Sağlık

Hamilelik sırasında boğmaca aşısı her 10 bebekten 9’unu koruyor

Hamilelik sırasında boğmaca aşısı her 10 bebekten 9'unu koruyor

Pinterest’te paylaş
Andrey Zhuravlev/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, anneleri boğmacaya (boğmaca) karşı aşılanırsa bebeklerin daha fazla korunabileceğini öne sürüyor.
  • Aşı olan hamile kadınların oranı durağandır.
  • Uzmanlar, aşılama oranlarını artırmanın anahtarının hastalarla iletişim kurmak olduğunu söylüyor.

Bu hafta bildirilen yeni bir çalışma JAMA PediatriHamilelikleri sırasında boğmaca veya boğmaca aşısı olan annelerin, genellikle boğmaca olarak bilinen boğmacaya karşı daha iyi korunan bebekler doğurdukları bulunmuştur. Çalışma, 2000 ile 2019 yılları arasında bir yaşın altındaki kişilerde bildirilen 57.000’den fazla vakayı inceledi.

“Her hamile kadın, Tdap aşısının güvenli ve etkili olduğundan emin olmalıdır” dedi Dr. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji’nin CDC’nin Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi ile irtibat görevlisi olan Linda Eckert, yaptığı açıklamada. “Hamilelik döneminde Tdap aşısının on bebekten dokuzunu boğmaca nedeniyle hastaneye yatmaktan koruduğunu bilerek, tüm hamile hastalarıma gönül rahatlığı ve ailelerinin sağlığı ve esenliği için bu aşıyı şiddetle tavsiye ediyorum.”

Çalışma ne diyor

Tetanoz, difteri ve boğmacaya karşı koruma sağlayan Tdap aşısı yapıldığında insanlar boğmacadan korunur.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) araştırmacılar, 2011 yılında hamilelik sırasında Tdap aşısının kullanılmaya başlanmasından sonra iki aylıktan küçük bebeklerde boğmaca insidansının önemli ölçüde azaldığını buldular.

Mevcut öneri, 27. ve 36. haftalar arasındaki herhangi bir hamilelik sırasında aşı olmayı bekleyenler içindir.

doktor Nashville’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı olan William Schaffner, araştırmanın, aşının etkinliğini uzun bir süre boyunca inceleyen türünün ilk örneği olduğunu söylüyor.

“Bu, yaklaşık on yıldır var olan bu tavsiyenin, çok küçük bebeklerde bu çok kötü enfeksiyon, boğmaca, boğmaca riskini azaltmaya gerçekten yardımcı olduğunu gösteren ilk gerçekten büyük çalışmadır” diyor.

OKU  Diz osteoartriti: Koşmak sonuçta riski artırmayabilir

Çalışma özellikle gebelikte Tdap tavsiyesinin getirilmesinin boğmaca vakalarının 2012’de 100.000’de 205,4’ten 2017-2019’da 100.000’de 80,9’a düşmesine neden olduğunu buldu.

Uzmanlar anne adaylarını Tdap aşısı olmaya çağırıyor

Schaffner, sağlık uzmanlarının işinin bir kısmının, boğmacanın hala ele alınması gereken ilgili bir sorun olduğunu halka açıklamak olduğunu söylüyor.

“Pek çok insan bu boğmaca hakkında ne düşündüklerini bilmiyor. [a] tarihsel hastalık, hala orada” diyor. “Çok küçük bebeklerin aslında ciddi hastalıklara yakalanma riski en yüksek olan yaş grubu olduğunu kesinlikle bilmiyorsunuz.”

insanlar dr gibi Houston Methodist Willowbrook Hastanesi’nde NICU ve Kindergarten tıbbi direktörü ve Texas Çocuk Hastanesi’nde öğretim üyesi olan Athis Arunachalam, Tdap aşısının piyasaya sürülmesi ve başarı oranı göz önüne alındığında boğmaca tehlikelerini dikkate almanın önemli olduğuna da dikkat çekiyor. bu çalışma ile bildirilmiştir.

Arunachalam, “Pek çok insan boğmacanın büyük bir sorun olduğunu düşünmüyor,” diyor, “ancak bebeklerde yüksek ölüm ve hastalık oranı var, bu da çocukların zatürreye, yani göğüs enfeksiyonuna, nöbetlere, [it] beyin hasarına ve hatta ölüme neden olabilir.”

Aşılama oranları platosu

Çalışma, 2012’den 2017’ye keskin bir artışın ardından aşılama oranlarının o zamandan beri “düzleştiğini” belirtiyor. California-Irvine Üniversitesi’nde sağlık iletişimi üzerine çalışan halk sağlığı yardımcı doçenti PhD Suellen Hopfer, korunan ebeveyn ve çocukların sayısını artırmanın, mesajı çeşitli stratejiler kullanarak iletmek anlamına geldiğini söylüyor.

“En güvenilir, bariz ve anlaşılır kanallar çocuk doktorları ve doktorlardır, ancak bence bu bilgiyi eczaneler aracılığıyla daha iyi yaymamız ve önceliklendirmemiz gerekiyor. genç annelere ulaşmak için sosyal medya ve çeşitli dillerde radyo aracılığıyla,” diyor Dr. huni.

Dr için Kuzey Virginia Aile Hekimliği’nde bir dahiliyeci ve çocuk doktoru ve Georgetown Üniversitesi’nde bir öğretim üyesi olan Elizabeth Cilenti, çalışmanın boğmaca önleme konusunda alanın nasıl düşündüğü konusunda bir evrim gösterdiğini ve basit iletişim stratejilerinin ötesinde çözülmesi gereken mevcudiyet sorunları olduğunu söylüyor.

OKU  Epilepsi İlacının Otizmi 'İyileştirme' Potansiyeli Var mı? uzmanlar ne düşünüyor

“Bence zorluklardan biri sadece giriş engelleri. Tüm kadın doğum muayenehaneleri aşıyı uygulamıyor, bu nedenle hamile bir kadının bir aşı bulması, bir eczaneye gitmesi, bir aşı ayarlaması gerekiyor ve bazen randevuda aşı olmama ek engeli işleri karmaşıklaştırabilir” diyor Cilenti.

Sıradaki ne

Schaffner, gebelikte Tdap aşısının başarısı göz önüne alındığında, deneysel aşıların yakında bebekleri RSV gibi diğer çocukluk hastalıklarından korumaya yardımcı olacağını umduğunu söylüyor.

“Hamilelik sırasında aşılamanın güvenliğini ve aslında anne için güvenlik ve bebek için yararını gösteren yeni bir döneme girdik” diyor. “Ve bu anne adaylarına düzgün bir şekilde anlatıldığında, çoğu kişi ‘Tamam, kollarımı sıvayacağım’ diyecek.”

Cilenti, hastaları günlük olarak desteklemenin yanı sıra aşılama oranlarındaki yavaşlamanın nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinmenin kendisi için çok önemli olacağını söylüyor.

“Gerçekten çok disiplinli bir çaba, sağlık departmanları, birinci basamak sağlık kurumları, kadın doğum uzmanları ve jinekologlar gerektiren bir şey. Ve “Bu aşılama oranlarını gerçekten iyileştirmek için hep birlikte nasıl çalışıyoruz?” Daha fazla veriye sahip olmanın harika olacağını düşünüyorum” diyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Erken doğum için FDA onaylı bu ilaç neden geri çekiliyor?

Sağlık

Üreme faktörleri bir kadının kalp sağlığını nasıl etkileyebilir?

Sağlık

Mississippi'de Konjenital Frengi Vakaları Neden %900 Arttı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir