Sağlık

Kürtaj hapı satın almak için eyalet sınırlarını yasal olarak geçebilir misiniz? Bilmen gereken

Kürtaj hapı satın almak için eyalet sınırlarını yasal olarak geçebilir misiniz?  Bilmen gereken

Pinterest’te paylaş
Swantesson/Stocksy United’a göre
  • FDA, bu ay hamileliği sonlandırabilecek haplara daha fazla erişim sağlayan düzenleyici değişiklikler yaptı.
  • Hem CVS hem de Walgreens, ilaçları sunmayı planladıklarını açıkladı.
  • Bununla birlikte, eczanelerin ilaçları yasal olarak dağıtabilmeleri için önce ruhsat almaları gerekir.

Artık perakende eczaneler, kürtaj hapı olarak da bilinen tıbbi düşük için alınan iki ilaçtan ilki olan mifepristonun reçetelerini doldurabilir.

Gıda ve İlaç İdaresi bu ay düzenleyici değişiklikleri açıkladı ve üreme sağlığı savunucuları, kürtaja erişimi genişletebilecek güncellemeyi memnuniyetle karşıladı.

Hem CVS hem de Walgreens, ilaçları sunmayı planladıklarını, ancak eczanelerin ilaçları yasal olarak dağıtabilmeleri için ruhsat almaları gerektiğini söyledi.

Bunun tam olarak ne zaman olacağı belli değil, ancak eczaneler ruhsatlandırıldıktan sonra, tıbbi düşük yapmak isteyen hastalar, hala reçete gerektiren kürtaj ilaçlarını yerel eczanelerinden alabilecekler.

Üreme adaleti organizasyonu If/When/How’ın kıdemli hukuk ve politika direktörü JD Sara Ainsworth, düzenleyici değişikliğin erişimi önemli ölçüde iyileştireceğini söylüyor.

“Düşünürseniz, haplarını yerel bir klinikten alan veya bunu teletıp yoluyla alan bir hasta, artık reçetelerini şahsen almak için seyahat etmek veya yürümek zorunda kalmak yerine yerel eczanelerinden alabilir. Ainsworth, özel bir eczane veya bu ilaçların postaya ulaşmasını bekleyin” dedi.

Kürtaj haplarını başka bir eyalette nasıl alabilirim?

Kürtajı kısıtlayan bir eyalette yaşayan insanların, tıbbi düşüklere izin veren bir eyalette kürtaj ilaçlarına erişmesinin iki yolu vardır.

Birincisi, ilacı almak istediğiniz eyaletteki bir sağlayıcıyla iletişime geçmektir. Onlarla görüştükten sonra reçeteyi arayabilir ve ilacı yakındaki bir eczaneden alabilirsiniz.

Kürtaj için ilaç reçeteleri sunan sağlayıcıları, bulunabilirlikleri ve iletişim bilgileriyle birlikte bulmak için AbortionFinder.org ve INeedAnA.Org’u ziyaret edin.

Ainsworth’a göre, bu iki web sitesi kürtaj tedavisi sağlayıcıları hakkında güncel bilgiler sağlama konusunda mükemmel bir iş çıkarıyor.

Diğer seçenek ise bir teletıp hizmeti kullanmaktır.

Teletıp hizmetlerini kullanırken, reçeteleri kürtaja izin veren bir eczaneye gönderebilecek bir sağlık hizmeti sağlayıcısına dijital olarak danışıyorsunuz.

Hastalar daha sonra ilaçları almak için eczaneye giderdi.

OKU  Hipertansiyon: Tuzlu bir diyet hipertansiyon geliştirme riskinizi nasıl artırabilir?

Ainsworth, “Seyahat eden insanlar için, umarım süreci hızlandırır, böylece eyalet dışında daha az zaman geçirirler, daha uzun kalmak zorunda kalmanın mali yükü daha az olur – umut bu,” diyor.

Kürtajla ilgili seyahat, konaklama, prosedür, yemek ve çocuk bakım masraflarına yardımcı olmak için mali yardım sunan birçok kürtaj fonu vardır. Kürtaj fonları hakkında daha fazla bilgi edinmek veya bir fon bulmak için Ulusal Kürtaj Fonları Ağı’nı ziyaret edin.

Daha iyi bilinen fonlardan bazıları The Brigid Alliance, Access Reproductive Care-Southeast, The Chicago Abortion Fund ve The National Abortion Federation’dır.

Yurt dışına seyahat ederken ilaçlar için yasal riskler var mı??

Ainsworth’a göre pek değil.

Kürtaj ilaçlarını almak için yurt dışına güvenle gidebilirsiniz. Ainsworth, “Bunu yapmak için anayasal hakları var – seyahat etme hakları var, bunu yaptıklarında herhangi bir yasayı çiğniyorlar” dedi.

Ainsworth, kürtajı yasaklayan eyaletlerin büyük çoğunluğunun kürtaj yaptıranların suç sayılamayacağını söyleyen yasalara sahip olduğunu söyledi.

Ainsworth, “Genel olarak, başka bir eyalette kürtaj yaptırmak son derece düşük riskli bir yasal faaliyettir” diyor.

Case Western Reserve Üniversitesi’nde üreme hakları konusunda uzmanlaşmış bir hukuk profesörü olan Jessie Hill, kürtaj ilaçları güvenli olsa da, tıbbi müdahale gerektiren nadir komplikasyonlar olabileceğini söylüyor.

Hill, hastaların ilaçları alarak herhangi bir ceza yasasını ihlal etmemesine rağmen, kürtajı kısıtlayan eyaletlerdeki hastanelerde bunun sonuçları olabileceğini söylüyor.

Hill’e göre, sağlık hizmeti sağlayıcıları teorik olarak polisi veya çocuk koruma servislerini uyarabilir veya yasa dışı kürtaja karışmış olabileceğinden korktukları için bakımlarını reddedebilir.

Ancak hastaların ilacı aldıklarını beyan etmeleri gerekmemektedir.

Hill, “Bir kişinin düşük mü yoksa tıbbi kürtaj mı olduğunu söylemek genellikle mümkün değildir, bu nedenle hastaların bu bilgiyi ifşa etmesi gerekmez.” Dedi.

Ek olarak, Teksas gibi belirli yerlerde, hamile bir kişiye kürtaj konusunda yardımcı olan kişiler – düşünün: hamile kişiyi prosedüre götürüp getiren biri – SB 8 kapsamında cezalandırılabilir.

OKU  Günde 1 Soda İçmek Saç Dökülmesi Riskinizi Gerçekten Artırabilir mi?

Kürtaj ilaçlarını almak için seyahat etmenin yasal riskleri hakkında sorularınız veya endişeleriniz varsa, kuruluşun ReproLegalHelpline.org adresindeki yardım hattı aracılığıyla If/When/How adresindeki avukatlarla iletişime geçebilirsiniz.

mail order kullanabilirsiniz eczaneler de

Başka bir seçenek de size kürtaj ilacını gönderebilecek bir teletıp hizmeti kullanmaktır.

Plan C, kürtajı kısıtlayan eyaletlerde yaşayan insanların teletıp ve posta siparişi hizmetleri yoluyla kürtaj ilaçları alabilmelerinin birkaç yolunu özetliyor. Plan C tarafından önerilen taktikler, posta yönlendirme hizmetlerini ve bir arkadaşın adresini kullanmayı içerir.

Plan C kürtajlarına izin veren eyaletlerdeki yerlere uyuşturucu gönderen Choix, Wisp, Full Circle Sağlık Merkezi, Hey Jane, Lilith Care dahil olmak üzere bir avuç çevrimiçi hizmet var.

Ayrıca, federal olarak düzenlenmeyen Aid Access, kürtaj ilaçlarını 50 eyaletin tamamına gönderiyor.

Choix CEO’su Cindy, Adams’a “Choix ile tedavi için kaydolan tüm hastaların hizmet verdiğimiz eyaletlerden birinde bir sevkıyat adresine sahip olması gerekirken, hastaları tedavi etmek için eyalet içi kimlik doğrulaması istemiyoruz” dedi.

Cinsel sağlık ve üreme sağlığı teletıp şirketi Wisp’in CEO’su Ahmad Bani, Wisp’in ilaçları, birincil adresleri ne olursa olsun, tıbbi kürtajın yasal olduğu bir eyalette fiziksel olarak bulunan hastalara reçete ettiğini söylüyor.

Bani, hastaların nadir görülen bir komplikasyonları olması durumunda, ihtiyaç duyduklarında bakıma güvenle erişebilmeleri için ziyaret ettikleri eyaletteki yakındaki bir sağlık kliniğine başvurmalarını tavsiye ediyor.

Bani, “Mevcut tıbbi kürtaj yasalarının, birincil adresiniz varsa nerede olduğunuzu değil, tıbbi kürtajın size postalanması için fiziksel olarak nerede bulunmanız gerektiğini belirttiğini yinelemek önemlidir.” Dedi.

Alt çizgi:

Perakende eczaneler artık tıbbi kürtaj için alınan iki ilaçtan ilki olan mifepristonun reçetelerini doldurabilir. Kürtajı kısıtlayan bir eyalette yaşayan insanların, tıbbi düşüğe izin veren bir eyalette kürtaj ilaçlarına erişmesinin iki yolu vardır: tıbbi düşüğe izin veren bir eyaletteki bir sağlayıcıyla görüşmek veya teletıp hizmetlerini kullanmak ve ilaçları almak için seyahat etmek.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

OTC Doğum Kontrolü FDA Onayı Alacak mı? Tuş takımı Tamam verir

Sağlık

Doğum kontrol hapları %92 daha az hormonla işe yarayabilir

Sağlık

Walgreens, Bu Eyaletlerde Kürtaj Hapı Satmayacaklarını Söyledi: İşte Nedeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir