Sağlık

Yeni Çalışma, Afib için Eliquis’in İnme ve Kanama Riskini Azaltabileceğini Önerdi

Yeni Çalışma, Afib için Eliquis'in İnme ve Kanama Riskini Azaltabileceğini Önerdi

Pinterest’te paylaşın
Apixaban (Eliquis), felç ve kanamaya karşı rivaroksabandan daha iyi koruma sağlayabilir(Xarelto) atriyal fibrilasyon (AF) ve kalp kapak hastalığı (VHD) olan kişiler için. İsrail Sebastian/Getty Images
 • Yeni araştırmalar, reçeteli ilaç apiksaban’ın (Eliquis) atriyal fibrilasyon (AF) ve kalp kapak hastalığı (VHD) olan kişilere inme ve kanama olaylarına karşı rivaroksabandan (Xarelto) daha iyi koruma sağlayabileceğini gösteriyor.
 • Atriyal fibrilasyonu olan kişilerin yaklaşık %65’inde ayrıca inme riskini artıran VHD vardır.
 • Antikoagülanlar felç riskini üçte iki oranında azaltır.

Dergide yakın zamanda yayınlanan bir araştırmaya göre, Apixaban (Eliquis), iskemik inme veya sistemik emboli ve kanamaya karşı rivaroksabandan (Xarelto) daha iyi koruma sağlayabilir. Dahiliye Yıllıkları.

Apixaban ve rivaroxaban, atriyal fibrilasyonu olan kişilerde kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olan antikoagülanlar veya kan incelticilerdir. Önceki araştırmalar apiksaban ile varfarini karşılaştırdı, ancak apiksaban ile rivaroksabanı karşılaştıran hiçbir çalışma yoktu.

Bu çalışmadaki araştırmacılar, 9.947’si apiksaban ve 9.947’si rivaroksaban alan 19.894 hastayı belirlemek için Optum’un kimliği belirsiz Clinformatics Data Mart veri tabanından alınan verileri inceledi. Her bireye ilişkin veriler, sağlık planı kaydı, demografik bilgiler, özellikler, ayakta tedavi, yatan hasta ve reçete hakları ve laboratuvar test verilerini içeriyordu.

Tüm hastalar 18 yaşın üzerindeydi ve ilaçlar için ilk kez reçete yazıyordu. Hepsine atriyal fibrilasyon (AF) ve kalp kapak hastalığı (VHD) teşhisi kondu.

Bilgileri analiz ettikten sonra, araştırmacılar apiksaban’ın bir Pıhtılaşma olayı riskini %43, gastrointestinal veya intrakraniyal kanama riskini %49 azalttı rivaroksaban ile karşılaştırıldığında.

En son araştırmaya göre, atriyal fibrilasyonu olan kişilerin yaklaşık %65’inde ayrıca VHD vardır ve bu da inme riskini artırır. Antikoagülanlar felç riskini üçte iki oranında azaltır.

“ABD’de mitral stenoz adı verilen nadir bir kapak hastalığı türü kan incelticileri garanti eder, ancak neredeyse tüm atriyal fibrilasyon türleri genellikle kalpte oluşan kan pıhtılarından bir miktar koruma gerektirir, bunun için ilk olarak kan incelticiler kullanıyoruz. -line stratejisi,” diyor Santa Monica, CA’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde Kardiyak Elektrofizyolog ve Kardiyak Elektrofizyoloji ve Pacing Şefi Shephal Doshi, MD.

OKU  D vitamini eksikliği erken ölüm riskinizi artırabilir

Konu Başlıkları

Atriyal fibrilasyon nedir?

“Atriyal fibrilasyon düzensiz ve sıklıkla hızlı bir kalp ritmidir. Normal bir kalpte, üst odacıklar (veya kulakçıklar) eşzamanlı olarak büzülür ve kalbin alt odalarına (ventriküller) kan gönderir” diye açıkladı Dr. Cedars Sinai’deki Torrance Memorial Tıp Merkezi’nde kardiyolog olan Nadia Jafar, Healthline’a. “Atriyal fibrilasyonda, eş zamanlı olarak kasılmak yerine, kulakçıklar düzensiz ve alt karıncıklarla senkronize olmayan şekilde atmaya başlar. Bu, kalp atış hızlarının ve semptomların artmasına neden olabilir.”

Atriyal fibrilasyonu olan bazı kişilerde hiçbir semptom görülmez. Yapanlar için Cafer şunları söyledi:

 • çarpıntı
 • nefes darlığı
 • göğüs ağrısı
 • baş dönmesi
 • tükenmişlik

Doshi, “Atriyal fibrilasyon en yaygın olarak bir yaşlılık hastalığıdır” diyor. “Ancak bazı insanlar genç yaşta atriyal fibrilasyon geliştirir. Bu olursa, büyük olasılıkla genetiktir. Bazı çevresel faktörler, örneğin atriyal fibrilasyona neden olabilir. B. yüksek düzeyde uyarıcı veya alkol kötüye kullanımı.”

Kalp kapak hastalığı nedir?

Kapak hastalığı, kalp kapakçığı hasar gördüğünde veya hastalandığında kullanılan genel bir terimdir. HKM. Kalbin, kalbe, kalbe ve kalbe giden kan akışını düzenlemek için açılıp kapanan dört valfi (mitral, triküspit, aort ve pulmoner) vardır. Aort kapağının hastalıklı olma olasılığı yüksektir. Valfler hastalandığında, kalp kanı etkili bir şekilde pompalayamaz ve düzgün çalışması için daha fazla çalışması gerekir. Bu, kalp yetmezliğine veya kalp durmasına neden olabilir.

Amerikan Kalp Derneği’ne göreValf hastalığının belirtileri şunları içerir:

 • göğüs ağrısı
 • çarpıntı
 • nefes darlığı
 • nefes almada zorluk
 • tükenmişlik
 • zayıflık
 • uyuşukluk
 • bayılma
 • Şişmiş ayak bilekleri, ayaklar veya karın
 • Düzenli bir aktivite düzeyini sürdürememe

“VHD’nin en yaygın nedeni yaşlanmadır. Doshi, uzun yıllar boyunca kontrol edilmeyen kan basıncı, kalbin şeklinin değişmesine ve kapakçıkların sızdırmasına neden olabilir” diyor. “Atriyal fibrilasyon ve VHD yaşlı erişkinlerde yaygın olduğu için, onları sıklıkla birlikte görüyoruz. Atriyumu zorlayan ve dilatasyona yol açan VHD, atriyal fibrilasyonu tetikleyebilir.”

OKU  Tip 2 diyabet: Yapay bir pankreas kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olabilir

Kalp sağlığınızı iyileştirmenin yolları

Kalbiniz sizi hayatta tutmak için günde 24 saat çalışır. Vücuttaki en önemli organdır. Kalp sağlığını göz ardı ederseniz, kalp krizi ve felce yol açabilecek kardiyovasküler hastalık riski taşırsınız.

Harvard Health, kalbinizi sağlıklı tutmak için ipuçları sunar:

 • Düzenli olarak hareket edin. Egzersiz yapmıyorsanız, 10 dakikalık bir yürüyüşle başlayın.
 • Meyveler, sebzeler, kuruyemişler, balıklar ve kepekli tahıllar dahil olmak üzere kalp-sağlıklı bir diyet yapın.
 • Şekerli içeceklerden kaçının.
 • Stresi ve kan basıncını azaltmak için günde birkaç kez derin nefes alıştırması yapın.
 • Grip, zatürre ve kalbinize zarar veren diğer enfeksiyonları önlemek için ellerinizi sık sık yıkayın.
İlgili yazılar
Sağlık

Atriyal fibrilasyon için bu minimal invaziv tedavi, bunama riskini azaltabilir

Sağlık

Kalp Sağlığınızı İzlemenize Yardımcı Olabilecek 5 Apple Watch Özelliği

Sağlık

Afib veya yüksek tansiyonunuz varsa, tatillerde kalbinizi nasıl sağlıklı tutabilirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir