Sağlık

Ozempic Gibi Zayıflama İlaçları Gebe Kalmaya Çalışırken Güvenli mi?

Ozempic Gibi Zayıflama İlaçları Gebe Kalmaya Çalışırken Güvenli mi?

Pinterest’te paylaş
Ozempic ve Wegovy gibi kilo verme ilaçları almak, hamile kalmaya çalışan insanlar için risk oluşturabilir. Tatiana Soares/EyeEm/Getty Images
  • Şu anda, Ozempic ve Wegovy gibi zayıflama ilaçlarının doğurganlık üzerindeki etkileri hakkında çok fazla araştırma yok.
  • Sağlık uzmanları, hamile kalmayı düşünen kişilere, hamile kalmaya çalışmadan en az iki ay önce bu tür ilaçları almayı bırakmalarını önermektedir.
  • Uzmanlar, herhangi bir ilacı kesmeye karar vermeden önce size reçete yazan doktorla konuşmanın en iyisi olduğunu söylüyor.

Hamile kalmaya çalışırken sağlıklı bir kilo yardımcı olabilir.

Dr. Healthline, Columbia Üniversitesi Doğurganlık Merkezi’nde doğurganlık uzmanı olan Alex Robles’in söyledi.

İnsanlar zayıf olduğunda, vücutları östrojen üretmeyi durdurabilir, bu da onların yumurtlamayı durdurmasına ve düzenli adet görmemesine neden olabilir. Yumurtlama, bir yumurta hücresinin sperm tarafından döllenmesi için gereklidir.

Robles, “Vücudun bir stres mekanizması vardır, bu nedenle gerekli olmayan her şeyi kapatabilir ve ne yazık ki yüksek stres ve açlık zamanlarında, vücut doğurganlığı gereksiz görüyor” dedi.

Obezite veya aşırı kilo ile yaşayan kişilerde vücut yağ seviyelerinin artması nedeniyle hormon seviyeleri de bozularak yumurtlamayı engelleyebilir.

Robles, “Özellikle bir yumurtlama bozukluğu olduğunda, obezite ve kısırlık arasında bir bağlantıya işaret eden birçok veri var” dedi.

Bununla birlikte, küçük bir kilo kaybı bile yumurtlama için gerekli olan hormonları geri kazandırabilir ve düşük yapma riskini ve hamilelikle ilgili diğer komplikasyonları azaltabilir, dedi.

Aslında, American College of Obstetricians and Gynecologists, hamilelik sırasında obezitenin bir kişiyi aşağıdakiler için risk altına soktuğunu belirtmektedir:

  • gebelik hipertansiyonuGebeliğin ikinci yarısında başlayan yüksek tansiyon.
  • preeklampsiBöbrek ve karaciğer yetmezliğine neden olabilen hamilelik hipertansiyonu ve fetal büyüme ile ilgili sorunlar.
  • gestasyonel diyabetHamilelik sırasında, iri bir bebek sahibi olma ve sezaryen doğum riskini artırabilen yüksek kan şekeri seviyeleri.
  • Obstrüktif uyku apnesi yorgunluğa neden olabilir ve hamile bir kişinin yüksek tansiyon, preeklampsi ve kalp ve akciğer sorunları riskini artırabilir.

Popülerlik Ozempic ve bunun doğurganlıkla ilişkisi

Ozempic ve Wegovy gibi glukagon benzeri peptit-1 (GLP-1) reseptör agonistlerinin popülaritesi nedeniyle Robles, bu ilaçlarla daha fazla hastayı tedavi ediyor.

“Zaten bu ilaçları alan bir avuç hasta gördüm ve onları doğurganlık için almıyorlar, kilo kontrolü için ve bazılarının zayıf kan şekeri kontrolü gibi metabolik anormallikleri var, bu yüzden alıyorlar. iyi o yüzden” dedi.

GLP-1 agonistleri, tip 2 diyabet için FDA onaylıdır ve Wegovy, kilo yönetimi için FDA onaylıdır.

OKU  Her üç Amerikalıdan biri aşırı gürültüye maruz kalıyor. İşitme duyunuzu nasıl korursunuz?

Şu anda, Ozempic ve Wegovy gibi zayıflama ilaçlarının doğurganlık üzerindeki etkileri hakkında çok fazla araştırma yok. Bu nedenle Robles, gebe kalmayı düşünen kişilerin, gebe kalmaya çalışmadan en az birkaç ay önce ilacı almayı bırakmaları gerektiğini söyledi.

doktor Amerikan Klinik Endokrinoloji Derneği başkanı Sethu Reddy de aynı fikirde. GLP-1 reseptörü agonistlerinin hiçbirinin doğurganlığı artırmak için endike olmadığını ve bir kişi GLP-1 reseptörü agonisti alırken hamile kalırsa ilacı almayı bırakması gerektiğini söyledi.

“Hamilelik sırasında bu ilaçların sürekli kullanımını destekleyen çok fazla araştırmamız yok. Reddy, Healthline’a verdiği demeçte, hamilelikte kullanım için C kategorisi verildi, bu da bir riskin göz ardı edilemeyeceği anlamına geliyor” dedi.

Doğurganlık nedenleriyle Ozempic’i durdurma kararı her zaman kolay değildir

Robles, doğurganlık taraması için kendisine gelen hastaların genellikle mümkün olan en kısa sürede hamile kalmayı umduğunu söyledi. Bununla birlikte, doğurganlık sürecinde güvenli olmayabilecek ilaçları bırakmak için zaman ayırmanın önemli olduğunu söyledi.

“Çok fazla test yapmamızı ve hasta için hangi tedavi seçeneklerinin en iyi olduğunu belirlememizi gerektiren çalışma nedeniyle bir gecikme olacak. Bu nedenle, önümüzdeki birkaç ay içinde gebe kalmaya çalışıyorlarsa, hastaya bunu bir an önce durdurmanın iyi bir fikir olduğunu bildirmek için iyi bir zaman” dedi.

Ancak hamilelik için ilaç almayı bırakma kararı her zaman kolay değildir. Astım inhalatörleri gibi doktorların hamilelik sırasında devam etmenin güvenli olduğunu bildikleri bazı ilaçlar ve bipolar bozukluğu tedavi etmek için kullanılan lityum gibi güvenli olmadığını bildikleri diğer ilaçlar olsa da, Robles bazı ilaçların gri bir alana düştüğünü söyledi.

“[For these medications]hayvan deneylerini göster [one thing]ancak bunu henüz insan çalışmalarında görmüyoruz ve yanıt gerçekten bilmiyoruz ve bu durumda doktorunuzla konuşun ve bir ilacı bırakmaya karşı onu bırakmanın risk ve faydalarını tartmaya çalışın. dedi.

Tansiyon veya kan şekeri gibi hastanın sağlığını korumak için ihtiyaç duyduğu ilaçlar ise, o zaman sağlayıcı ve hasta, hastanın yararına kullanmanın daha sağlıklı olduğuna birlikte karar verebilir ve olası riskleri kabul edebilir. hamileliği durdurabilir veya durdurmanın en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Robles, “İlgili herkes için çok zor,” dedi. “Bir doğurganlık sağlayıcı olarak, bir hastayla çok benzersiz bir açıdan ve çok özel bir açıdan ilgileniyoruz ve bunun güzelliği, çok disiplinli bir yaklaşım denemek ve elde etmek için çoğu zaman hastaların diğer sağlayıcılarıyla birlikte çalışıyor olmamızdır. hastanın kendi bireysel bakımını almasını sağlamak.”

OKU  Starbucks kahveye zeytinyağı koyar. denemeli misin

Reddy, kişilerin gebelik öncesi GLP-1 tedavisine başlama veya bırakma konusunda endokrinologlarına veya aile doktorlarına danışmaları gerektiğini vurguladı.

Robles kabul etti. Özellikle ilaç insülin direnci veya kan şekeri kontrolü için reçete edilmişse, ilacı reçete eden doktora danışmak en iyisidir.

Robles, “Belirli bir endokrinolog veya aile doktoru, hastanın ilacı bırakmasına yardımcı olacak en iyi kişidir.” Dedi. “Doğurganlık açısından, hastanın tedavi planında nerede olduğu ve hastanın ne zaman hamile kalmaya hazır olacağını düşündüğümüz konusunda rehberlik sağlayabiliriz.”

Doğurganlık tedavisi sırasında kilo vermenin en iyi yolları

Kilo kaybı, obezite, fazla kilolu veya polikistik over sendromu olanlar için doğurganlığı iyileştirmeye yardımcı olabilirken, Reddy kilo kaybının yaşam tarzı değişiklikleri yoluyla gerçekleşebileceğini söyledi.

Bununla birlikte, Robles hamile kalmakta zorlanan bir hastası olduğunda, kilo vermenin ilk müdahale olup olmadığını hastanın yaşının belirlediğini söylüyor.

“Yeterince genç dememin nedeni, genellikle doğurganlık tedavisi arayan ve fazla zamanı olmayan hastaların olması. Bunlar bazen 30’larının sonunda veya 40’larının başında olan hastalar ve bu durumda üreme penceresinin hızla kapandığını biliyoruz” dedi.

Sağlıklı bir şekilde yaklaşıldığında kilo kaybı birkaç ay sürebileceğinden doğurganlık potansiyelini etkilemek için yeterli zaman olmayabilir.

Robles’e göre, bir hasta 20’li yaşlarının sonunda veya 30’lu yaşlarının başındaysa, hamilelik için gerekli olan hormon seviyelerini geri kazanmaya çalışmak için kilo verme girişimi mantıklıdır.

Bu durumda, zaman kalırsa, kilo vermenin en iyi yolu olarak diyetinizi değiştirmenizi önerir.

“Literatür temelinde, diyete müdahalenin en etkili kilo verme şekli olacağına dair oldukça net ve tutarlı veriler var” dedi.

Birçok kişi kilo vermek için egzersiz yaparken, egzersizin faydalı olduğunu ancak kilo verme konusunda diyet yapmak kadar etkili olmadığını da sözlerine ekledi.

Robles, Ozempic gibi ilaçlarla kilo vermiş ve daha sonra hamile kalmaya çalışırken ilaçları almayı bırakmış kişiler için, kilo kaybını sürdürmek için ilacın alınması gerektiğinden kilolarını geri alabilecekleri konusunda uyardı.

Uyuşturucu kullanırken bir yemek planı ve egzersiz programı hakkında doktorunuzla konuşmayı önerdi, böylece onu almayı bıraktığınızda dayanabileceğiniz sağlıklı yaşam tarzı seçenekleriniz olur.

“Ozempic sihirli değnek değil. İlacı almayı bırakan hastalar genellikle önceki kilolarına geri dönerler, bu nedenle bunu anlayın ve yaşam tarzı müdahalesinin en iyi uygulamalarını kullanın. [is best]dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir