Oyun Haberleri

Kablosuz GPU güç konektörü 900W’a kadar güç sağlayabilir ve 12VHPWR’den daha uzun bir ömre sahip olabilir

Kablosuz GPU güç konektörü 900W'a kadar güç sağlayabilir ve 12VHPWR'den daha uzun bir ömre sahip olabilir

Grafik kartları için yeni bir kablosuz güç konektörü yolda ve herhangi bir değişiklik yapmıyor. 600W ile 900W arasında herhangi bir güç sunacak şekilde derecelendirilen GC-HPCE bağlantısı, günümüzün üst düzey grafik kartlarından herhangi birini uygun bir şekilde kapsayacak veya aslında Nvidia’nın yeni nesil için hayal edebileceğinden çok daha büyük bir şeyi kapsayacaktır.

GC-HPCE, bu güç taleplerini, sizi rahatsız edecek herhangi bir kablo olmadan yönetir. Bu, grafik kartı boyunca uzanan PCIe konektörüne paralel bir bağlantıdır ve bu tür bir akımın içinden akmasına izin verecek şekilde tasarlanmış bir anakart gerektirir. Bu, anakartın gerçekten teslim etme sorumluluğunu yüklüyor ve bu da kendi endişelerini beraberinde getiriyor, ancak yüzeyde Nvidia’nın RTX 40 serisi kartlarıyla birlikte sunulan 12VHPWR kablosuna göre daha iyi bir konektör gibi görünüyor.

GC-HPCE için belgeler, tarafından tespit edildi X’te momomo_us (Tom’s Hardware aracılığıyla), pin düzenini ve konektörün birkaç önemli özelliğini açıklar. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey, bunun gerçekten yeni bir konektör olmamasıdır. Bu bir sunucu parçasıdır.

Dokümantasyon, ilgilenen herkesin parçayı satın alabileceği birkaç yer önermektedir. Bunlardan biri Amfenol’ün HPCE VERT REC 16P12S’sidir. Bu konektörün teknik özelliklerine bakarsanız, 200 çiftleşme döngüsüne sahip olduğunu görürsünüz. Konektörü kaç kez takmanız veya çıkarmanız tavsiye edilir. Bunu 12VHPWR konektörünün 30 birleşme döngüsüyle karşılaştırdığınızda genel olarak çok daha güvenilir bir parçaya bakıyorsunuz; sallantılı lansmanından sonra 12VHPWR konusunda hala biraz şüpheniz varsa bu iyi bir haber. Bu, listelenen çiftleşme döngülerini aştığınızda hiçbirinin işe yaramayacağı veya HPCE’nin kendisinin sorunlara karşı bağışık olduğu anlamına gelmez, ancak HPCE bağlantısı yüzeyde ikisinden daha sağlam görünecektir.

Sorun şu ki, GC-HPCE ile hala 12VHPWR veya 8 pinli güç konektörlerini kullanacaksınız. Bu bağlantılar PSU’dan gelir ve anakartın arkasına bağlanır. Ancak teorik olarak bunların bağlantısını çok sık kesmeniz/yeniden bağlamanız gerekmeyecek.

Daha fazla gör

Daha önce tüketici grafik kartları için GC-HPCE konektörünün sunucu alanı dışında kullanıldığını görmüştük. Asus, birkaç uyumlu anakartın yanı sıra üzerinde GC-HPCE bulunan bir prototip RTX 4070 grafik kartını sergiledi.

OKU  Baldur's Gate 3'ün baş yazarı: "Amaç seks değil, sadece seks"

Asus GPU gücü

(Resim kredisi: Asus)

Şu ana kadar başka birisinin konnektörü kullanmayı planlayıp planlamadığını veya Asus’un bu bağlantıyı daha önce duyurulanların ötesinde daha fazla üründe kullanıp kullanmayacağını bilmiyoruz. Ancak bu belge, spesifikasyonun ilk beklenenden daha geniş çapta kullanılabileceğini düşündürmektedir.

Ancak bu, bilgisayarlarımızın bir araya gelme biçiminde büyük bir değişiklik olabilir, o yüzden bu konseptin ana akım haline gelmek için gerekenlere sahip olup olmadığına bakalım.


Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’nin en iyi çipleri.
En iyi oyun anakartı: Doğru panolar.
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor.
Oyun için en iyi SSD: Önce oyuna girin.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.