Sağlık

Grip vakalarının nerelerde arttığı ve ne zaman grip aşısı olmanız gerektiği konusunda uzmanlar

Grip vakalarının nerelerde arttığı ve ne zaman grip aşısı olmanız gerektiği konusunda uzmanlar

Pinterest’te paylaşın
Görsel Alan/Getty Images
  • Sağlık uzmanları, bu grip mevsiminin şiddetli geçeceğini söylüyor.
  • Şu anda Texas, Georgia ve Washington DC’nin tümü yüksek düzeyde influenza aktivitesi yaşıyor ve bu sadece influenza mevsiminin başlangıcı.
  • Şiddetli grip semptomlarından kaçınmanın en iyi yolu grip aşısı olmaktır, ancak Amerikalıların sadece yarısı aşı olmayı planladıklarını söylüyor.

Bulaşıcı hastalık uzmanları zorlu bir grip mevsimi bekliyor.

Güney yarım küre son yılların en kötü grip mevsimini tamamladı ve bu da kuzey yarım kürenin yakında şiddetli bir grip mevsimiyle karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor.

Texas, Georgia ve Washington DC zaten alışılmadık derecede yüksek görünüyor grip aktivitesi bu sezon için.

Bu sezonki grip vakalarının çoğuna influenza A neden oldu H3N2eskiden ilişkili bir çeşitlilik şiddetli grip mevsimi.

Grip aşısı, dolaşımdaki suşlar için iyi bir eşleşme gibi görünse de, yakın tarihli bir anket, Amerikalıların yaklaşık yarısının bu yıl grip aşısı olmayı planlamadığını ortaya koydu.

Bunun bu yılki grip mevsimi için tam olarak ne anlama geldiği henüz görülmedi, ancak doktorlar ülkenin sürpriz bir grip dönüşü için olgunlaştığından şüpheleniyor.

Healthline, dört grip uzmanına bu grip mevsiminde ne beklemeleri gerektiğini sordu. İşte söyledikleri.

doktor Houston, Teksas’taki Memorial Hermann Sağlık Sisteminde bulaşıcı bir hastalık doktoru olan Michael Chang

doktor Tulane Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nda Epidemiyoloji Bölümü’nde epidemiyolog ve profesör olan Susan Hassig

doktor Erica Johnson, bulaşıcı hastalık doktoru ve Amerikan İç Hastalıkları Kurulu Enfeksiyon Hastalıkları Kurulu başkanı

doktor Theodore Strange, Genel Pratisyen ve Staten Island Üniversite Hastanesinde Tıp Başkanı

Teksas şu anda yüksek grip aktivitesine sahiptir. Bu, ülkenin geri kalanı için ne anlama geliyor?

doktor Çang: Ayakta tedavi gören pozitif grip testi sayısı birkaç hafta önce artmış ve son iki haftada önemli ölçüde artmıştır. Bu, grip vakalarında bir artış görmek için normalden daha erken. Teksas için Şükran Günü tatilinden sonra gripte bir artış görme eğilimindeyiz. Ancak, vakaların şimdiye kadar daha ciddi olup olmadığını değerlendirmek için henüz çok erken. Hala sıcak ve/veya sonbahar havasına sahip olduğumuz için çoğu insanın grip hakkında düşünmemesi şaşırtıcı. Aşı olmayı planlayanlar için bile, pek çok kişi henüz mevsimsel grip aşısı olmadı ve bölgemiz hazırlıksız yakalanabilir. Ne yazık ki, ülkenin diğer birçok bölgesinde insanlar aşılanma planları yapmadan önce grip vakalarında bir artış görülmesi muhtemeldir.

doktor Garip: Grip virüsü yaklaşık bir aydır Amerika Birleşik Devletleri’nde yayılıyor. Teksas ve New York’un her ikisi de, muhtemelen büyük nüfus merkezlerinden ve çok sayıda yolcudan kaynaklanan yüksek düzeyde influenza aktivitesine sahiptir. Halihazırda yüksek aktiviteye sahip büyük eyaletlere sahip olmak, muhtemelen çok aktif ve bulaşıcı bir grip mevsimini gösterir.

OKU  Marburg virüsü: CDC salgın uyarısı yayınladı

Grip aktivitesinde ani artışları ne zaman görebiliriz?

doktor Çang: Ülkenin herhangi bir yeri için doğru tahminlerde bulunmak zor, ancak soğuk havalar başladıkça grip ve diğer solunum yolu virüslerinde bir artış göreceğimizi varsaymak mantıklı. Ancak herkes grip mevsiminin normalden birkaç hafta önce başlamasına hazırlıklı olmalıdır.

doktor Garip: Sezon genellikle Ekim ayında başlar, Aralık ve Şubat ayları arasında zirveler ve zirveler ile başlar ve kış bitip bahar başladığında yavaş yavaş azalır.

Bu yılki grip aşısı, yayılmakta olan suşlar (H3N2) için uygun mu?

doktor Johnson: Bu yılki influenza aşısının bileşimi, bir influenza A H3N2 suşuna, ayrıca bir influenza A H1N1 suşuna ve iki influenza B tipine karşı koruma içerir. Bu H3N2 türünü dahil etme kararı, geçen yılki grip mevsiminde çoğunlukla ABD’de dolaşan türle eşleşmesi gerçeğine dayanıyordu.

doktor nefret dolu: Şimdiye kadar, mevcut grip aşısı ABD’de dolaşan virüs için iyi bir eşleşme gibi görünüyor, ancak grip aşısının alımı, özellikle yaşlı popülasyonlar arasında hala istediğimizden daha düşük. Bu yıl aşıların dahil edilmesi önemlidir çünkü baskın grip türünün daha ciddi hastalıklara neden olma eğiliminde olduğu ve bazı grip mevsimlerinde gördüğümüz daha yüksek ölüm oranlarından tarihsel olarak sorumlu olduğu görülmektedir.

Güney Yarımküre’nin grip mevsiminden ne öğrenebiliriz?

doktor nefret dolu: Güney yarımkürede kış aylarında kötü bir sezon (birçok ciddi hastalıkla) geçti ve yaşadıkları şey genellikle ABD’de olmak üzere olan şeyin iyi bir göstergesi.

doktor Çang: Son Güney Yarımküre gribi, birkaç yıl öncesine göre daha fazla vakayla “ağır” bir grip mevsimi gibi görünüyordu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki CDC tarafından yüksek şiddette bir sezon olarak kabul edilen 2017-2018 sezonuna benzer veya hatta biraz daha kötü olduğu ortaya çıktı. Özellikle grip mevsimi daha erken başladığından ve birçok insan aşısız olduğundan, burada da aynı fenomeni göreceğimizi umuyorum.

doktor Johnson: Güney yarım kürede influenza bulaşması genellikle Nisan’dan Eylül’e kadar gerçekleşir ve bu sezon güney yarım kürede önceki iki mevsime göre daha fazla influenza aktivitesi görülmüştür. Bu nedenle, bu grip mevsiminde de ABD’de daha fazla grip aktivitesi görebileceğimizden endişelenmek mantıklı.

Amerikalıların yarısı grip aşısı olmayı planlamıyor. Bu, bu yıl grip aktivitesini nasıl etkileyebilir?

doktor nefret dolu: Pek çok Amerikalı’nın gribin Amerika Birleşik Devletleri’nde oluşturabileceği tehdidi düşünmediğinden endişeleniyorum. Grip, hem çok genç hem de yaşlılarda ciddi hastalığa ve ölüme neden olabilir.

doktor Johnson: Grip aşısı yaptırmazsanız, o kişi grip virüsüne bulaşırsa daha ciddi bir hastalık riski altında olabilir. Ve daha şiddetli grip, işten ve okuldan daha fazla gün kaybı ve grip komplikasyonları nedeniyle daha fazla hastaneye yatış anlamına gelebilir.

OKU  Keten tohumu bağırsak mikrobiyomunu etkiler ve meme kanseri riskini azaltabilir

doktor Garip: Aşı yaptırmamak, hastalığı yayma şansınızı artırır ve daha ciddi bir hastalık vakasına ve hatta gripten ölüme yatkınlığınızı artırır.

Geçtiğimiz iki grip mevsimi tarihsel olarak sakin geçti. Bu, bu yıl grip aktivitesini nasıl etkileyebilir?

doktor Çang: İki “normal” grip mevsimi geçirmediğimiz için, birçok insanın mevsimsel gribe karşı bağışıklığı azalacaktır. Her mevsim gribe maruz kalmak, bir kişinin bir sonraki mevsim gribine karşı bağışıklık tepkisini artırmaya yardımcı olabilir. Özellikle 2020’de nispeten daha az influenza vakamız olduğu göz önüne alındığında, bu yıl, özellikle aşılanmamış bireyler arasında, geleneksel olarak düşük influenza aşılama oranlarının daha da kötüleştiği influenza kaynaklı ciddi hastalık oranlarının daha yüksek olduğunu görmemiz olası ve muhtemeldir.

doktor nefret dolu: Pandemi yıllarından çeşitli önleyici tedbirlerle (maskeler, el hijyenine odaklanmak, hastayken evde kalmak) çıkmanın grip ve Sars-CoV-2 ile doğal etkileşimimizi büyük ölçüde azalttığını düşünüyorum. Bu önlemler artık büyük ölçüde yokken, rutin çocukluk ve yetişkin aşıları da dahil olmak üzere rutin sağlık etkileşimlerindeki düşüşle birleştiğinde, aynı zamanda bizi kötü bir sezona hazırlıyor. Genel olarak çeşitli solunum yolu hastalıklarında artışlar görüyoruz ve gribin farklı olacağını düşünmek için hiçbir neden yok.

İnsanlar potansiyel olarak yoğun bir grip mevsimine en iyi nasıl hazırlanabilir?

doktor Garip: Gribe yakalanırsanız etkileri önlemenin ve sınırlamanın en iyi yolu, hemen aşı olmak, hava akışının kısıtlı olduğu kalabalık alanlarda ellerinizi yıkamak ve maske takmaktır. Grip benzeri semptomlarla hasta olsanız bile, akıllı olun ve kendinizi diğerlerinden, özellikle de yüksek risk altındakilerden izole edin.

doktor Johnson: Yapabileceğiniz en iyi şey mevsimsel grip aşınızı yaptırmaktır ve bunlar artık yaygın olarak mevcuttur. Uygulamadan sonra aşının en etkili hale gelmesi iki hafta kadar sürebilir ve influenza virüsü zaten dolaşımda olduğundan bunu mümkün olan en kısa sürede yapmak en iyisidir.

doktor Çang: Aşının grip enfeksiyonunu önleyeceğini umarken, ciddi hastalık ve ciddi sonuç riskini gerçekten en aza indirmek istiyoruz. Grip aşısı bunu yapmanın en iyi yoludur. Ek olarak, kalp hastalığı, diyabet veya astım gibi akciğer rahatsızlıkları gibi altta yatan rahatsızlıkları olan hastaların, durumlarının iyi kontrol edildiğinden ve diğer rahatsızlıklarının yönetimini optimize ettiğinden emin olmaları gerekir. Son olarak, hastaysanız veya semptomlarınız varsa, enfeksiyonunuzu grip veya başka bir şey gibi başkalarına bulaştırma riskini en aza indirmek için evde kalmaya çalışın!

İlgili yazılar
Sağlık

Bilim adamları aşıların raf ömrünün nasıl uzatılacağını çözmüş olabilir

Sağlık

DSÖ ve ABD, COVID-19 acil durum bildirimlerine son verdi. Ne oluyor şuan?

Sağlık

Marburg virüsü: CDC salgın uyarısı yayınladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir