Sağlık

10 hamile kadından 1’i doğumdan sonra yüksek tansiyon riski taşıyor

10 hamile kadından 1'i doğumdan sonra yüksek tansiyon riski taşıyor

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, 10 hamile kadından 1’inin, yüksek tansiyon öyküsü olmamasına rağmen, doğumdan sonraki bir yıl içinde yüksek tansiyon geliştirebileceğini gösteriyor. Igor Alecsander/Getty Images
  • Yeni araştırmalar, 10 hamile kadından 1’inde, yüksek tansiyon öyküsü olmasa bile, doğumdan sonraki bir yıl içinde yüksek tansiyon gelişebileceğini gösteriyor.
  • En yüksek risk, 35 yaş üstü kişiler, sigara içenler veya sigarayı bırakmış olanlar veya sezaryen ile bebeklerini doğurmuş kişilerle ilişkilendirildi.
  • Üç risk faktörünün tümü mevcutsa, siyah insanlar doğumdan sonra yüksek tansiyon geliştirme riski daha da yüksekti.
  • Tüm hamile kadınlar, özellikle 35 yaşın üzerindekiler, hamilelik boyunca ve doğumdan sonra tansiyon seviyelerini izlemek için doktorlarıyla birlikte çalışmalıdır.

Hamilelik ve doğum, hamilelik öncesinde veya sırasında yüksek tansiyon öyküsü olmayan kişilerde bile yüksek tansiyon riskini artırabilir.

Boston Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndaki (BUSPH) bir araştırmacı tarafından yürütülen yeni bir araştırma, yaklaşık 10 kişiden 1’inin doğumdan sonraki bir yıl içinde ilk olarak yüksek tansiyon geliştirdiğini buldu.

Bu vakaların %20’sinden fazlasında denekler doğumdan 6 hafta sonra hipertansiyon geliştirdi.

“Çalışma sonuçlarının, özellikle hipertansiyon öyküsü olmayan hastalarda doğum sonrası bakım için etkileri var” dedi Dr. Çalışmanın baş yazarı ve BUSPH’de epidemiyoloji yardımcı doçenti Samantha Parker, bir basın açıklamasında.

“Doğumdan 6 haftadan daha uzun bir süre sonra kaydedilen vaka sayısına şaşırdık; bu, rutin doğum sonrası takibin çok dışında bir dönem.”

Araştırma yakın zamanda yayınlandı hipertansiyon, American Heart Association’ın (AHA) bir dergisi.

Risk faktörleri yaş, sigara kullanımı, sezaryendir.

Yeni çalışmayı yürütmek için Parker ve yardımcı yazarları, 2016 ile 2018 yılları arasında Boston Tıp Merkezi’nde doğum yapan 3.925 hamile kadının tıbbi kayıtlarını inceledi.

Kronik yüksek tansiyon öyküsü olan ve hamilelik sırasında preeklampsi gelişen hamile kadınları dışladılar. Preeklampsi, gebelikte yüksek tansiyona ve diğer olası komplikasyonlara neden olan hipertansif bir durumdur.

Araştırmacılar doğumdan bir yıl sonrasına kadar deneklerin kan basıncı ölçümlerini incelediklerinde, 10 kişiden 1’inde ilk kez doğumdan sonraki bir yıl içinde doğum sonrası hipertansiyon geliştiğini buldular.

Deneklerin 35 yaşından büyük olmaları, sigara içmiş veya önceden sigara içmiş olmaları veya bebeklerini sezaryen (C-bölümü) ile doğurmuş olmaları durumunda doğum sonrası hipertansiyon geliştirme olasılığı daha yüksekti.

Üç risk faktörü de mevcut olanların %29’unda yeni doğum sonrası hipertansiyon gelişti. Bu risk, Hispanik olmayan Siyah hamile kadınlarda %36’ya yükseldi.

Doğum sonrası hipertansiyon için diğer risk faktörleri arasında tip 2 diyabet (T2D), 40 veya daha fazla vücut kitle indeksi (VKİ) ve yasadışı uyuşturucu kullanımı öyküsü yer alır.

OKU  Harvard Diyeti, daha uzun yaşama şansınızı %20 artırabilir

Sonuçlar, siyah insanların yüksek risk altında olduğunu gösteren önceki araştırmalarla tutarlıdır. doğum sonrası hipertansiyon ve diğeri Hamilelik ve doğum komplikasyonları.

Bu eşitsizlikler kısmen yapısal ırkçılık ve ayrımcılığın sağlık üzerindeki etkilerinden kaynaklanıyor olabilir.

Parker, “Hamilelik ve hipertansiyon arasındaki bu ilişkiyi anlamak, annede kardiyovasküler hastalık ve beyaz olmayan insanlar için ölüm eşitsizliklerini ele almak için özellikle önemlidir.” Dedi.

Risk faktörleri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç var

Doğum sonrası hipertansiyon risk faktörlerini belirlemek, anlamak ve en iyi şekilde nasıl yönetileceğini öğrenmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

İleri yaş, yüksek BMI, T2D ve sigara veya uyuşturucu kullanım öyküsü, genel olarak yüksek tansiyon için bilinen risk faktörleridir.

Yeni çalışmanın yazarları, diyet, fiziksel aktivite veya kolesterol seviyeleri gibi yüksek tansiyon için diğer geleneksel risk faktörlerini değerlendirmek için gerekli verilere sahip değildi.

Sezaryen ile ilgili olarak Parker, Healthline’a bu yöntemi kullanarak doğum yapan kişilerin doğum sonrası hipertansiyon tanısı alma olasılıklarının daha yüksek olabileceğini çünkü vajinal yolla doğum yapanlara göre daha fazla takip ziyareti yapma eğiliminde olduklarını söyledi.

Başka bir deyişle, sezaryen için doğum sonrası bakım, hipertansiyon tanısı için daha fazla fırsat sağlayabilir. Sezaryen veya ilgili tedavilerin yüksek tansiyon riskini artırması da mümkündür.

Parker, “NSAID’ler gibi ağrıyı tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçların kan basıncını arttırdığı gösterildi ve bu ilaçlar daha çok sezaryen geçiren hastalar tarafından kullanılıyor” dedi.

Doğum sonrası bakımın önündeki engeller

Doğum sonrası hipertansiyon, bir kişinin hayatının ilerleyen dönemlerinde inme, kardiyovasküler hastalık (KVH) ve kronik böbrek hastalığı riskini artırabilir, bu nedenle erken teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir.

Dr. New York’taki Lenox Hill Hastanesi’nde kadın hastalıkları ve jinekoloji başkan yardımcısı Eran Bornstein, Healthline’a verdiği demeçte.

“Hamilelik, doğum veya doğum sonrası yüksek tansiyon da dahil olmak üzere kardiyovasküler risk açısından yeterince değerlendirilirse, bu tür kadınlar kardiyovasküler sağlık sorunlarının değerlendirilmesi, izlenmesi ve yönetimi ve doğum sonrası takip için bir kardiyoloğa sevk edilebilir.” ekle dedi.

Bununla birlikte, doğum sonrası bakımın mevcut standartları, sağlık uzmanlarının doğumdan sonra gelişen doğum sonrası hipertansiyonu teşhis etme ve tedavi etme becerilerini sınırlayabilir.

Bunun nedeni, standart doğum sonrası bakımın doğumdan sonraki 4 ila 6 hafta içinde yalnızca bir klinik ziyareti içermesidir. Sonuç olarak doğumdan sonra 6 haftayı geçen postpartum hipertansiyon tanısı konamaz.

OKU  Kedinizin sizinle yatakta uyumasına izin vermeli misiniz?

Ek olarak, tüm gebeler standart doğum sonrası bakım almaz.

“hangisinde [United States), because we have no [federally] Zorunlu doğum izni, kadınların çoğu 6 haftalık doğum sonrası takibini bile yapmıyor” diyor Dr. Sağlık hattı dedi.

“Kadınların doğum sonrası ziyaretlerini almalarına ihtiyacımız var ve ayrıca kadınların doğum sonrası 6 haftadan sonra bakılmasını sağlayacak politikalara ihtiyacımız var. Ek olarak, en savunmasız kadınlar, kadınlar için federal olarak zorunlu doğum izni alana kadar, yüksek oranda tedavi edilebilir bir şey için teşhis veya tedavi edilmeme riskiyle karşı karşıyadır” dedi.

Kardiyovasküler risk yönetimi

Hamilelik ve doğumun kardiyovasküler risklerini daha iyi yönetmek için Bornstein, hamile olan veya hamile kalmayı planlayan kişileri doğum uzmanlarıyla kişisel ve aile tıbbi geçmişleri hakkında konuşmaya teşvik etti.

Kişinin zaten yüksek tansiyonu varsa veya hamilelik sırasında veya sonrasında yüksek tansiyon veya diğer kardiyovasküler komplikasyonlar geliştirme riski yüksekse, doğum uzmanı onları bir anne-fetal sağlık uzmanına ve bazı durumlarda bir kardiyolog veya tansiyona sevk edebilir. uzman.

Bornstein, “Hamilelikten önce, bu ekip hastalık şiddetinin kapsamlı bir değerlendirmesine odaklanacak, planlanan gebeliğin güvenli olmasını sağlayacak ve olası gebelik komplikasyonlarını azaltmak için sağlık koşullarını optimize edecek.” dedi.

“Hamilelik sırasında, bu ekip buna odaklanacak [the] Altta yatan sorunların yönetimi – örneğin kan basıncı kontrolü, [or] diyabet kontrolü.”

Hamile kişinin sağlık ekibi de olası komplikasyonlar için onu ve fetüsü izleyecektir.

Hamile kişinin risk faktörlerine bağlı olarak, sağlık uzmanları hamilelik sırasında preeklampsi riskini azaltmak veya preeklampsi sonrası kardiyovasküler riskleri kontrol etmek için düşük doz aspirin reçete edebilir.

“Doğumdan sonra, sorumlu sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından sürekli izlemenin sağlanması ve kan basıncının kendi kendine izlenmesi [is] anahtar,” dedi Bornstein.

Getirmek

Yeni araştırmalar, 10 kişiden 1’inde, yüksek tansiyon öyküsü olmasa bile doğumdan sonra yüksek tansiyon geliştirebileceğini gösteriyor.

Obezite, tip 2 diyabet ve ilaç kullanım öyküsü gibi belirli sağlık durumları, hamile bir kişinin yüksek tansiyon geliştirme riskini artırabilir.

Geçmişte sigara içmiş veya sezaryen ile doğum yapmış 35 yaş üstü gebeler daha yüksek risk altındadır. Bu üç risk faktörü mevcut olduğunda, ilişkilendirme Siyahlar arasında en yüksektir. Bu tutarsızlık, ırk ayrımcılığı ve sağlık hizmetlerinin önündeki engeller gibi sistemik sorunlara da bağlanabilir.

Doğumdan sonra yüksek tansiyonu önlemek için hamile kadınlar, hamilelik boyunca ve doğumdan sonraki ilk yıl boyunca tansiyonlarını izlemek için doktorlarıyla birlikte çalışmalıdır.

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Sağlık

Cep telefonu kullanmak yüksek tansiyon riskini artırabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir