Oyun Haberleri

Zamanda geri gidip iptal edilen bir oyunu kurtarabilseydim, serinin orijinal yaratıcıları tarafından prototiplenen 2005 Fallout manevi halefi olurdu.

Fallout Power Armor helmet looking to right with darkened red city in background

En sevdiğim YouTube videolarımdan biri, 15 takipçisi olan ve “FilmNoir82” tanıtıcılı bir adamdan gelen bu garip 2007 numarası. Eski Fallout geliştiricileri Tim Cain, Leonard Boyarsky ve Jason Anderson tarafından kurulan sevilen ama kısa ömürlü bir stüdyo olan Troika Games tarafından yayınlanmamış, kıyamet sonrası bir RPG (David Lynch’in 1984 Dune filminden kopyalanan müzikle) için bir teknoloji demosunu gösteriyor.

Demo, hem Black Isle’ın Fallout 3’ün “Van Buren” prototipinden hem de Bethesda’nın daha sonraki ortam vizyonundan farklı olarak, Fallout’un tam 3 boyutlu alternatif bir yorumu gibi görünüyor. Görünüşe göre öncelikle izometrik bir perspektiften oynuyorsunuz, ancak demo aynı zamanda oyuncunun birinci şahıs görünümüne yakınlaştığını gösteriyor, muhtemelen hem sürükleyici birinci şahıs keşfine hem de uzaklaştırılmış taktik savaşa izin veriyor.

Bu demoyu her zaman, Troika’nın Bethesda tarafından lisans teklifini geçmeden önce Fallout 3’teki bıçaklaması olarak yorumladım, ancak Troika’nın kurucu ortağı Tim Cain, her zaman bilgilendirici YouTube kanalındaki bir vlog’da, projenin çok kendi başına bir şey olacağını açıkladı. Cain kesin ayrıntılardan emin olmasa da, “Epic” kod adlı projeye çok çalışmadan ve ekip ısmarlama bir ortam oluşturmak için vites değiştirmeden önce Troika’nın Fallout lisansına ulaşamadığı anlaşılıyor.

Ve bu ayar sesleri cehennem gibi rad. Epic, birçok açıdan bizimkine benzeyen bir dünyada geçecekti, ancak Cain’e göre bir gezegen halkası ve “çılgın gelgitler” ile sonuçlanan birden fazla ay vardı. Bu dünyanın bir insan uzay kolonisi mi yoksa alternatif bir fantezi evreni mi olduğu, muhtemelen oyunun kıyamet sonrası durumunun nedeninin yanı sıra ana arayışında ortaya çıkaracağı bir şeydir.

Epic’in dünyası, büyülü, şehirli bir imparatorluk, kuzeyli barbarlar, “Pas Muhafızları” ve Bogmenler hepsi sahipsiz bir bölgenin kontrolü için yarışıyor. Bir sınıf seçmek yerine, karakterinizin başlangıç ​​becerileri ve nitelikleri, Arcanum veya Vampire: The Masquerade – Bloodlines’a benzer bir şekilde, hangi fraksiyondan geldiğiniz ve geçmişiniz tarafından belirlenirdi.

Epic’in ilginç bir beceri sistemi olurdu: savaş, sosyal, hırsızlık ve büyü kategorilerinde düzenlenmişlerdi ve arka plan seçiminiz tarafından sunulan beceri ağacıyla sınırlı kalacaktınız. Ancak karakterler, geçiş becerisiyle ayaklarını kapıya sokarak yeni bir beceri ağacına girebilirler. Örneğin, hırsızlıkla başladıysanız, sindirme becerisi, dövüşle geçişiniz olacaktır ve bir gözdağı yatırımı, silah eğitimi olasılığının önünü açacaktır.

OKU  Sony, Oyuncuları Beceriye Dayalı 'Evler', 'Mahalleler' ve 'Köyler' olarak Ayıran Yeni Eşleştirme Sisteminin Patentini Aldı

Ne yazık ki Troika, Epic’i yayıncılara başarılı bir şekilde sunamadı ve stüdyo 2005’in başlarında kapandı. Hayal gücümü ateşleyen her şeyden çok Epic’in ortamı: Yavaş yavaş son derece yabancı olduğu ortaya çıkan bu çok tanıdık dünya. Bana Disco Elysium’un esrarengiz aşinalığının alternatif fiziği ve tarihiyle nasıl çeliştiğini ve bir fantezi ya da uzak bilim kurgu dünyasındaki bir kıyametin bana bir tür sıkıcı eski I Am Legend ya da The Division’ın “büyümüş bir şehirde sivil kıyafetli taktik havalı adamlar” sahne sonrası görüntüsünden çok daha çekici geldiğini hatırlatıyor.

D&D’nin Dark Sun ortamını, Arkane’nin ilk oyunu Arx Fatalis’i veya yaklaşan bağımsız RPG Dread Delusion’ı The Last of Us benzeri bir şekilde haftanın herhangi bir gününde bana verin. Troika’nın asla ölmediği alternatif zaman çizelgesine başka bir pencere için Tim Cain, yakın zamanda şirketin 2003’te Baldur’s Gate 3 için kendi satış konuşmasını yaptığını açıkladı.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.