Sağlık

Parkinson ve Ultrason: Hedefe Yönelik Tedaviler Semptomları Hafifletmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Parkinson ve Ultrason: Hedefe Yönelik Tedaviler Semptomları Hafifletmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, düzenli egzersiz ve fizik tedavinin Parkinson hastalığının semptomlarına yardımcı olabileceğini söylüyor. FG Ticaret/Getty Images
  • Araştırmacılar, hedefe yönelik ultrason tedavisinin Parkinson hastalığı ile ilişkili semptomları azaltmada umut vaat ettiğini söylüyor.
  • Tedavi alan bir araştırmaya katılanların hareket kabiliyetinde bir iyileşme ve titremede bir azalma gösterdiğini söylediler.
  • Uzmanlar, Parkinson için diğer tedavilerin derin beyin stimülasyonu, ilaçlar ve diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı faktörlerini içerdiğine dikkat çekiyor.

New England Journal of Medicine’de yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre, hedefli ultrason titremeleri, hareketlilik sorunlarını ve Parkinson hastalığıyla ilişkili diğer fiziksel semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, daha önce Parkinson hastalığı teşhisi konmuş 94 kişiyle çalıştı.

Bilim adamları, katılımcıları rastgele iki gruptan birine atadı. Şunlardan birini aldınız:

  • Beynin bir tarafındaki hedef bölgeyi kesmek için odaklanmış bir ultrason.
  • Hiçbir tıbbi fayda sağlamayan aktif olmayan bir prosedür.

Araştırmacılar, tedavi grubunun yaklaşık %70’inin, kontrol grubundaki %32’ye kıyasla işlemden üç ay sonra olumlu sonuçlar aldığını bildirdi.

Pozitif sonuç alan hastaların üçte ikisinin ultrason tedavisi gördükten bir yıl sonra başarılı bir şekilde yanıt verdiğini eklediler.

Ultrason tedavisi Parkinson semptomlarına nasıl yardımcı oldu?

Araştırmacılar, ultrason tedavisi alan çalışma katılımcılarının standart bir değerlendirmede en az üç maddede – titreme, yürüme yeteneği ve bacaklarda ve kollarda sertlik ölçümü – anında bir iyileşme yaşadıklarını söyledi.

Ayrıca, Parkinson hastalığına yönelik ilaçların yaygın bir yan etkisi olan diskineziden de kurtulmuşlardı.

Prosedürün yan etkileri arasında, genellikle tedaviden bir veya iki gün sonra kaybolan baş ağrıları, baş dönmesi ve mide bulantısı vardı. Bazı katılımcılar, geveleyerek konuşma, yürüme güçlüğü ve tat alma kaybı yaşadılar, ancak bunlar birkaç hafta içinde düzeldi.

“Bu minimal invaziv beyin cerrahisi” dedi Dr. Çalışmaya katılmayan NYU Langone Hastanesi – Brooklyn’de bir nörolog ve hareket bozuklukları uzmanı olan Rebecca Lalchan, DO. “Parkinson hastalığında yer alan beynin bir bölümüne kademeli olarak ısı iletmek için gerçek zamanlı MRI rehberliği altında yüksek frekanslı ultrason kullanıyor. Parkinson hastalığı olan hastalarda sinyali bozan ve hareketi iyileştiren kalıcı bir lezyon oluşturur.”

Uzmanlar, faydaların ne kadar süreceğini belirlemek için daha fazla çalışma ve takibe ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Tedavi tamamlandıktan sonra faydaların ne kadar süreceği belli değil” dedi Dr. Jean-Philippe Langevin, beyin cerrahı ve California’daki Providence Saint John’s Sağlık Merkezi’ndeki Pacific Neuroscience Institute’un Restoratif Nöroşirürji ve Derin Beyin Stimülasyon Programı yöneticisi.

OKU  Mevsimsel uyku: Kışın neden daha fazla dinlenmeye ihtiyacımız var?

“Bu, Parkinson hastalığı için yeni bir tedavi türü, bu nedenle hastaların işlem tamamlandıktan birkaç yıl sonra da bu işlemden yararlanmaya devam edip etmeyecekleri tam olarak belli değil. Bu veriler şu anda toplanıyor, ”dedi Healthline’a.

Parkinson hastalığının tedavileri

Parkinson hastalığının tedavisi olmadığı gibi, hastalığı yavaşlatabilecek veya durdurabilecek herhangi bir tedavi de yoktur.

Doktorlar tedaviyi bireysel semptomlara göre ayarlar ve bazı seçenekler yardımcı olabilir:

Semptomları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar da bunlara neden olabileceğinden tedavi karmaşıktır.

“Diskinezi, Parkinson hastalığını tedavi etmek için en sık kullanılan bazı ilaçlardan kaynaklanabilir, örneğin: levodopaLangevin, Healthline’a söyledi. “Diskineziyi tedavi etmek için, hastanın doktoru ilaç dozlaması ile olan ilişkiyi ve zamanlamayı anlamalıdır. Diskinezinin bir ilaç yan etkisi olduğu durumlarda, sorunu çözmeye yönelik geleneksel stratejiler, ilaç dozunu azaltmak ve Parkinson semptomlarını kapatmak için diğer ilaçları kullanmaktır.”

En sık reçete edilen ilaç, beyindeki dopamin miktarını artıran levodopadır. Ulusal Yaşlanma Enstitüsü.

karbidopa veya amantadin tipik olarak mide bulantısı, kusma, düşük tansiyon ve huzursuzluk gibi yan etkilere yardımcı olmak için levodopa ile birlikte reçete edilir.

Bir kişinin semptomlarına bağlı olarak, dopamin agonistleri, enzim inhibitörleri, amantadin ve antikolinerjikler gibi diğer ilaçlar kullanılabilir.

Dopamin, Parkinson hastalığında çok önemli bir faktördür.

Dr. Ohio Eyalet Üniversitesi Kapsamlı Kanser Merkezi’nde ağrı ve fonksiyonel beyin cerrahisi konusunda uzmanlaşmış bir beyin cerrahı olan Dr. “Çok fazla dopamin ve diskinezi dediğimiz aşırı hareketleri görebiliriz.”

Derin beyin stimülasyonu, beyne tellerin implante edildiği ve göğüsteki bir elektrikli cihaza bağlandığı cerrahi bir prosedürle gerçekleştirilir. Beynin hareketten sorumlu bölgelerini uyarmak için elektrik akımları gönderilir. Titreme, yavaş hareketler ve sertlik gibi bazı semptomların durdurulmasına yardımcı olabilir.

İşlemden önce hastalar muayene edilir.

Langevin, “Tipik olarak, adaylığı doğrulamak için hastalar bir hareket bozukluğu nöroloğu tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendirilmelidir.” Dedi. “Yararlı olabilecek ek testler, ameliyat öncesi beyin MRG’sini ve nöropsikolojik değerlendirmeyi içerir.”

Yaşam tarzı terapileri de yardımcı olabilir.

Bunlara egzersiz, sağlıklı beslenme, masaj terapisi, yoga ve tai chi dahildir.

Ultrason tedavileri nasıl ve ne zaman kullanılır?

Federal yetkililer, Parkinson hastalığı için başın bir tarafı için ultrason tedavisini onayladı.

Bir sebep var.

OKU  Narcan burun spreyi: FDA, opioid aşırı dozları için reçetesiz satılan bir versiyonu onaylamayı düşünüyor

“Bir taraf her zaman diğerinden daha fazla etkilenir” dedi Dr. Alessandro Di Rocco, New York’taki Lennox Hill Hastanesi’nde bir nörolog. “Bu hassas bir süreçtir ve sadece birkaç milimetrelik bir sapma, beynin diğer bölgelerine zarar vererek, duyu kaybı veya bilişsel problemler gibi sorunlara yol açabilir.”

Healthline’a “İlginç bir şekilde, beynin yalnızca bir tarafında çalışıyor olsanız bile, sadece bir tarafta görmek yerine genel bir gelişme görebilirsiniz” dedi.

Hedefe yönelik ultrason, Parkinson için yeni bir tedavi olmasına rağmen, Di Rocco bunun uzun vadeli bir çözüm olmasını bekliyor.

“Bunun ileri bir tedavi olduğunu not etmek önemlidir” diye açıkladı. “Bu, erken Parkinson hastalığını tedavi etmek için tasarlanmamıştır ve bir tedavi değildir. İlaç ve yaşam tarzı terapileri gibi diğer tedaviler artık işe yaramadığında hedefli ultrason düşünülebilir.”

Daha önce inme veya beyin hasarı geçirmiş kişilerin prosedür için iyi aday olması pek olası değildir. Kalın bir kafatasına sahip olanlar tam olarak fayda görmezler.

Lalchan, “Ultrason kalınlık ve yoğunluk göstermeden önce yapılan kafatası yoğunluğunu değerlendirmek için bir kedinin beyin taraması” dedi.

Çalışmada Exablate Neuro cihazı, beynin derinlerinde yer alan bir yapı olan globus pallidus’a hedeflenen ultrason enerjisi gönderdi. MRI görüntüleri, doktorun bölgeyi hedef almasına ve kesip çıkarmak için yeterince yüksek bir sıcaklık uygulamasına yardımcı oldu.

Dalm, Healthline’a “Bu, stereotaktik bir beyin cerrahisi prosedürü olarak kabul edilir” dedi. “Prosedür, stereotaktik bir kafa çerçevesinin yerleştirilmesiyle başlar. Yerine yerleştirildikten sonra, lezyonun şeklini ve yerini sağlamak için ultrason dalgalarının hizalamasını “hizalamak” için bir dizi MRI görüntüsü alınır. Bu bölüm tamamlandıktan sonra, semptomlarda ve olası yan etkilerde iyileşme olup olmadığını kontrol etmek için bir test lezyonu gerçekleştirmek üzere iletilen enerji artırılır. Bu noktada, beyin dokusunda gerçek bir ablasyon meydana gelmemiştir, bu nedenle semptomlarda veya yan etkilerde herhangi bir iyileşme gözlemlenirse kalıcı değildir.”

Dalm, “İşler iyi göründüğünde, beyin dokusunu kalıcı ablasyon üreten bir sıcaklığa ısıtmak için iletilen enerji artırılır” diye ekledi. “Sedasyon olmadan yapıldı, böylece cerrah istenmeyen yan etkileri izleyebilir. Genel olarak, mümkün olan en iyi tedavi sonucunu elde etmek için yeterli hacim boyutunu sağlamak üzere birden fazla kalıcı ablasyon tedavisi gerçekleştirilir. Bir ablasyonun başarısını etkileyen birkaç faktör olduğunu not etmek önemlidir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir