Sağlık

Yeni skolyoz uygulaması teşhis ve tedaviyi iyileştirebilir – bilmeniz gerekenler

Yeni skolyoz uygulaması teşhis ve tedaviyi iyileştirebilir - bilmeniz gerekenler

Pinterest’te Paylaş
FDA, daha erken tanıya ve tedavilerin iyileştirilmesine yol açabilecek yeni bir skolyoz tarama uygulamasını onayladı. zoranm/Getty Images
  • FDA, skolyoz değerlendirmesini iyileştirmeye yardımcı olabilecek yeni bir yapay zeka tabanlı uygulamayı onayladı.
  • Skolyoz değerlendirme uygulaması, kişinin sırtını taramak için bir mobil cihaz kamerası kullanıyor ve sırtın asimetrisinin değerlendirilmesine olanak sağlar.
  • Uygulama potansiyel olarak skolyometreler ve görsel değerlendirmeler gibi mevcut değerlendirme araçlarının yerini alabilir.
  • Yeni teknoloji, insanların daha erken tanı ve tedavi almasına olanak tanıyarak daha iyi sonuçlara yol açabilir.

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), omurganın eğriliğini etkileyen bir durum olan skolyozun değerlendirilmesi için yeni bir uygulamayı onayladı. Ulusal Skolyoz Kliniği NSite Medical, yeni Skolyoz Değerlendirme Uygulamasını geliştirdi.

NSite’ın kurucu ortağı ve CEO’su Dr. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ortopedi cerrahisi profesörü Michael J. Gardner, yeni uygulamanın tıp uzmanlarının skolyozlu veya bu rahatsızlığı geliştirme riski taşıyan kişileri değerlendirmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Gardner, skolyozun genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan omurganın eğriliğiyle karakterize olduğunu açıkladı. Yeni teknolojinin hem çocuklara hem de yetişkinlere yardımcı olma potansiyeli var.

Şiddetli skolyoz, sağlıklı akciğer fonksiyonunu olumsuz yönde etkileyebilecek sakatlığa neden olabilir. Skolyoz tedavi edilemese de eğriliğin kötüleşmesini önlemek için diş teli veya ameliyatla tedavi edilebilir.

Skolyoz değerlendirme uygulaması nasıl çalışır?

Gardner, “Yazılım uygulaması, mobil cihazın kamerasını kullanarak kişinin 3 boyutlu taramasını oluşturuyor” diye açıkladı.

“Uygulama, 3 boyutlu taramayı kullanarak kişinin arka yüzeyindeki asimetriyi analiz ediyor ve bir asimetri indeksi (AIx) hesaplıyor” diye ekledi ve bunun sırt asimetrisinin niceliksel bir ölçüsü olduğuna dikkat çekti.

Gardner’a göre AIx, bir hastada klinik açıdan anlamlı (Cobb açısı >20 derece) skolyoz gelişme olasılığını hesaplamak için kullanılabilir.

“Birkaç FDA çalışması, cihazın skolyozu tespit etmede ve Cobb açısını tahmin etmede son derece doğru olduğunu buldu” dedi.

OKU  Yeme Bozuklukları ve Diğer Tehlikeli Davranışlarla Bağlantılı Aralıklı Oruç

Gardner, uygulamanın, bir doktorun eğrilik derecesini ölçmek için iletki benzeri bir cihaz kullandığı veya hastayı muayene ettiği ve vücut asimetrisi veya vücut asimetrisi gibi durumla ilişkili işaretleri aradığı geleneksel skolyometrelerin ve görsel değerlendirmelerin yerini almayı amaçladığını ekledi. omurganın görünür bir eğriliği.

Skolyoz tanı ve tedavisinin iyileştirilmesi

Gardner, uygulamanın erken, doğru tespite ve daha az röntgen çekilmesine olanak sağlayarak skolyoz tedavisinde önemli bir ilerlemeyi temsil ettiğini belirtti. Teknoloji aynı zamanda önlenebilir ameliyatların sayısını da azaltabilir.

“Mevcut skolyoz tarama yöntemleri hatalı ve birçok hastanın büyüme evresinde cerrahi olmayan müdahalelerden yararlanamayacak kadar geç tanı almasına neden oluyor” diye açıkladı. “Bu erken müdahaleler, örneğin B. ortezler ve fizyoterapi omurga eğriliğinin ilerlemesini yavaşlatabilir.”

Gardner, değerlendirmelerde şu anda kullanılan skolyometre testinin “on yıllardır değişmeden kalan ilkel bir araç” olduğunu söyledi.

Skolyometrenin aynı zamanda kullanıcı hatasına ve hatalı pozitif sonuçlara da eğilimli olduğunu söyledi. Ek olarak, birçok doktorun görsel muayene yapabileceğini ve bunun da hatalara daha yatkın olabileceğini söyledi.

Gardner, “NSite Skolyoz Değerlendirme uygulaması, kullanıcı hatasını azaltıyor ve tescilli yapay zeka algoritmasıyla, durumun cerrahi olmayan tedaviye yanıt verdiği aşama olan gelişiminin erken aşamalarında skolyozun tespitini iyileştiriyor” dedi. App Skolosis’i daha iyi tespit edebiliyor ve daha az yanlış pozitif ve negatif sonuç veriyor.

Bunun, cerrahi olmayan tedavilerin hala etkili olabileceği durumlarda erken tespite yol açacağını, dolayısıyla daha sonra daha az ameliyata ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Ek olarak, daha az hatalı pozitif sonuç, daha az kişinin ek röntgen testine ihtiyaç duyması anlamına gelir. Uygulama aynı zamanda skolyozun zaman içinde izlenmesi için X ışınları yerine de kullanılabiliyor ve bu da hastanın radyasyona maruz kalmasını daha da azaltıyor.

OKU  Bir tatlı su balığı yemek, bir aylık Forever Chemicals'a eşdeğerdir

Yeni skolyoz değerlendirme uygulaması daha erken teşhise yol açabilir

Dr. Osteopati doktoru ve On the Rocks Climbing Gym’in CEO’su Kevin Huffman, DO, yeni uygulamanın “çığır açıcı” olduğunu söyledi.

Healthline’a “Platformun karmaşık verileri gerçek zamanlı olarak işleyebilme yeteneği, manuel ölçüm teknikleriyle ilişkili hataları önemli ölçüde azaltabilir ve daha standart bir değerlendirme yöntemi sağlayabilir” dedi.

Huffman, uygulamanın özellikle skolyozun erken teşhisi söz konusu olduğunda “teknolojik bir sıçramayı” temsil ettiğini ekledi.

“[U]”Şimdiye kadar zaman alan fiziksel muayenelere ve karmaşık röntgen analizlerine güvenmek zorundaydık” dedi. “Yapay zeka tabanlı skolyoz değerlendirme uygulaması, artan verimlilikle bilinçli klinik kararlar verme yeteneğimizi geliştiriyor; Verileri yorumlama şeklimizi değiştiren bir araç; hem doktorlar hem de hastalar için bir nimet.”

Huffman, erken teşhis ve müdahalenin potansiyel olarak tedavi sonuçlarını iyileştirebileceğini söylüyor.

Yeni teknolojinin hastaları izleme ve değerlendirme sürecini kolaylaştırabileceğini ve hatta sağlık sistemi üzerindeki yükü azaltabileceğini söyledi.

Huffman, “Skolyoz değerlendirme uygulaması yalnızca daha fazla yeniliğe yol açmakla kalmayacak, aynı zamanda öngörücü analitiklere ve kişiselleştirilmiş tıbba doğru bir değişimi de başlatacaktır” dedi.

“Bu uygulama aracılığıyla skolyoza yaklaşımımızın potansiyel dönüşümünü sabırsızlıkla bekliyorum; tedavi yollarını optimize etmek, hasta sonuçlarını iyileştirmek ve kişiye özel sağlık çözümleri geliştirmek.”

Getir

FDA, NSite Medical’in yapay zeka tabanlı skolyoz değerlendirme uygulamasına onay verdi.

Uygulama, kişinin sırtını 3 boyutlu olarak tarayabiliyor ve asimetrinin derecesini ölçebiliyor. Görsel incelemeler ve skolyometreler gibi hataya açık mevcut değerlendirme araçlarının yerini alabilir.

Yeni uygulama, insanların daha erken tedavi görmesine ve gereksiz ameliyat ve röntgenlerden kaçınmasına olanak tanıdığından önemli bir gelişmedir; bu da hastalar için daha iyi sonuçlara yol açabilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir