Oyun Haberleri

Satıştan kaldırılan Paranoya: Mutluluk Zorunlu’dan dört yıl sonra geri döndü

Friend Computer inspects the remains of a traitorous citizen

Paranoia: Happiness is Mandatory, bürokrasi tarafından istila edilen bir bilim kurgu toplumu olan Orwellvari bir kabusta geçen bir CRPG’dir. Oyunu oynarken bir noktada geçebilmek için kırık bir kapıyı tamir ettirmeye çalıştım ve çeşitli onarım departmanları arasında gidip geldikten sonra sonunda doldurmam gereken son bir form olduğunu öğrendim ve bu form tesadüfen kırık kapının diğer tarafında. Paranoya piyasaya sürüldükten haftalar sonra hiçbir açıklama yapılmadan gizemli bir şekilde satıştan kaldırıldığında, nedenini bulmaya çalıştım; bu, o kırık kapıyı aşma girişimim kadar sinir bozucuydu.

Ve şimdi aynı gizemli şekilde geri döndü. Paranoia, Aralık 2019’da özel olarak yayınlandığı Epic’te ve daha önce hiç bulunmadığı Steam’de tekrar mevcut. Bununla ilgili herhangi bir basın açıklaması yok ve resmi Facebook veya Facebook’ta herhangi bir açıklama yok. Twitter hesabıhiçbiri yıllardır güncellenmedi. Aniden götürüldüğü gibi buradaydı.

Mahkeme belgeleri sonunda Paranoya’nın neden ortadan kaybolduğuna dair bir açıklama sundu. Video oyununun dayandığı orijinal masaüstü RPG’nin yaratıcılarından ikisi, DMCA’yı yayından kaldırmıştı; bu mümkündü çünkü yayın gecikmeleri, lisansın süresi dolana kadar çıkmayacağı anlamına geliyordu. Bu sert önlemi almalarının nedeni, kendilerine yayın öncesi sürümün gösterilmesi ve geciktirildikten sonra bile bu sürümde hala çok fazla hata ve “tutarsız/zayıf kullanıcı deneyimi sorunları” bulunduğunu ve bunun “bir ürün” olduğunu düşünmeleriydi. ticari standartların önemli ölçüde altında olan” ve piyasaya sürülmesi halinde “dünyayı lekeleyecek” [Paranoia] marka.”

Ardından gelen dava sona erdi. Haziran ayı itibarıyla bir anlaşmaya varıldı ve devamsızlık kararı verildi. Hangi anlaşmaya varılırsa varılsın, muhtemelen şartları Paranoia’nın nihai olarak serbest bırakılmasını da içeriyordu.

Yorum yapmak için Paranoia’nın orijinal yaratıcılarından biri olan Eric Goldberg’e ulaştım. Şöyle dedi: “BigBen/Nacon, bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce bize gönderdikleri PC oyununun bir versiyonunu incelememizi istedi; oynadıktan sonra oyunun yayın için onaylanmaya hazır olduğunu bildirdik ve bu yılın başında da bizimle anlaştık. BigBen/Nacon, orijinal Lisans Anlaşmasında, gördüğünüz yayına izin veren, süreyi uzatan bir değişiklik öneriyor.”


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Ve bunun gibi, ilk şehrindeki tüm polisleri Star Wars Stormtroopers ile değiştiren bir Starfield modu var