Sağlık

Bu reçeteli ilaçları kullanırken tatilde içki içmek risk oluşturabilir

Bu reçeteli ilaçları kullanırken tatilde içki içmek risk oluşturabilir

Pinterest’te paylaş
Alkol, yaygın olarak kullanılan reçeteli ilaçlarla olumsuz etkileşime girebilir. Sergey Narevskih/Stocksy
  • Çivili bir tatil içeceği almadan önce, alkolü ilaçla karıştırmanın risklerini göz önünde bulundurun.
  • Antibiyotikler ve tansiyon ilaçları gibi yaygın olarak kullanılan ilaçlar alkolle etkileşime girebilir.
  • Birçok yerel eczane, alkolün aldığınız herhangi bir ilaçla etkileşime girip girmediğini belirlemek için ücretsiz seanslar sunar.

Tatil içecekleri genellikle kutlamaların bir parçasıdır ve birkaç tanesinin tadını çıkarmak tatil programınıza dahil edilebilir. Bununla birlikte, ilaç kullanıyorsanız, kupanızı bu yumrukla doldurmadan önce alkolü ilaçla karıştırmanın risklerini göz önünde bulundurun.

“Çoğu ilaç reçete edilen dozda ve alkolle birlikte alındığında, kişi vücudunda ciddi ve kalıcı olabilen potansiyel hasarı hemen hissetmeyecek veya farkına varmayacaktır. BuzzRx klinik danışmanı Pharm.D. HaVy Ngo-Hamilton, Healthline’a verdiği demeçte, insanların ilaç tedavisi sırasında alkolün tehlikelerinden daha az haberdar olmasının nedenlerinden biri de bu.

Aslında insanlar, alkol ve ilacı karıştırmanın tehlikelerinden çok, belirli ilaçlarla ilişkili düşme risklerinin farkındadır.

Ngo-Hamilton, “Sağlığınız ve aldığınız ilaçlar hakkında bilgi sahibi olmak size daha fazla kontrol ve iyi kararlar verme yeteneği veriyor” dedi.

Birçok ilaç alkolle olumsuz etkileşime girebilse de, aşağıdaki üçü yaygındır.

tansiyon ilacı

Alkol, özellikle erkekler için günde iki içki veya daha az ve kadınlar için günde bir veya daha az olan önerilen miktardan daha fazla içerseniz kan basıncını geçici olarak yükseltebilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (HKM).

Ngo-Hamilton, “Kan basıncındaki bu geçici artışlar, düzenli yoğun kullanımla kalıcı hale gelir ve tansiyon ilaçlarınızın çalışmasını zorlaştırır.” Dedi.

Alkolü yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlarla birleştirmek de baş dönmesi, bayılma, uyuşukluk ve aritmi (düzensiz kalp atışı) gibi zararlı yan etkilere neden olabilir.

antibiyotikler

Norton Çocuk Hastanesi Kentucky Zehir Kontrol Merkezi direktörü ve toksikolog olan Pharm.D. Ashley Webb, çoğu antibiyotiğin alkolden etkilenmemesine rağmen, alkolün potansiyel olarak bazı antibiyotiklerin etkinliğini azaltabileceğini söyledi. Ayrıca bazı antibiyotikler alkolle birleştiğinde şiddetli mide bulantısı ve kusmaya, ateş basmasına, baş ağrısına ve bazı durumlarda yemek borusunda hasara neden olabilir.

OKU  Pfizer, iki değerlikli COVID-19 güçlendiricinin Omicron ile savaşmak için antikorları önemli ölçüde artırdığını söyledi

Webb, Healthline’a verdiği demeçte, “Kendinizi olası yan etkiler, etkileşimler ve kaçınmanız gereken faaliyetler konusunda eğitmek için size bir antibiyotik verildiğinde eczacınızla konuşmanız önemlidir.”

Ek olarak Ngo-Hamilton, antibiyotiklerin mevcut bir enfeksiyonla savaşmak veya oluşmasını önlemek için çalıştığını, alkolün ise bağışıklık sisteminizin enfeksiyonla savaşma yeteneğini bozabileceğini söyledi.

Antimikrobiyallerin ayrıca antiparaziter ve antifungal ilaçları da içerdiğine dikkat çekti.

“Çoğu insan, yalnızca antibiyotikler ve antiviraller hakkında endişelenmek gibi yaygın bir hataya düşüyor. Antifungal ilaçlar genellikle metronidazol ve flukonazol gibi “azol” ile biten isimlere sahiptir. Uyuşturucu kullanırken alkol almanın komplikasyonlarını eczacıya sorduğunuzdan emin olun” dedi.

antidepresan ilaçlar

Webb, depresyonla yaşıyorsanız, kronik alkol kullanımının, aldığınız ilaçlardan bağımsız olarak, beyindeki nörotransmitterleri etkileyerek ve uyarıcı ve inhibe edici moleküllerin dengesini değiştirerek depresyon semptomlarını daha da kötüleştirebileceğini söyledi.

Ngo-Hamilton, aşağıdakiler gibi monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler) adı verilen bir ilaç sınıfına ait bir antidepresan alıyorsanız alkolden kaçınmanız gerektiğini söyledi:

  • İzokarboksazid (Marplan)
  • Fenelzin (Nardil)
  • Selegilin (Emsam)
  • Tranilsipromin (Parnat)

“Alkol, mevcut tiramin seviyeleri nedeniyle kan basıncında ani ve tehlikeli bir artışa neden oluyor” dedi.

Bu ilaçları alıyorsanız, kaçınılması gereken tiramin içeren yiyecek ve içecekler hakkında doktorunuzla konuşun, örneğin: B. eskitilmiş peynirler, yemişler, soya sosu ve tütsülenmiş etler.

“İlginç bir şekilde, tiramin seviyeleri yiyecekler eskidikçe artıyor. Bu nedenle, taze yiyecekler yemek, diyetinizdeki tiramin seviyelerini azaltmanın en iyi yoludur” dedi. “[So] Bu ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız, Noel partisinde peynir tahtasından uzak durduğunuzdan emin olun.

Alkol almak için ilaç almayı bırakmayın

Webb, vücutta sabit ilaç seviyelerine ulaştıktan sonra maksimum etkinliğine ulaşan birçok ilaç olduğunu söyledi.

“Bir ilacı durdurmak vücuttaki seviyeleri düşürür ve etkili bir seviyeye dönmek için zaman gerektirir ve ilacın etkinliğini azaltabilir” dedi.

Webb, belirli antibiyotikler gibi bazı ilaçlarda eksik dozların bakterilerin büyümesine ve mutasyona uğramasına neden olarak antibiyotiği etkisiz hale getirebileceğini ekledi.

OKU  Kenevir ürünlerinin %70'inde iddia ettiklerinden daha az THC var

“Bir başka örnek de doğum kontrol ilaçları; bunlar her gün aynı saatte alındığında en etkilidir. Bir dozun atlanması veya normalden geç alınması etkinliği azaltabilir” dedi.

Ngo-Hamilton, nöbetleri veya kalp hastalığını kontrol eden ilaçları kesmenin de son derece zararlı olabileceğini söyledi.

Alkol alırken reçetesiz satılan ilaçlara dikkat edinile

Asetaminofen (Tylenol) soğuk algınlığı, grip ve uyku problemlerini tedavi etmek için kullanılan çeşitli reçetesiz ürünlerde bulunduğundan, Ngo-Hamilton’un not aldığı söyleniyor.

“Tylenol, ‘sessiz bir katil’ olarak tanımlanabilir. Uzun süre yüksek dozda Tylenol almak, karaciğer yetmezliğine yol açan karaciğer hasarına neden olabilir. Alkolü Tylenol veya Tylenol içeren ilaçlarla birleştirmek bu riski büyük ölçüde artırır” dedi.

Ücretsiz Bir İlaç Tedavisi Yönetim Oturumu Planlayın

Birçok yerel eczane, genellikle şahsen veya telefonla gerçekleştirilen ücretsiz bir hizmet olan İlaç Tedavisi Yönetimi (MTM) sunmaktadır.

Ngo-Hamilton, “Eczacı, hangi ilaçların alkolle kontrendike olduğu veya ilaç uygulaması ile alkol tüketimi arasındaki kabul edilebilir zaman çerçevesi hakkında yararlı bilgiler sağlayabilir.” Dedi. “Bu aynı zamanda alkolün sağlığınız üzerindeki etkileri hakkında soru sormak için iyi bir fırsat.”

Bazı durumlarda, sağlıklıysanız ve karaciğer hastalığı öykünüz yoksa, belirli ilaçları almanız, bir Noel partisinde kokteyl keyfi yapamayacağınız anlamına gelmez.

Ngo-Hamilton, “Bakım ekibiniz, sağlığınızdan ödün vermeden belirli yaşam zevklerinin tadını çıkarabilmeniz için size önerilerde bulunabilir.” Dedi.

Gerekirse yardım çağırın

İlaç alırken alkollü içecekler içerseniz ve beklenmedik fiziksel belirtiler yaşarsanız Webb, değerlendirme ve öneriler için 1-800-222-1222 numaralı telefondan bölgesel zehir kontrol merkezinizle iletişime geçmenizi söyledi.

“Zaman [person] bilinci kapalı, havale geçiriyor veya nefes almıyorsa lütfen 911’i arayın” dedi.

Ngo-Hamilton, potansiyel bir acil duruma hazırlanmak için, ister kısa süreli antibiyotik kullanıyor olun, ister idame ilaçları alıyor olun, tıbbi personelin başvurması için her zaman ilaçlarınızın eksiksiz ve güncel bir listesini yanınızda bulundurmanın iyi bir fikir olduğunu söyledi. .

“İlaç talimatları ve herhangi bir ilaç ve / veya gıda alerjisi, bu listeye dahil edilmesi gereken yararlı bilgilerdir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir