Sağlık

Akciğer kanseri: Bir ilaç kombinasyonu tümörleri azaltmaya nasıl yardımcı olabilir?

Akciğer kanseri: Bir ilaç kombinasyonu tümörleri azaltmaya nasıl yardımcı olabilir?

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, yeni bir ilaç kombinasyonunun laboratuvar farelerinde akciğer tümörlerini azaltmada etkili olduğunu söylüyor. Mary Swift/Getty Images
  • Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK), akciğer kanserlerinin %80’ini oluşturur.
  • Bazı NSCLC’ler, tedaviyi zorlaştırabilen gen mutasyonları taşır.
  • Araştırma, akciğer tümörlerini etkili bir şekilde küçülten yeni bir hedefe yönelik ilaç tedavisini ortaya çıkardı.
  • Araştırma farelerde yapıldığından, insan klinik deneylerine ihtiyaç vardır.

Akciğer kanseri ikinci en yaygın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinler arasında her yıl yaklaşık çeyrek milyon yeni teşhis konulan kanser türü.

İki tür akciğer kanseri vardır: küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) ve küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK).

NSCLC genellikle daha az agresiftir, ancak bunu göz önünde bulundurarak, en yaygın olanıdır. yaklaşık %80 vaka sayısı

Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü’nde yürütülen ve bugün dergide yayınlanan yeni araştırma bilimsel gelişmelerNSCLC’ler için potansiyel yeni bir hedefe yönelik tedaviyi vurgulamıştır.

Araştırmacılar, iki ilaç kombinasyonunun, fareler üzerinde yapılan testlerde tümör boyutunu önemli ölçüde azalttığını söyledi.

Akciğer tümörü araştırması ne hakkındaydı?

Salk araştırmacıları, LKB1 genetik mutasyonunu barındıran NSCLC’ler için yeni bir hedefe yönelik tedavi seçeneği keşfetmek istediler.

Hedefe yönelik tedaviler, NSCLC’lerin spesifik moleküler alt tipleri için tasarlanmış ilaçlardır, diye açıkladı Dr. Tennessee’deki Sarah Cannon Araştırma Enstitüsü’nde kişiselleştirilmiş tıp başkan yardımcısı ve Genospace’de bilimsel direktör olan Andrew McKenzie.

Healthline’a verdiği demeçte, “Bu tedaviler ‘kişiye özel’ olduğundan, ‘bir hastayı test ederseniz ve bir mutasyon görürseniz, hedeflenen tedaviyi vermek immünoterapi veya immünoterapi ve kemoterapiden daha iyidir'” dedi.

İlk olarak Salk ekibi, vücuttaki bir protein türü olan histon deasetilaz 3’ün (HDAC3), LKB1 mutasyonu ile NSCLC’lerin büyümesi için kritik olduğunu buldu.

Illinois’deki Northwestern Üniversitesi’nde profesör ve araştırmanın eş lideri olan ve araştırma sırasında Salk ile doktora sonrası araştırmacı olan PhD Lillian Eichner yaptığı açıklamada, bunun bir sürpriz olduğunu söyledi.

“HDAC enzim sınıfının tamamının, LKB1 mutant akciğer kanserinin nedeni ile doğrudan bağlantılı olduğunu düşündük” dedi.

Ancak Eichner, “HDAC3’ün akciğer tümörü büyümesindeki spesifik rolünü bilmiyorduk” diye devam etti.

Buradan, o ve ekip iki ilaca yöneldi.

Aktif bileşenlerin güçlü kombinasyonu

ilk ilaç oldu entinostat. Bu ilacın şu anda Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmamasına rağmen, klinik deneylerde HDAC’leri hedeflediği gösterilmiştir.

OKU  Diyabetik Nöropati: Omurilik Stimülasyonu Ağrıyı Azaltmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

İkinci ilaç, kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurmak için tasarlanmış trametinib idi.

McKenzie, “Trametinib, NSCLC’lerin tedavisi için FDA onaylıdır, ancak yalnızca dabrafenib adı verilen ortak bir ilaçla kombinasyon halindedir” dedi.

“Bu iki ilaç birlikte yalnızca belirli bir KHDAK alt tipi için onaylanmıştır; BRAF V600E mutasyonuna sahip kanserler” diye ekledi.

McKenzie, “Trametinib tek başına çok etkili değildi ve FDA onayı ile ilişkili klinik sonuçları görmek için dabrafenib ile birleştirilmesi gerekiyor” dedi.

Tümörlerin trametinib’e dirençli hale geldiği bilinmektedir, bu nedenle dabrafenib ile kombinasyon halinde kullanılmaktadır.

Araştırmacılar, trametinib’i HDAC3-hedefli entinostat ile birleştirmenin direnci azaltmada aynı etkiye sahip olup olmayacağını görmek istedi.

İlaç kombinasyonu, LKB1 mutasyonlu NSCLC’li farelere 42 gün süreyle verildi, ardından tümörleri yeniden incelendi.

İlaç tedavisi verilmeyen farelerle karşılaştırıldığında, alıcı farelerdeki tümörler %79 oranında küçüldü. Araştırmacılar, tedavi edilen farelerde ayrıca %63 daha az akciğer tümörü olduğunu bildirdi.

Akciğer tümörü çalışmasının önemi

Araştırma fareler üzerinde yapıldığından, bu insan hastalar için ne anlama geliyor?

İskender Chan,Klinik eczacılık profesörü ve California Üniversitesi, Irvine – Eczacılık ve Eczacılık Bilimleri Okulu’nun kurucu başkanı PharmD, sonuçların “cesaret verici” olduğunu söyledi.

Ancak şunları kaydetti: “Klinik çalışmalar [in humans] Yapılması gerekenler” tedaviden önce düşünülebilir.

Chan Healthline’a verdiği demeçte, bu çalışmalar “bu kombinasyonun akciğer kanseri olan hastalarda etkili olup olmadığını” belirleyecek.

Ayrıca, “iki ilacın toksisite profillerinin güvenli bir şekilde birlikte uygulanıp uygulanamayacağını” da belirleyeceklerini söyledi.

McKenzie, yeni sonuçların “heyecan verici” olduğunu iddia etti – ve “bu tür bir çalışma, NSCLC’lerde dirençli hedefli tedavilerin nasıl üstesinden gelineceğine dair bilgi tabanını oluşturmamız için gerçekten önemli.”

İlaca dirençli NSCLC’nin üstesinden gelmek için yeni bir hedefe yönelik tedavi olasılığı birçok kişiyi heyecanlandıracak olsa da, “umudu söndürmenin” önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

“Gerçeklik [is] ki bu deneyler [results] İnsanlarda farelerde her zaman görmüyoruz” dedi.

“Ama durum bu olsa bile,” diye devam etti McKenzie, “bilim camiası hala çok şey öğreniyor.”

OKU  CRISPR gen düzenlemesi, görme kaybını tersine çevirmeye nasıl yardımcı olabilir?

doktor Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp profesörü ve Maryland Greenebaum Kapsamlı Kanser Merkezi’nde tıbbi onkolog olan Ranee Mehra, temkinli bir yaklaşımla hemfikir.

Healthline’a “Hastalar için, tümörleri azaltmanın daha uzun yaşamalarına yardımcı olacağını umuyoruz” dedi. “Fakat bu varsayımı farelerdeki laboratuvar çalışmalarından yapamayız.”

Mehra, nihayetinde, “bu veriler, daha fazla araştırmayı düşünmek için daha fazla gerekçe sağlıyor” dedi.

Gen mutasyonları hakkında bilmeniz gerekenler

Mehra, “NSCLC’ler, kanserin büyümesini sağlayan mutasyonlara sahip olabilir.” Dedi.

30’a kadar% NSCLC’lerin yüzdesi, tümör büyümesini baskılamada çok önemli bir rol oynayan LKB1 geninde sürücü mutasyonları barındırır.

Peki sürücü mutasyonu ne yapar? “[It] Chan, kanser hücrelerinin büyümesini destekliyor ve hücrelerin çoğalmasına, hayatta kalmasına ve hızla yayılmasına izin veriyor” dedi.

Bilim adamları artık sürücü mutasyonlarını daha iyi anlasa da McKenzie, “Hala bunların tam olarak nereden geldiğini ve onlara neyin sebep olduğunu bulmaya çalışıyoruz” diye ekledi.

Örneğin, daha şiddetli akciğer kanserine yol açmasını bekleyebileceğiniz sigara içmek gibi faktörlerin bir rolü yok gibi görünüyor.

McKenzie, “Hiç sigara içmemiş kişilerde, bu oldukça eyleme geçirilebilir mutasyonların yüksek bir yaygınlığını görüyoruz” dedi.

Chan’a göre tedavi yaklaşımları ve bunların etkinliği genetik mutasyona (varsa) bağlı olarak değişebilir.

“İlk teşhis sırasında, CT taramaları ve PET’in yanı sıra biyopsiler de dahil olmak üzere bir dizi teşhis prosedürü gerçekleştirilir” diye açıkladı.

Test sonuçları daha sonra hangi tedavi yönteminin/yöntemlerinin hasta için en uygun olduğunu belirlemek için kullanılır.

Ne yazık ki, LKB1 mutasyonları olan NSCLC’ler yaygındır daha az duyarlı tek başına immünoterapi veya kombine immünoterapi ve kemoterapi gibi geleneksel tedavilere.

Bunlar hala faydalı olsa da, McKenzie, “Hedefe yönelik tedaviler kadar etkili değiller – çünkü tümörü bu kadar agresif yapan şeyden yararlanıyorlar.”

Her durumda, akciğer kanseri sonuçlarının son yıllarda kayda değer ilerlemeler kaydettiğini not etmek önemlidir.

“[They’re] 10 yıl öncesine göre çok daha iyi,” dedi McKenzie. “Ve bu, artık standart bakımın bir parçası olan yeni immünoterapilerin ve hedefe yönelik tedavilerin ortaya çıkması sayesinde.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir