Sağlık

Akdeniz Diyeti: Çalışma, bunama riskini %23 oranında azaltabileceğini gösteriyor

Akdeniz Diyeti: Çalışma, bunama riskini %23 oranında azaltabileceğini gösteriyor

Pinterest’te paylaş
Yeni bir çalışma, Akdeniz diyetinin bilişsel gerileme ve bunamaya karşı koruyabileceğini gösteriyor. Selim Aksan/Getty Images
  • Akdeniz diyeti olup olmadığına dair yeni araştırma BENdemans riskinde azalma ile ilişkilidir.
  • Yeni bir çalışma, Akdeniz diyeti yiyen kişilerin bunama gelişme riskinin %23 daha düşük olduğunu gösteriyor.
  • Ancak bu ayın başlarında yayınlanan önceki bir çalışma, böyle bir bağlantı bulamadı.
  • Akdeniz diyetini uygulamanın birçok sağlık yararı olmasına rağmen, bunama riskini azaltmakla ilgili olarak dikkate alınması gereken tek faktör bu değildir.

Akdeniz diyeti, sebzeleri, meyveleri, kepekli tahılları ve balık ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağları içeren sağlıklı, çoğunlukla bitki temelli bir beslenme tarzıdır. bu ABD dünya ve haber raporu Akdeniz diyetini beş yıl üst üste dünyanın en iyi diyeti seçti.

Şimdi yeni bir tane öğrenmek Akdeniz diyetinin bunama riskinizi önemli ölçüde azaltabileceğini belirtiyor.

Araştırma bugün dergide yayımlandı. BMC tıbbı.

Birleşik Krallık’taki Newcastle Üniversitesi’nden araştırmacılar, 60.000’den fazla kişinin verilerini inceledi.

İnsanları dokuz yıl boyunca takip ettiler ve bu süre zarfında 882 kişiye demans teşhisi kondu. Ekip daha sonra katılımcıların diyetleri ve demans geliştirme riskleri hakkındaki bilgileri inceledi.

Araştırmacılar, Akdeniz diyetini en çok uygulayan kişilerin, diyet konusunda katı olmayan kişilere kıyasla bunama geliştirme olasılığının %23 daha az olduğunu buldu.

doktor Newcastle Üniversitesi’nde İnsan Beslenmesi ve Yaşlanma alanında Öğretim Görevlisi olan Oliver Shannon, çalışmayı yönetti.

Shannon yaptığı açıklamada, demans riskini azaltmanın veya durumu tedavi etmenin sınırlı yolları olduğuna dikkat çekti.

Shannon, “Demans riskini azaltmanın yollarını bulmak, bu nedenle araştırmacılar ve klinisyenler için en önemli önceliktir” dedi. “Çalışmamız, daha Akdeniz tarzı bir diyetin, insanların bunama riskini azaltmalarına yardımcı olacak bir strateji olabileceğini gösteriyor.”

Önceki araştırmalar karışık sonuçlar verdi

2022’den önceki bir çalışmanın daha az olumlu sonuçları var. Ve Akdeniz diyetinin sonuçta demans riskinde azalma ile ilişkili olmayabileceğini öne sürdü.

Derginin geçen yıl online sayısında yayınlanan araştırma nöroloji20 yıllık bir süre boyunca İsveç’ten 28.000 katılımcı üzerinde çalıştı.

Çalışmanın başlangıcında, katılımcılar ortalama 58 yaşındaydı ve demanstan muzdarip değildi. Haftalık bir yemek günlüğü ve bir yemek sıklığı anketi doldurdular ve bir görüşmeye katıldılar. Çalışmanın sonunda 1.943 kişiye veya yaklaşık %7’sine Alzheimer hastalığı (AD) ve vasküler demansı içeren demans teşhisi kondu.

OKU  Çalışma, ışık tedavisinin demans hastalarına yardımcı olabileceğini gösteriyor

“Çalışmamız diyet ve demans arasında olası bir bağlantıyı dışlamasa da, uzun takip süresi olan, diğer bazı çalışmalara göre daha genç katılımcıları içeren ve insanların hatırlamasını gerektirmeyen çalışmamızda bir ilişki bulamadık. Yıllar önce düzenli olarak yedikleri yiyeceklerin neleri vardı,” dedi çalışma yazarı Dr. İsveç’teki Lund Üniversitesi’nde araştırmacı ve doktora öğrencisi olan Isabelle Glans, bir basın açıklamasında.

Ancak, yeni bulgulara rağmen, çalışma yazarları daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Akdeniz diyet ve bunama risk

Önceki çalışmalar, Akdeniz diyetinin etkileri ve bunama riski konusunda karışık sonuçlar vermiştir.

Örneğin, 2018’de yapılan bir araştırma, geleneksel Batı diyetine kıyasla birkaç yıl boyunca Akdeniz diyeti uygulayan kişilerde Alzheimer hastalığının ilerlemesinin 3,5 yıla kadar geciktirilebileceğini gösteriyor.

Ayrıca bir 2015 Çalışması Akdeniz diyetinin yaşlı insanlarda gelişmiş beyin fonksiyonu ile ilişkili olduğunu öne sürüyor.

Başka bir geniş format 2015 çalışması Akdeniz diyetine uzun süreli bağlılığı ve kadınlarda bilişsel işlevi incelemiş ve bilişte yalnızca orta düzeyde iyileşmeler göstermiştir. Sonuçlar, bilişsel gerilemedeki azalma ile tutarlı bir ilişki göstermedi ve bunama riskinde azalma ile ilişkili değildi.

Beyin sağlığına katkıda bulunan faktörler

Yaşam tarzı, genetik ve diyetin rol oynadığı bunama ve bilişsel gerilemeye katkıda bulunan birçok faktör vardır.

UCLA Tıp Merkezi’nde klinik beslenme uzmanı, UCLA Halk Sağlığı Okulu’nda doçent ve “Hayatta Kalma Tarifi” kitabının yazarı Dana Ellis Hunnes, PhD, MPH, RD, Akdeniz diyetinin yüksek seviyelerde olması nedeniyle demans riskini azaltabileceğini söyledi. bitkisel gıdalarda, sağlıklı tekli doymamış yağlarda, kepekli tahıllarda, kabuklu yemişlerde ve tohumlarda doğal olarak bulunan antioksidanlar ve anti-enflamatuar bileşikler.

Bununla birlikte, Akdeniz diyetinin beyin sağlığı üzerindeki etkinliğine dair kanıtların çoğu gözlemsel çalışmalardan geliyor, dedi beslenme uzmanı Keith-Thomas Ayoob, EdD, RD, New York’taki Albert Einstein Tıp Fakültesi’nde pediatri fahri klinik profesörü .

“Kalp-damar sağlığı için faydaları olan ve tip 2 gibi diğer durumların riskini azaltan, insanlara her gün (gidip evde yemek için) yemeleri için gerçekten sızma zeytinyağı ve fındık veren PREDIMED çalışması gibi klinik çalışmalar var. diyabet ve yüksek tansiyon, ”dedi Ayoob, Healthline’a önceki bir röportajda.

OKU  Yeni ilaç baxdrostat, tedaviye dirençli yüksek tansiyonla mücadeleye yardımcı olabilir

“Ancak, bunama için bu tür bir klinik araştırma yapmak zordur çünkü çok uzun sürer ve serbest yaşayan popülasyonlarda uyumun ölçülmesi her zaman şüphelidir.”

Akdeniz ve MIND diyeti

Akdeniz diyeti, meyveler ve sebzeler, kepekli tahıllar, yağlı balıklar ve doymuş yağ oranı yüksek daha az miktarda gıda dahil olmak üzere besleyiciliği yoğun tüm gıdaların tüketimini teşvik eder.

MIND diyeti (Nörodejeneratif Gecikme için Akdeniz-DASH Diyet Müdahalesi), Akdeniz diyeti ile DASH diyetinin (Hipertansiyonu Durdurmak için Diyet Yaklaşımları) bir kombinasyonudur. Fasulye, yemişler, yemişler, kepekli tahıllar, yapraklı yeşillikler vb. gibi gıdaların haftalık tüketimine daha fazla odaklanır ve az yağlı ve yağsız süt ürünleri önerir.

Hem Akdeniz hem de MIND diyetleri fiziksel aktiviteyi teşvik eder ve kalp sağlığını ve yüksek tansiyonun önlenmesini destekler.

Yeme alışkanlıkları ayrıca antioksidanlar ve antienflamatuarlar açısından da zengindir. Ayoob, her iki diyetin de demans riskini azaltmaya yardımcı olabilecek kan damarlarındaki oksidatif hasara karşı koruduğunu söyledi.

Ancak Ayoob, araştırmaların yaşlı erişkinlerde gelişmiş beyin sağlığı için MIND diyetini desteklediğini belirtti. Elbette araştırmadaki hiçbir şey mutlak değildir, bu nedenle tüm çalışmalar bu iddiayı destekleyemez.

Akdeniz diyeti ve MIND diyeti daha düşük bilişsel gerileme riski sunsa da Ayoob, hiçbir diyetin bunama veya diğer kronik durumlara karşı garantili koruma sağlamadığını söyledi.

Getirmek

Akdeniz diyetinin bunama riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteren önceki çalışmaların aksine, yeni araştırmalar aksini gösteriyor.

Her ne olursa olsun, çalışma yazarları daha ileri, daha güçlü çalışmalara hala ihtiyaç olduğunu belirtti.

Beslenme uzmanları, Akdeniz diyetinin sağlık açısından pek çok faydası olduğu konusunda hemfikir olsa da, genetik ve yaşam tarzı gibi diğer faktörler bilişsel gerilemede ve bunama gelişiminde rol oynayabilir. Bir kişinin diyeti tek başına koruyucu bir etki sağlamak için her zaman yeterli olmayabilir.

Bilişsel gerileme riski taşıyan yaşlı bir yetişkinseniz ve diyet, yaşam tarzı ve genetiğin nasıl bir rol oynayabileceğiyle ilgileniyorsanız, beyin sağlığınızı iyileştirmek için neler yapabileceğiniz ve yapabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Sağlık

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Sağlık

İnmeden kurtulanlar yüksek demans riski altındadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir