocuklardan uzak tutmak için ekstra önlemler almalıdır.

Esrar (esrar) yenilebilir ürünleri – sakızlar, çikolata ve unlu mamuller gibi – kenevir bitkisindeki ana psikoaktif bileşik olan tetrahidrokanabinol (THC) içerir.

Bu ikramlar bazen esrar dışı ürünlere benzeyebilecek çekici renkler ve yazı tipleriyle paketlenir.

Dr. Colleen Kraft, Los Angeles Çocuk Hastanesi’nde çocuk doktoru ve Amerikan Pediatri Akademisi’nin eski başkanı.

“Bu, özellikle okuyamayacak kadar küçük çocuklar için tehlikelidir” diye ekledi.

Aslında, Journal’da 3 Ocak’ta yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde yanlışlıkla yenilebilir kenevir yiyen küçük çocukların sayısı son 5 yılda keskin bir şekilde arttı. pediatri.

Bu çocukların çoğu hastaneye kaldırıldı, bazıları nefes alma sorunları ve diğer ciddi komplikasyonlar nedeniyle yoğun bakım ünitelerine kaldırıldı.

“Esrarın yasallaştırılmasından bu yana, çocuklarda, özellikle THC’nin yenilebilir formülasyonlarına kasıtsız maruz kalmada bir artış oldu” dedi Dr. Jonathan Ford, Sacramento, CA’daki UC Davis Health’te tıbbi toksikolog.

Kaza sonucu esrar zehirlenmesi artıyor

Yeni çalışma, 2017 ile 2021 arasında ABD zehir kontrol merkezlerinin yenilebilir esrar kullanan 6 yaşın altındaki 7.000’den fazla çocuk vakası kaydettiğini gösteriyor.

Araştırmacılar, bu yaş grubundaki vakaların 2017’de 207 iken 2021’de 3.054’e, yani %1.375’lik bir artışa yükseldiğini söyledi.

Araştırmacılar, bunların yalnızca bildirilen vakalar olduğunu, bu nedenle gerçek vaka sayısının muhtemelen daha yüksek olduğunu yazdı.

Çocukların neredeyse dörtte biri hastaneye kaldırıldı ve çocukların yaklaşık %8’i yoğun bakım ünitelerine kaldırıldı.

Uyuşukluk, uyuşukluk, solunum problemleri, hızlı kalp atışı ve kusma en yaygın semptomlar arasındaydı. Çocukların yaklaşık %2’sinde koma da dahil olmak üzere daha ciddi merkezi sinir sistemi semptomları görüldü.

Çocukların yarısından fazlası 2 ila 3 yaşındaydı, ancak bazı küçük çocuklar da yanlışlıkla yenilebilir kenevir yediler.

OKU  Esrarın yasallaştırılması, uyuşturucu kullanımındaki artışla ilişkilendirilmemiştir.

Ayrıca çocukların %90’ından fazlası evde yemek yedi.

5 yıllık çalışma döneminde ölüm bildirilmedi. Yine de, NBC’nin bildirdiğine göre, geçen yıl Virginia’da 4 yaşındaki bir çocuk THC sakızlarını yedikten sonra öldü.

Esrar zehirlenmesinin uyarı işaretleri

Bir çocuğun yanlışlıkla yenilebilir kenevir yedikten sonra ne kadar hastalanacağı THC dozuna bağlıdır. Bazı yiyecekler yüksek oranda konsantre olduğundan zehirlenme riskini artırır.

Ford, “Konsantrasyonlar sakızlı, çikolata veya diğer yenilebilir başına 5 miligram ila 50 miligram THC arasında değişiyor” dedi ve “ve bu, fazla kilolu olmayan küçük bir çocuk için çok fazla olabilir.”

Kraft, bir çocuğun küçük boyutu nedeniyle, “sadece bir kurabiye veya çikolata, bir çocuğun THC’de aşırı doz almasına neden olabilir” dedi.

Yenilebilir kenevir yemiş olan küçük çocuklar aşağıdaki semptomları yaşayabilir:

  • korku ve panik
  • Zayıflık, zayıf koordinasyon ve geveleyerek konuşma
  • Uyuşukluk, yorgunluk veya uyuşukluk
  • yavaş, sığ nefes alma

Ancak belirtiler her zaman çocuk yenilebilir bir şey yedikten hemen sonra ortaya çıkmayabilir.

Kraft, “Vücudun yutulan THC’yi işlemesi, solunan THC’den daha uzun sürüyor” dedi. “Bu nedenle, bir çocuk yenilebilir bir şey yiyebilir ve saatler sonra semptom göstermeyebilir.”

Yanlışlıkla yutulması durumunda ne zaman yardım alınmalı?

Esrar kazara maruz kalmanın en yaygın uyarı işareti, başka bir açıklama olmaksızın aniden “yanlış davranan” bir çocuktur, dedi Dr. Diane Calello, Newark, New Jersey’deki Rutgers New Jersey Tıp Okulu’ndaki New Jersey Zehir Merkezi’nin genel müdürü ve tıbbi direktörü.

Bu, uyuşukluğa veya diğer davranış değişikliklerine neden olabilir, dedi.

Çocuğunuz yenilebilir kenevir kullanmışsa veya kullandığından şüpheleniyorsanız, hemen zehir kontrol merkezini arayın: 1-800-222-1222.

Çağrıları yanıtlayan eğitimli sağlık uzmanları, acil servise gitmeniz veya ciddi bir hastalığı önlemek için harekete geçmeniz gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Kraft, “Çocuğunuzun semptomları şiddetli görünüyorsa, hemen 911’i arayın veya acil servise gidin.”

Aşırı uyku hali gibi bir semptom, özellikle uzun sürerse çocuklar için tehlikeli olabilir.

OKU  Esrar ve diğer ilaçlar atriyal fibrilasyon riskini artırır (AFib)

Ford, “Bir günden fazla sakinleştirilen çocuklarımız oldu ve susuz kalma riskiyle karşı karşıya kaldık” dedi.

“Bir çocuk sıvı içmek veya bir şeyler yemek için uyanık kalmakta zorlanıyorsa, izlenmesi ve belki de intravenöz sıvı verilmesi gerekir.”

Ford, “gerçekten küçük çocukların kan şekeri seviyelerinin tehlikeli derecede düşük olmadığından emin olmak için sık sık kan şekeri kontrolleri yaptırmaları gerektiğini” ekledi.

Çocukları yenilebilir kenevirden korumak

Kraft, çocuklarınızı yenilebilir kenevirden korumanın en iyi yolunun onları evden uzak tutmak olduğunu söyledi. Ancak bunlara sahipseniz, başka adımlar atmanız gerekir.

California, Colorado, Massachusetts, Oregon, Washington ve diğer eyaletler, yenilebilir kenevir ürünlerinin çocuklara dayanıklı ambalajlarda satılmasını şart koşuyor. Ancak bazı çocuklar hala onları açmanın bir yolunu bulabilir.

Ford, kenevir sakızlarının çocuklara karşı dayanıklı bir kapta satılmasının onları bir çocuğun erişebileceği yerde bırakmanın sizi rahat hissettirmediğini söyledi.

Bu nedenle Calello, birden çok güvenlik katmanı eklemeyi önerdi.

Yenilebilirleri çocuklara uygun kaplarda saklamanın yanı sıra, “yenilebilirleri güvenli ve gözden uzak tutun” dedi. “Ve herhangi bir ürün satın almayın [that] çocuğunuzun en sevdiği şeker gibi görünmek – bu olmasını bekleyen bir kaza.”

Çocuğunuz başka haneleri ziyaret ederse Kraft, orada yaşayan yetişkinlerle yenilebilir kenevirlerin güvenli bir şekilde saklanması hakkında konuşmanızı önerir.

Kimse bir çocuğu kasten zehirlemek istemez ama aile ve arkadaşlar bu ürünleri kullandıklarında sizin aldığınız önlemleri almaları gerekiyor” dedi.

Getirmek

Esrarın yasallaştırılması, şekere benzeyen yenilebilir ürünler ve küçük çocuklara hitap eden diğer tatlı ikramlar gibi mevcut ürünlerin çoğalmasına yol açmıştır.

Sadece 5 yılda, yenilebilir kenevir kullanan çocukların sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı – 2017’de yaklaşık 200 vakadan 2021’de 3.000’in üzerine çıktı.

Evinizde yenilebilir kenevir varsa, kazara zehirlenmenin uyarı işaretlerini bilmek iyi bir fikirdir.

İlgili yetişkinler, yenilebilir kenevir ürünlerini çocuklara dayanıklı ambalajlarda saklayarak ve onları gözden uzak tutarak küçük çocukların güvenliğine öncelik verebilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Hamilelik sırasında esrar kullanımı fetüsün büyümesini önemli ölçüde etkileyebilir

Sağlık

Tıbbi esrar, kanser ağrısını etkili bir şekilde hafifletebilir

Sağlık

Neden insanlar (ve solucanlar) esrar kullandıktan sonra istek duyarlar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir