Sağlık

Yeme Bozuklukları ve Diğer Tehlikeli Davranışlarla Bağlantılı Aralıklı Oruç

Yeme Bozuklukları ve Diğer Tehlikeli Davranışlarla Bağlantılı Aralıklı Oruç

Pinterest’te paylaşın
Yakın tarihli bir araştırma, aralıklı oruç tutmanın bazı kişilerde çarpık bir benlik imajını veya tehlikeli davranışları güçlendirebileceğini öne sürüyor. Cavan Resimleri/Getty Resimleri
  • Yeni araştırmalar, popüler bir diyet trendi olan aralıklı orucun bazı genç insanlarda tehlikeli yeme davranışlarına yol açabileceğini gösteriyor.
  • Uzmanlar, oruç tutmanın, risk altındaki bireylerde çarpık bir benlik imajını veya zorlayıcı davranışları güçlendirebileceğini söylüyor.
  • Ayrıca, bu diyet yaklaşımının aslında kiloyu yönetmenin sağlıklı bir yolu olup olmadığını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

Aralıklı oruç (IF), bazılarının desteklediği iddia edilen sağlık yararları nedeniyle popüler hale geldi. Araştırma.

Ancak yayınlanan yeni bulgular beslenme alışkanlıkları Toronto Üniversitesi’nden araştırmacılar, aralıklı oruç tutmayı yeme bozuklukları ve potansiyel olarak tehlikeli kompulsif davranışlarla ilişkilendirdi.

Aralıklı oruç nedir?

dr’a göre New York, IF’deki Northwell Health’in bir parçası olan Long Island Yahudi Orman Tepeleri’ndeki bariatrik cerrahi direktörü Jessica Folek, oruç tutma ve zaman kısıtlamalı yeme döngüleri ile karakterize bir yeme rejimidir.

Healthline’a “Bu, zaman kısıtlamalı yemek yemeyi de içeriyor” dedi.

IF örnekleri, 16 saat oruç tuttuğunuz ve 8 saatlik bir aralıkta yediğiniz 16/8, 14/10, yani 14 saat oruç tuttuğunuz ve 10 saatlik bir pencere arasında yemek yediğiniz anlamına gelir ve diğer varyasyonlar Folek’i açıkladı.

“IF çok popüler hale geldi ve bazı çalışmalar IF’nin kilo vermede etkili olduğunu gösterdi” dedi.

“Ancak, çelişkili sonuçlara sahip uzun vadeli çalışmalar veya çalışmalar yok.

Aralıklı oruç ve düzensiz beslenme

Toronto Üniversitesi araştırması, ilk olarak Kanada Adolesan Sağlık Davranışları Çalışması tarafından toplanan yaklaşık 3.000 ergen ve genç yetişkinden elde edilen verileri analiz etti.

Araştırmacılar, kadınlarda IF ile tüm düzensiz yeme davranışları arasında bir bağlantı keşfetti.

Toronto Üniversitesi Factor-Inwentash Sosyal Hizmet Araştırmaları Fakültesi’nde yardımcı doçent olan araştırmanın baş yazarı Kyle T. Ganson, Healthline’a verdiği demeçte, “Bu, aşırı yemek yemenin yanı sıra kusma ve zorla egzersiz gibi telafi edici davranışları da içeriyor” dedi.

“Erkekler için, diyet rutinini deneyenlerin de zorlayıcı egzersizi bildirme olasılığı daha yüksekti.”

Ganson, sonuçların kendisini şaşırtmadığını da sözlerine ekledi.

“Diyet kısıtlamasının yeme bozuklukları için önemli bir risk faktörü olduğunu bildiğimize göre, birçok yönden daha düzenli bir diyet kısıtlaması uygulaması olan IF’nin de aynı şeyi yapacağını varsaydık” dedi.

OKU  Teletıp bağımlılık tedavisine yardımcı olabilir mi?

Diğer Tehlikeli Davranışlarla Bağlantılı Aralıklı Oruç

Ganson ve ekibi, aralıklı oruç tutmanın ergenler ve genç yetişkinler arasında önemli ölçüde yaygın olduğunu buldu.

Sonuçlar, erkeklerin yüzde 38’inin, kadınların yüzde 47’sinin ve cinsiyetsiz veya trans bireylerin yarısından biraz fazlasının son 12 ay içinde IF uyguladığını bildirdi.

Katılımcılar ayrıca son 12 ayda ortalama 100 gün oruç tuttuklarını bildirdiler.

Ganson, “IF’nin genç kadınlarda zorlayıcı egzersiz, müshil kullanımı ve kusma dahil olmak üzere birçok güvenli olmayan davranışla bağlantılı olması da endişe vericiydi.” Dedi.

Artmış risk altındaki ergenler ve genç yetişkinler

doktor New York’taki Staten Island Üniversite Hastanesi’nde Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Başkanı Timothy B. Sullivan, Healthline’a oruç tutmanın geçici bir zevk durumuna veya stresten kurtulmaya neden olabileceğini söyledi.

“Kendine zarar verme davranışına benzer şekilde, beyindeki ödül yolları yoluyla savunmasız bireylerde oruç güçlendirilebilir, çünkü davranış kaygı veya diğer rahatsız edici ruh hallerini hafifletir” dedi.

Sullivan, oruç tutma davranışlarının, sosyal kabul elde etmek için kilo vermesi gerektiğini düşünenlerde çarpık bir benlik imajını veya diğer “zorlayıcı düşünce ve davranışları” güçlendirebileceğini de sözlerine ekledi.

Gençlerin zaten bir yeme bozukluğu geliştirme riski altında olduğuna dikkat çekti.

Sullivan, “Çalışmalar, ergenlerin ve genç yetişkinlerin bir grup olarak yeme bozuklukları için artan risk altında olduğunu gösteriyor.” Dedi.

“Kadınlar, tam olarak anlaşılmayan nedenlerle erkeklere kıyasla daha yüksek risk altındadır ve trans bireyler özellikle yüksek risk altındadır.”

IF Kilo Vermenin Sağlıklı Bir Yolu mu?

dedi Folek bazı çalışmalar IF’nin “bağırsak hormon seviyelerini iyileştirme, özellikle insülin direnci ve diyabet riskimizi azaltan insülin seviyelerini düşürme, inflamasyon belirteçlerini azaltma ve viseral yağı azaltma gibi faydaları vardır.

Bu bulguları doğrulamak için daha titiz çalışmalara ihtiyaç olduğunu ve son araştırmaların IF kullanmanın faydalarını göstermediğini ekledi.

“Son zamanlarda bir randomize kontrollü çalışma geleneksel kalori kısıtlı diyetlere kıyasla üstün bir kilo kaybı göstermedi” diye onayladı.

OKU  Östrojen: Ömür boyu maruz kalma inme riskini nasıl azaltabilir?

Folek’e göre, bu çalışma, geleneksel diyetlere kıyasla kas kütlesinde endişe verici, önemli bir azalma gösterdi.

“Tipik olarak kaybedilen ağırlığın yaklaşık %20-30’u yağsız vücut kütlesidir” dedi.

“Bu, zamanla kilo alımına yol açtığı gösterilen metabolizmayı önemli ölçüde azaltabileceğinden endişe verici.”

Yeme bozukluklarının tedavisi karmaşıktır

Sullivan, “Yeme bozukluklarının tedavisi karmaşıktır ve tipik olarak bir uzmanlık programında veya klinikte disiplinler arası bir ekip tarafından verilir.” Dedi.

Tedavinin ilacı içerebileceğini, ancak her zaman “bu zararlı davranışların genellikle istenmeyen çevresel pekiştirilmesini” azaltabilecek danışmanlık ve davranışsal müdahaleleri içerdiğini de sözlerine ekledi.

Sullivan’a göre, dengeli bir diyet yemek, sağlıklı egzersiz yapmak, destekleyici sosyal ağları sürdürmek ve ister kaygı ister depresyon olsun, duygudurum bozukluklarını tedavi etmek, birinin yeme bozukluğu geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olur.

Sosyal medyanın pekiştirdiği sağlıksız oruç davranışı

Ganson, IF’nin “iyi huylu bir diyet trendi” olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. Bunun yerine, yeme bozukluğu tutum ve davranışları açısından daha büyük bir riskle ilişkili olduğunu açıkladı.

Ganson, sağlık profesyonellerinin bu potansiyel olarak ilişkili davranışların farkında olması ve “özellikle sosyal medyada gençler arasında sıklıkla tartışılan IF gibi mevcut beslenme eğilimlerini anlaması” gerektiğini kaydetti.

Gençler arasında beslenme uygulamalarına ilişkin daha kapsamlı değerlendirmeler yapılmasını ve gerektiğinde onlara uygun rehberlik sağlanmasını tavsiye etti.

Sullivan, “Bu çalışma, hızla gelişen ve sosyal medya tarafından pekiştirilen aralıklı oruç gibi modaya uygun davranış uygulamalarının beklenmedik zararlı etkileri olabileceğini gösteriyor.” Dedi.

Bu ve diğer eğilimlerle ilişkili riskleri azaltmak için hızlı müdahalenin gerekli olduğunu vurguladı.

“Ciddi yan etkilerden kaçınmamızın tek yolu, bu gibi eğilimlere karşı uyanık olmak ve sağlık risklerinin geliştiğini gördüğümüzde hızlı hareket etmektir” dedi.

nihai sonuç

Popülerliğine ve sözde sağlık yararlarına rağmen, yeni bir çalışma aralıklı orucun gençlerde ve genç yetişkinlerde sağlıksız ve hatta tehlikeli davranışlara yol açabileceğini bulmuştur.

Bazı bireyler, çarpık benlik imajına ve tehlikeli, zorlayıcı davranışlara karşı özellikle savunmasız olabilir.

Çalışma sonuçları endişe verici olsa da, aralıklı orucun gençlerde sağlıklı kilo yönetimini destekleyip desteklemediğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

İlgili yazılar
Sağlık

Kilo kaybı: Aralıklı oruç, kalori kesmek kadar etkili değil, çalışma bulguları

Sağlık

Zaman sınırlı yemek, kilo vermenize ve organlarınızın sağlığını iyileştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

TikTok, gençler ve genç yetişkinler arasında zararlı yemek kültürünü nasıl sürdürür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir