Oyun Haberleri

ABD, görünüşe göre ‘çok zayıf görünmelerine’ neden olsa bile dünyanın en büyük yonga üreticilerini Çin’den çekilmeye zorlamayacaktır.

TSMC

Biden Yönetimi, Çin’de işlerini genişletmek ve sürdürmek isteyen çip üreticileri üzerindeki mevcut kısıtlamaları genişletecek. Bu, çip devleri TSMC ve Samsung’a, ABD hükümeti davalarına atlamadan fab kapasitesini geliştirmeleri için serbest yetki verileceği anlamına geliyor.

Yarı iletken üretimi, ABD’nin CHIPS ve Bilim yasasının bir parçası olarak fon alan herhangi bir şirketi on yıl süreyle yasaklama tehdidiyle son zamanlarda biraz cehenneme döndü. Son ABD ihracat kontrol politikası kısıtlamalarıyla birlikte işler zorlaştı. Şimdi, Wall Street Journal’a göre Biden Yöneticisi, şu anda ABD ile Çin arasındaki çip ticaretini kısıtlayan ABD ihracat kontrol politikasından muafiyetleri genişletmeyi planlıyor.

Geçen Ekim ayında çip devleri TSMC ve Samsung, kontrol politikasının iş üzerindeki etkilerini sınırlamaya yardımcı olan muafiyetler aldı. Bu muafiyetlerin bu yılın Ekim ayında sona ermesi gerekiyordu, ancak raporlara göre bu muafiyetler yakın gelecekte uzatılacak.

Geçen hafta, Sanayi ve Güvenlik Ticaret Müsteşarı Alan Estevez, Yarı İletken Endüstrisi Derneği’ne hükümetin muafiyetleri süresiz olarak uzatma planları hakkında konuştu. Muafiyetlerin diğer şirketleri de kapsayıp kapsamayacağı belirsiz.

Geçen yıl, TSMC’nin kurucusu Morris Chang, ABD’nin yerel çip üretim endüstrisini yeniden inşa ederken karşılaştığı birçok sorundan bahsetti ve kısıtlamaları “boşuna çok pahalı bir uygulama” olarak nitelendirdi.

Cumhuriyetçi senatör Marco Rubio, ABD’nin teknoloji ihracatı üzerindeki kontrollerini güçlendirmenin önemine inanarak ihracat kontrol muafiyetlerine karşı çıkanlardan biri. Bakan Gina Raimondo’ya yazdığı bir mektupta, “Şirketler, kuralın ihracat kontrollerini zayıflatmak ve atlatmak için çok çalışıyor.”

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin

OKU  ABD'nin yeni ihracat yasağından sonra Çin'de artık Nvidia RTX 4090 GPU olmayacak

Eski ABD-Çin Ekonomi ve Güvenlik İncelemesi komisyon üyesi ve American Enterprise Institute’ta kıdemli araştırmacı olan Derek Scissors, iddiayı daha da ileriye taşıyor. “Çok zayıf görünüyorsun” ve “iki büyük firma her istediğini yaptığında teknolojiyi kontrol edemiyorsun”.

Çip yapım endüstrisi dünya çapında bu kadar yayılmışken, ABD ihracat kontrol politikasından muafiyetlerin bir bütün olarak endüstri için nasıl faydalı olabileceğini görmek kolaydır. Kısıtlamaların yalnızca belirli şirketler için gevşetilmesinin adil olup olmadığı, sektörde bir tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.