Sağlık

30 dakikadan fazla uyumak obezite ve metabolik hastalık riskinizi artırabilir

30 dakikadan fazla uyumak obezite ve metabolik hastalık riskinizi artırabilir

Pinterest’te paylaş
şehir/Getty Images
  • Yeni araştırmalar, uzun siestaların veya 30 dakikadan uzun şekerlemelerin sağlığınıza zararlı olabileceğini gösteriyor.
  • Çalışma şekerleme süresini obezite ve metabolik sendrom riskleriyle ilişkilendiriyor.
  • Araştırmacılar, siestaların kültürel anlamını ve dinlenmenin diğer kültürel anlayışlarına nasıl dönüştüğünü anlamanın önemli olduğu konusunda hemfikirdir.

Çok fazla veya çok az uykunun daha kötü genel sağlık sonuçları ve obezite riski ile ilişkili olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Şimdi yeni bir çalışma, kestirmenin daha iyi veya daha kötü sağlık sonuçlarıyla ilişkili olup olmadığını inceliyor.

Çok uluslu bir araştırmacı grubu yeni bir çalışma yayınladı şişmanlıkbu da siestaları veya şekerlemeleri artan obezite ve metabolik sağlık koşulları riskine bağlar.

İspanya gibi ülkelerde yaygın bir uygulama olan siesta, genellikle uzun bir öğle yemeği molası ve günün ilerleyen saatlerinde işe dönmeden önce kestirmeyi içerir. Çalışmanın ana odak noktası, siesta (veya şekerleme) uzunluğunun metabolik sağlıkla nasıl ilişkili olduğuydu.

Çalışma, 30 dakikalık veya daha uzun siestaların kötü sağlık göstergelerindeki artışlarla daha yakından ilişkili olduğunu buldu. Bunlar arasında daha yüksek bir BMI, açlık kan şekeri seviyeleri ve çeşitli kan basıncı okumaları vardı.

Daha uzun bir şekerleme daha kötü sağlıkla bağlantılı mı?

Ortalama yaşı 41 olan 3.275 yetişkinin dahil olduğu çalışmanın kendisi, önceki çalışmalardan katılımcılar çekti. Obezite, Nutrigenetik, Zamanlama ve Akdeniz (ONTIME) çalışması.

Araştırmacılar, tüm siestaların eşit yaratılmadığını, 30 dakikadan uzun süren daha uzun siestaların daha yüksek obezite oranları ve daha yüksek tansiyon okumaları gibi daha kötü sağlık göstergeleri ile ilişkili olduğunu buldular.

Karşılaştırıldığında, daha kısa siesta yapan veya 30 dakikadan daha kısa şekerleme yapan kişilerde obezite veya diğer metabolik hastalık riskinde artış görülmedi.

OKU  Amoksisilin eksikliği: Bu yaygın antibiyotiğin az tedarik edilen bazı biçimleri

Spesifik olarak, araştırmacılar, yarım saatten daha uzun süre şekerleme yapanların BKİ’lerinde %2,1’lik bir artış ve MetS’de (metabolik sendrom semptomlarını gösteren) %8,1’lik bir artış gördüklerini buldular. Araştırmacılar, yaşam tarzı faktörlerine baktıklarında, eskiden haftada bir kez uzun bir siesta yapanların günün ilerleyen saatlerinde sigara içme, yemek yeme, uyuma ve egzersiz yapma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldular.

Siesta’lar ve güç şekerlemeleri

Araştırma yazarı Dr. İspanya’daki Murcia Üniversitesi’nden Marta Garaulet (PhD), siesta’nın kültürel anlamını anlamanın ve ayrıca büyük şirketler gibi diğer ülkelerde ve bağlamlarda nasıl konuşulduğunu düşünmenin önemli olduğunu söylüyor.

Garaulet, “ABD’de bile, bilgisayarlar üzerinde çalışırken, birkaç kişinin kısa süreli şekerleme yaptığını fark ettim,” dedi. “Bence soru şu: ‘Tamam, bunun farklı olduğunu biliyoruz ama bunu tavsiye etmeli miyiz? [siesta] ABD için mi yoksa Akdeniz dışındaki ülkeler için mi?”

doktor Çalışmanın başka bir yazarı ve Garaulet’in benzer araştırmalarda uzun süredir birlikte çalıştığı Frank AJL Scheer (PhD), çalışmanın şekerlemenin sağlık yararlarını nasıl anladığımız konusunda çıkarımları olduğunu söylüyor.

Scheer, “Burada insanlar ‘Tamam, ne tür bir şekerleme olumsuz etkileri sınırlayıp olumlu etkileri en üst düzeye çıkarır?’ demeye çalışıyordu. “Ve güç uykusu kavramının geldiği yer burasıdır ve bunu destekleyecek çok sayıda araştırma vardır, ancak bu çoğunlukla bilişsel performansla ilgilidir, oysa bu çalışma gerçekten kardiyometabolik ilişkiye baktı.”

Şekerlemeler BMI, kan şekeri ve yüksek tansiyon ile nasıl ilişkilidir?

doktor Doktora sonrası çalışması sirkadiyen ritimlere odaklanan kayıtlı bir hemşire ve araştırmacı olan Carleara Weiss (PhD, RN), çalışmanın bulgularının uygulayıcıların ve hastaların uykudaki değişikliklere eşlik edebilecek domino etkisini daha iyi anlamalarına ve ifade etmelerine yardımcı olabileceğini söyledi.

“Hormon regülasyonunu etkiler, ruh halini, konsantrasyonu, fiziksel performansı etkiler. Bu nedenle, daha uzun şekerlemelerin biyolojik saat işlevini ve ardından hormon regülasyonunu ve metabolizmayı da etkilemesi mantıklı, “dedi Weiss.

OKU  Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Sağlık

Cep telefonu kullanmak yüksek tansiyon riskini artırabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir