Oyun Haberleri

Call of Duty, hilecileri doğrudan haritaya kaydırarak Son Hedefe gidiyor

A soldier falls through the air in Warzone.

Başarıya ulaşan her rekabetçi oyunda olduğu gibi Call of Duty’de de hile sorunu var. Bazı oyuncular her zaman hile yapmak ister, hile satıcıları her zaman hile satar ve geliştiriciler bu tür davranışların herkesin hayatını mahvetmesini engellemek için mücadele eder. 2021’de yayıncı Activision, hile önleme konusunda ciddileştiğini duyurdu: çekirdek düzeyinde ciddi.

Ricochet hile önleme yazılımı Hilelere daha kolay erişilebilen PC kitlesine odaklanıyor ve o zamandan beri hilecilerin oyunu bozma yeteneklerini ortadan kaldıracak eğlenceli yeni taktiklerle güncelleniyor. Geçtiğimiz Haziran ayında yeni bir özelliği başlattı. Hile yapan oyuncuların silahlarını alır (yumrukları bile) ve onları yasal oyuncuların insafına bırakıyor. Ve artık onların kolektif kıçlarıyla Son Varış noktasına gitmeye hazırlar.

Ricochet bloguna yapılan yeni güncelleme, başlangıçta makine öğreniminin kullanımına odaklanıyor; geliştiriciler, Call of Duty’nin ürettiği büyük miktardaki oyuncu raporu verilerini inceleyebilmek için önemli bir araç olduğunu söylüyor. Genel olarak konuşursak, bu yazılım hilecileri ve şüpheli klipleri tespit etmede giderek daha hızlı hale geliyor, ancak sonuçta yasakları yalnızca insanlar uygulayabilir.

Bu da bizi uygun şekilde adlandırılan Splat’a getiriyor. Ricochet bazen hile yapanları anında tekmeliyor, ancak bazen de hesap hakkındaki bilgileri ve hilenin nasıl yapıldığını takip etmeleri için onları etrafta tutuyor: bu da hile yapan kişinin silahını almak veya diğer oyuncuları onlara görünmez kılmak gibi “hafifletici önlemler” yayınladığı zamandır. Activision, Warzone’da “hileciler için yeni bir numara geliştirdiğini” söylüyor, “biz buna Splat diyoruz” ve yaptığı şey şu:

“Splat ile, eğer bir hileci tespit edilirse, rastgele ve eğlence olsun diye paraşütünü devre dışı bırakabilir ve açıldıktan sonra onu yere doğru sürükleyebiliriz.

“Peki ya konuşlandırıldıktan sonra onları yakalarsak? Splat aynı zamanda oyuncu hızını da ayarlayabilir, bu da tavşan zıplamasını 3.000 metrelik bir düşüşe dönüştürerek onları anında yok edebilir.”

OKU  Mirror's Edge Easter Egg, Yeni Battlefield 2042 Haritasında Bulundu

Tüm Warzone maçları haritaya paraşütle atlamakla başlar ve hile yapanların paraşüt kordonlarının çarpmadan kısa bir süre önce kesildiğini fark etmeleri fikri… ne güzel, değil mi? Haritanın etrafında dolaşıp birdenbire kaldırıma yuvarlanan, hedef hacklemeye çalışan çetin ceviz bir tavşanın zıplaması fikri de aynı şekilde.

Activision, başka hileler hazırladığını ve yakında bunlar hakkında konuşacağını söylüyor ve önceki blog gönderilerinde olduğu gibi, Ricochet’in sadece hilecileri durdurmakla yetinmediği hissine kapılıyorsunuz: Gerçekten onları mümkün olan her yerde küçük düşürmek ve onlarla dalga geçmek istiyor. çok sık kullanıldığını görmediğimiz motivasyon kaybı yolu. Splat yalnızca hile yaptığı doğrulanan hesaplarda etkinleştirilecek: yani oyuncular bunu rapor ederek tetikleyemeyecek ve görünüşe göre oyun bu özelliği kazara etkinleştiremeyecek.

Daha da önemlisi, Ricochet artık oyunculara bir oyunda ne zaman etkinleştirildiğini de söylüyor: birkaç ay öncesinden itibaren, öldürme akışında bir Ricochet hile karşıtı logosu yanıp sönerek oyunculara bir hilecinin gönderildiğini bildiriyor.

Activision, “oyunlara giren hilecileri rahatsız etmek eğlenceli” olsa da asıl amacın onları “bir maça yaklaşmalarını” engellemek olduğunu kabul ediyor. Önleme kısmen iyi siber güvenlikle ilgilidir; Activision 2023’te “karanlık ağda yeniden kullanılan e-posta ve şifre kombinasyonlarından ayrıştırılan 110.000’den fazla oyuncu hesabını tespit ettiğini” belirtti. O zamandan beri bu hesapları sıfırladık ve bunları önlemek için orijinal sahiplerine iade ettik. Hesapların yanlış ellere geçmesini önle.”

Üstelik Call of Duty: Warzone ve Modern Warfare II’de 80.000 hesap yasaklandı ve bunların hiçbiri Modern Warfare III’e erişemeyecek.

Bununla birlikte blog yazısı, bunun uzun ve devam eden bir savaş olduğunu kabul ederek bitiyor: Ricochet ekibi, oyunun yürütülebilir dosyasını “esasen evimizin anahtarlarının kopyalarını göndermek” ile karşılaştırıyor. Anahtarlarınızın kopyalarına sahip olan kötü bir adamın evinize girmesini engellemeye çalıştığınızı hayal edin. Ev.” COD’nin yürütülebilir dosyaları şifrelenmiştir, bu da işleri daha da zorlaştırır, ancak yine de öyle.

OKU  Post Malone 'iki haftalık kargaşa' için Apex Legends'a geliyor, Tanrı hepimizin yardımcısı olsun

Oh: ve eğer spam rapor göndermeyi seven oyunculardan biriyseniz, bu işe yaramıyor. Ricochet, bunun “yaygın bir yanılgı” olduğunu ve sistemin yalnızca ilk raporu dikkate alacağını ve sonraki raporları kısıtlayacağını söylüyor. Bir hesap, sistemin diğer unsurlarını tetiklemediği sürece yalnızca raporlar nedeniyle yasaklanmayacaktır; buna ek olarak Activision, spam raporlamayı Hizmet Şartları’nın ihlali haline getirecek şekilde “Kötü amaçlı raporlama” politikalarını güncelledi.

Ricochet ekibi hedeflerini sıralıyor; sonuncusu ise “oyunlarımıza giren hilecilerin hayatlarını olabildiğince sinir bozucu hale getirmek için elimizden gelen her şeyi yapmak.” Şimdi, şu şaibeli adamın paraşütünü bir saniyeliğine bana uzat…

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.