Sağlık

İnflamatuar barsak hastalığının alevlenmeleriyle ilişkili diyet lifi

İnflamatuar barsak hastalığının alevlenmeleriyle ilişkili diyet lifi

Pinterest’te paylaşın
Yeni bir çalışma, belirli lif türlerinin bazı kişilerde inflamatuar bağırsak hastalığının semptomlarını kötüleştirebileceğini düşündürmektedir. Getty Resimleri
  • Yeni araştırma, lifin inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) olan kişilerde bağırsak mikroplarını nasıl etkilediğine baktı.
  • Sonuçlar, belirli lif türlerinin, bazı insanlarda iltihaplanmaya neden olarak IBD semptomlarını daha da kötüleştirdiğini göstermektedir.
  • Çalışmanın sonuçları, IBD alevlenmelerini tespit etmek için basit bir teste ve IBD’li kişilerin semptomlarını yönetmelerine yardımcı olacak kişiselleştirilmiş diyet önerilerine yol açabilir.

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) ve diğer uzmanlar, önemli sağlık yararları için lif önermektedir.

Ancak yakın zamanda yayınlanan yeni bir çalışma gastroenterolojiirritabl bağırsak hastalığı (IBD) olan kişilerde belirli lif türlerinin semptomları daha da kötüleştirebileceğini öne sürüyor.

Yaklaşık 3 milyon Amerikalı şu anda IBD’den etkileniyor ve oranlar şu anda yüksek sesle yükseliyor Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC).

Manitoba Üniversitesi’nde iç hastalıkları bölümünde yardımcı doçent olan çalışma yazarı Heather Armstrong, “Lif yemenin sağlığa faydaları olduğunu ve sağlıklı bireylerde iyi bağırsak sağlığını desteklediğini biliyoruz, ancak IBD hastaları lif tüketirken sıklıkla hassasiyetten şikayet ediyor” diyor. Bir basın açıklaması.

“Bunun arkasındaki mekanizmaları gerçekten anlamak istedik.”

Vücudun liflere karşı bağışıklık tepkisi gibi

Çalışma için, Armstrong ve araştırma ekibi, IBD’li insanlardan biyopsi alınmış bağırsak hücrelerini kültürledi.

Bir laboratuvarda, araştırmacılar adı verilen bir fiber tanıttılar. oligofruktoz hücrelerde bulunan bağırsak mikroplarının lifi fermente edip edemeyeceğini bulmak için, sindirim için gerekli bir süreç.

IBD’li bazı kişilerin bu lifi sindirmek için doğru mikroplara sahip olmadığını keşfettiler ve iltihaplanma geliştirdiler.

Araştırmacılar, lifin sağlıklı seviyelerde bağırsak mikropları (mikrobiyom) olan insanlar için “tipik olarak” faydalı olmasına rağmen, bazı liflerin onu sindirmek için doğru mikroplardan yoksun aktif IBD hastalarına zararlı olabileceği sonucuna vardılar.

doktor Northwell Health’in New York’taki Long Island Yahudi Orman Tepeleri’nde gastroenterolog olan Henry Jen, Healthline’a verdiği demeçte, mikrobiyomun sindirimde önemli bir rol oynadığını, gıdaların parçalanmasına yardımcı olmak ve B vitamini ve B vitamini gibi belirli vitaminleri ve esansiyel amino asitleri sentezlemek de dahil olmak üzere, sindirimde önemli bir rol oynadığını söyledi. .

OKU  10 hamile kadından 1'i doğumdan sonra yüksek tansiyon riski taşıyor

“Ayrıca, vücudu zararlı patojenlerden korumak için sağlıklı bir bariyer görevi görerek bağışıklık fonksiyonunda çok önemli bir rol oynar” dedi.

Hangi gıdalar lif bakımından zengindir?

Jen, lifin belirli sebzeler, meyveler ve tahıllar dahil olmak üzere çeşitli gıdalarda bulunduğunu açıkladı.

“Bilinen lif kaynakları fasulye ve kepekli tahılları içerir, ancak her zaman düşünülmeyen birçok yüksek lifli gıda vardır” dedi. “Avokado, bezelye, brokoli, elma, portakal ve badem dahil.”

Jen, çoğu yetişkinin günde 25 ila 34 gram lif hedeflemesi gerektiğini vurguladı, bu da diyet lifi alımı tavsiyesini yansıtıyor. 2020-2025 Amerikalılar İçin Diyet Yönergeleri.

“Artan lif alımı, kardiyovasküler hastalık, felç ve diyabet riskinin azalmasıyla bağlantılıdır ve hatta kolon kanseri riskini azaltabilir” diye devam etti.

Yeni test nüksleri tahmin edebilir

Çalışma yazarları, kimlerin olumsuz reaksiyon gösterebileceğini tahmin etmek için her IBD hastasının bağırsaklarındaki mikropları incelemek için şu anda bir dışkı testi geliştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Amaç, sonuçlara göre her hasta için özel beslenme önerileri ve tedavileri oluşturmaktır.

Çalışmanın yazarlarından Dr. Pediatrik gastroenterolog ve Alberta Üniversitesi Pediatri Bölümü’nde pediatri ve fizyoloji profesörü olan Eytan Wine yaptığı açıklamada.

“Dinamik bir durum, bu yüzden belirli bir gıdadan şimdi kaçınmanız gerekiyorsa, birkaç ay içinde tekrar yiyebilirsiniz.”

Mikrop eksikliği bu yiyecekleri sindirmeyi zorlaştırabilir

Lif, çoğu sağlıklı insanda sindirime yardımcı olur ve anti-inflamatuar etkilere sahip olsa da, araştırmacılar, “fermente edilmeden” bırakıldığında, bazı liflerin aslında inflamasyonu artırabileceğini ve bazı IBD hastalarında semptomları kötüleştirebileceğini buldular.

Çalışma sonuçları, bağırsak mikropları bulunmayan veya yetersiz işleyen insanlar için özellikle sindirimi zor olan liflerin şunlardan olduğunu göstermektedir:

  • enginar
  • Sarımsak
  • Kuşkonmaz
  • muz

IBD semptomları ve riskleri

Jen’e göre, IBD tipik olarak ishal, karın ağrısı ve dışkıda kan veya mukus gibi gastrointestinal (GI) semptomlarla kendini gösterir.

OKU  Probiyotik Gazlı İçecekler Bağırsak Sağlığınızı İyileştirmenize Gerçekten Yardımcı Olabilir mi?

“Tedavi edilmeyen hastalarda kolon kanseri riski daha yüksektir” diye uyardı.

Jen, “Ayrıca bağırsak tıkanıklıkları ve hatta yırtılma geliştirebilirler ve ayrıca deri döküntüleri, artrit ve göz enfeksiyonları gibi GI dışı semptomlarla da ilişkili olabilirler” diye devam etti Jen.

“Hastalar zayıf emilim ve yetersiz beslenme riski altındadır ve yorgunluk ve kilo kaybı yaşayabilirler.”

IBD ve bağırsak mikrobiyomu arasında “güçlü bağlantı” zaten kurulmuş

Jen, bağırsak mikrobiyomu ve IBD hakkındaki anlayışımızın sürekli geliştiğini söyledi.

“Bu çalışma, IBD’li bazı hastaların fibere farklı tepki vermesinin olası bir nedeni olarak değiştirilmiş bir mikrobiyota işaret ediyor” diye açıkladı.

Jen zaten bir tane olduğunu ekledi Güçlü bağlantı IBD ile hastanın bağırsak mikrobiyomundaki değişiklikler arasında bulundu.

“Şiddetli IBD’li bazı hastalar, dışkı nakli ile bağırsak mikrobiyomlarının tamamen elden geçirilmesi için aday bile olabilir” dedi.

nihai sonuç

Yeni araştırmalar, IBD’li kişilerin belirli lif türlerini sindirmek için gereken mikroplardan yoksun olduklarında alevlenme riskinin arttığını gösteriyor.

Uzmanlar, kimin risk altında olduğunu bulmak için yapılan yeni bir testin, IBD ile yaşayanların yan etki yaşama şanslarını azaltmasına izin verebileceğini söylüyor.

Şiddetli IBD’si olan kişiler, bağırsak mikrobiyomlarını onarmak için dışkı nakli için aday bile olabilirler.

İlgili yazılar
Sağlık

Probiyotik Gazlı İçecekler Bağırsak Sağlığınızı İyileştirmenize Gerçekten Yardımcı Olabilir mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir