Sağlık

45 Yaşından Sonra Orta Bölümünüzde Kilo Almak Gelecekteki Sağlığınızı Nasıl Etkileyebilir?

45 Yaşından Sonra Orta Bölümünüzde Kilo Almak Gelecekteki Sağlığınızı Nasıl Etkileyebilir?

Pinterest’te paylaş
İyi Tugay / Getty Images
  • Yeni bir çalışma, orta yaşta fazla kilolu olan kişilerin 21 yıl sonra kırılgan veya kırılgan olma riskinin daha yüksek olduğunu buldu.
  • Bu, potansiyel olarak yaşlılıktaki yaşam kalitelerini etkileyebilir.
  • Kırılgan olan yaşlı yetişkinler, düşme ve yaralanma, hastaneye kaldırılma ve bu hastaneye yatışın bir sonucu olarak komplikasyonlara maruz kalma riskiyle karşı karşıyadır.

Yaşlılıkta kırılganlık bazen insanlar yaşlandıkça – kas kütlesi dahil – kilo kaybı olarak algılanır, ancak yeni araştırmalar kilo alımının da bu durumun gelişmesinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Dergide 23 Ocak’ta yayınlanan çalışmada BMJ açık, Norveç’ten araştırmacılar, orta yaşta aşırı kilolu olan kişilerin – vücut kitle indeksi (BMI) veya bel çevresi ile ölçülen – 21 yıl sonra prefrail veya zayıf olma riskinin daha yüksek olduğunu buldular.

Bu, potansiyel olarak yaşlılıktaki yaşam kalitelerini etkileyebilir.

Yeni çalışmada yer almayan Buffalo Üniversitesi’nde egzersiz fizyoloğu ve yardımcı doçent olan PhD Nikhil Satchidanand, “Kırılganlık, başarılı bir şekilde ve kendi şartlarınızda yaşlanmanın önünde güçlü bir engeldir” dedi.

Zayıf olan yaşlı yetişkinlerin düşme ve yaralanma, hastaneye kaldırılma ve bu hastaneye yatıştan kaynaklanan komplikasyonlara maruz kalma riskinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Ek olarak, kırılgan yaşlı yetişkinlerin, bağımsızlık kaybına ve uzun süreli bir bakım tesisine girme ihtiyacına yol açan düşüşler yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu söyledi.

Yeni çalışmanın sonuçları, orta yaşlı obezite ile daha sonraki prefrailty/kırılganlık arasında bir ilişki bulan önceki uzun vadeli çalışmaların sonuçlarıyla tutarlıdır.

Ancak bu gözlemsel bir çalışma olduğundan araştırmacılar doğrudan neden ve sonuç ilişkisini kanıtlayamadılar.

Araştırmacılar ayrıca, çalışma sırasında katılımcıların kırılganlık geliştirme risklerini etkilemiş olabilecek yaşam tarzları, diyetleri, alışkanlıkları ve arkadaşlık ağlarındaki değişiklikleri izlemediler.

Bununla birlikte, yazarlar, çalışmanın sonuçlarının “optimal BMI ve optimal BMI’yi rutin olarak değerlendirmenin ve sürdürmenin önemini vurguladığını yazıyor. [waist circumference] yaşlılıkta kırılganlık riskini azaltmak için yetişkinlik boyunca.”

Kırılganlıkla ilgili BMI ve bel

Çalışma, 1994 ile 2015 yılları arasında 45 yaş ve üstü, Norveç’in Tromsø kentinde yaşayan 4.500’den fazla kişiyle yapılan anketlerden elde edilen verilere dayanmaktadır.

Her ankette katılımcıların boy ve kiloları ölçüldü. Bu, sağlık sorunlarına yol açabilecek ağırlık sınıfları için bir tarama aracı olan BMI’yi hesaplamak için kullanıldı. Daha yüksek bir BMI her zaman daha yüksek bir vücut yağ yüzdesini göstermez.

OKU  Aralıklı Enerji Kısıtlama Diyeti Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bazı anketler ayrıca katılımcıların bellerini de ölçmüştür; Bu, göbek yağını tahmin etmek için kullanılır.

Ek olarak, araştırmacılar kırılganlığı aşağıdaki kriterleri kullanarak belirlediler: kasıtsız kilo kaybı; bitkinlik; zayıf kavrama gücü; yavaş yürüme hızı; ve düşük fiziksel aktivite.

Kırılganlık, bu kriterlerden en az üçünün varlığıyla karakterize edildi ve kırılganlığı bunlardan biri veya ikisi ile damgaladı.

Son takipte katılımcıların sadece %1’inde kırılganlık olduğundan, araştırmacılar bu bireyleri önceden kırılganlık yaşayan %28’lik kesimle gruplandırdı.

Analiz, daha yüksek bir BMI ile belirtildiği gibi orta yaş obezitesinden muzdarip kişilerin, normal bir BMI’ye sahip kişilere göre 21 yıl sonra prefrail/kırılgan olma ihtimalinin neredeyse 2,5 kat daha fazla olduğunu gösterdi.

Ek olarak, orta derecede yüksek veya yüksek bel çevresine sahip olanların, normal bel çevresine sahip olanlara göre son takipte kırılgan/kırılgan olma olasılığı iki katına kadar daha fazlaydı.

Araştırmacılar ayrıca, bu süre zarfında kilo almışlarsa veya bel çevreleri artmışsa, çalışma süresinin sonunda insanların prefrail/kırılgan olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Satchidanand, çalışmanın sağlıklı bir yaşam tarzını erken benimsemenin başarılı yaşlanmayı desteklemeye yardımcı olabileceğine dair ek kanıtlar sağladığını söyledi.

“Bu çalışma bize, erken yetişkinlikte başlayan artan obezitenin olumsuz sonuçlarının geniş kapsamlı olduğunu ve yaşlılıkta genel sağlık, işlevsellik ve yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkisi olacağını hatırlatmalıdır.”

Kırılganlık fizikselden daha fazlasıdır değişiklikler

doktor California, Santa Monica’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde birinci basamak hekimi olan David Cutler, araştırmanın bir eksikliğinin, araştırmacıların kırılganlığın fiziksel yönlerine odaklanması olduğunu söyledi.

Buna karşılık, “halktaki çoğu insan zayıflığı fiziksel ve bilişsel işlevin azalması olarak düşünür” dedi.

Bu çalışmada araştırmacılar tarafından kullanılan fiziksel kriterler diğer çalışmalarda uygulanmış olsa da, bazı araştırmacılar kırılganlığın diğer yönlerini açıklamaya çalıştılar, örneğin: B. bilişsel, sosyal ve psikolojik boyutlar.

Ek olarak Cutler, yeni çalışmadaki bazı zayıflık ölçümlerinin katılımcılar tarafından – yorgunluk, düşük fiziksel aktivite ve kasıtsız kilo kaybı gibi – kendileri tarafından bildirildiğini, yani doğru olmayabileceklerini söyledi.

Cutler’in işaret ettiği diğer bir sınırlama, bazı kişilerin son takip ziyaretinden önce çalışmayı bırakmış olmalarıdır. Araştırmacılar, bu insanların daha yaşlı olma eğiliminde olduklarını, daha yüksek obezite seviyeleri ve kırılganlık için diğer risk faktörlerini bulduklarını buldu.

OKU  Yeni kılavuzlar, obezitesi olan kişiler için bu kilo verme ilaçlarını önermektedir.

Ancak araştırmacılar, çalışmanın başında 60 yaşın üzerindeki kişileri hariç tuttuğunda sonuçlar benzerdi.

daha erkenken Araştırma düşük kilolu kadınlarda kırılganlık riskinin arttığını bulmuş olsa da, yeni çalışmada araştırmacıların bu bağlantıyı incelemesi için çok az kilolu insan vardı.

Araştırmanın gözlemsel doğasına rağmen, araştırmacılar bulguları için birkaç olası biyolojik mekanizma önerdiler.

Artan yağ birikintileri, vücutta kırılganlıkla da ilişkili olan iltihaplanmaya katkıda bulunabilir. Kas liflerinde yağ birikmesi de kas gücünün azalmasına katkıda bulunabilir, diye yazdılar.

doktor Obezite cerrahı ve California, Fountain Valley’deki Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki MemorialCare Cerrahi Kilo Verme Merkezi’nin tıbbi direktörü Mir Ali, obezitenin yaşamın ilerleyen dönemlerinde işleyişi başka şekillerde bozabileceğini söyledi.

“Aşırı kilolu hastalarım daha çok eklem sorunu ve daha çok sırt sorunu yaşıyor” dedi. “Bu, hareketliliklerini ve yaşlansalar bile iyi bir yaşam kalitesine sahip olma yeteneklerini etkileyebilir.”

Kırılganlık konusunda daha fazla farkındalık gerekli

Kırılganlık kısmen yaşlanmayla ilişkili olsa da Satchidanand, her yaşlı yetişkinin kırılgan hale gelmediğini hatırlamanın önemli olduğunu söyledi.

Dahası, “kırılganlığın altında yatan mekanizmalar çok karmaşık ve çok boyutlu olsa da, kırılganlığı tetikleyen faktörlerin çoğu üzerinde bir dereceye kadar kontrolümüz var” dedi.

Düzenli fiziksel aktivite, mantıklı beslenme, uygun uyku hijyeni ve stres yönetimi gibi yaşam tarzı seçimlerinin yetişkinlikte kilo alımını etkilediğinin gösterildiğini söyledi.

Ancak Ali, sağlıklı bir kiloyu korumanın bazen karmaşık olduğunu söyledi.

Genetik, hormonlar, kaliteli gıdaya erişim ve bir kişinin eğitimi, geliri ve mesleği dahil olmak üzere “Obeziteye katkıda bulunan çeşitli faktörler var” dedi.

Cutler, çalışmanın sınırlamaları hakkında bazı endişelere sahip olsa da, araştırmanın doktorların, hastaların ve toplumun kırılganlık konusunun farkında olması gerektiğini gösterdiğini söyledi.

“Kırılganlık konusunda ne yapacağımızı gerçekten bilmiyoruz. Bunu nasıl önleyeceğimizi mutlaka bilmiyoruz. Ama bunun farkında olmalıyız” dedi.

Satchidanand, nüfus yaşlandıkça kırılganlık konusundaki farkındalığın artmasının özellikle önemli olduğunu söyledi.

“Küresel toplumumuz hızla yaşlanmaya devam ettikçe ve ortalama yaşam beklentimiz arttıkça, kırılganlığa yol açan altta yatan mekanizmaları daha iyi anlamamız ve etkili ve yönetilebilir önleme ve tedavi stratejileri geliştirmemiz gerekiyor.” kırılganlık sendromu.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir