Sağlık

Alzheimer: MIND’a bağlı olan kişilerde daha az plak, düğüm var

Alzheimer: MIND'a bağlı olan kişilerde daha az plak, düğüm var

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, Akdeniz ve MIND diyetlerinde salataların sağlıklı seçenekler arasında yer aldığını söylüyor. Jayme Burrows/Stocksy
  • Akdeniz ve MIND diyetleri sebze, meyve, fasulye, kuruyemiş ve balıkları vurgulayan bitki temelli beslenme planlarıdır.
  • Araştırmacılar, bu diyetleri uygulayan insanların beyinlerinde Alzheimer hastalığıyla bağlantılı daha az düğüm ve plak olduğunu söylüyor.
  • Uzmanlar, öğle ve akşam yemeklerinde salata, ara öğünlerde sebze ve meyve yiyerek bitki temelli bir beslenme planı benimseyebileceğinizi söylüyor.

Bugün çevrimiçi dergide yayınlanan bir araştırmaya göre, yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra meyveler, kepekli tahıllar, zeytinyağı, fasulye, fındık ve balıkla beslenen insanlar öldü. nöroloji.

Plak ve tau düğümleri, Alzheimer hastalığı olan kişilerin beyinlerinde bulunur.

Araştırmacılar, öldükten sonra araştırma için beyinlerini bağışlamayı kabul eden 581 kişinin beyinlerini analiz ettiler.

Katılımcılar, farklı kategorilerde ne kadar yiyecek yediklerine ilişkin yıllık anketleri tamamladılar. Eğitimlerine başladıktan sonra ortalama yedi yıl yaşadılar.

Bir otopsi sırasında, araştırmacılar tau plaklarının ve düğümlerinin sayısını saydı. Ayrıca anketleri incelediler ve her kişinin diyet kalitesini derecelendirdiler.

Ölümden sonra analiz edildiğinde, katılımcıların %66’sı Alzheimer hastalığı kriterlerini karşıladı.

Akdeniz, MIND diyetlerine dikkat edin

Akdeniz diyetine uyan insanlar için 11 kategori vardı.

Her kişi, tam tahıl, meyve, sebze, baklagiller, zeytinyağı, balık ve patates yemeye bağlılığına göre 0 ile 35 arasında puan aldı. Kırmızı et, kümes hayvanları ve tam yağlı süt ürünleri yemek için düşük puanlar aldılar.

En yüksek puana sahip olanların ortalama puanı 35, en düşük puana sahip olanların ortalama puanı ise 26’dır.

MIND diyeti için 15 kategori vardı.

Bu katılımcılar, beyin sağlığına uygun 10 besin grubunun her biri için bir puan aldılar ve sağlıksız beş besin grubundan yiyecekler yediklerinde bir puan kaybettiler. Sağlıklı gıda grupları arasında yeşil yapraklı sebzeler, diğer sebzeler, yemişler, yemişler, fasulyeler, kepekli tahıllar, balık, kümes hayvanları, zeytinyağı ve şarap yer alır. Sağlıksız gruplar arasında kırmızı et, tereyağı ve margarin, peynir, hamur işleri ve tatlılar, kızarmış ve fast food yiyecekler yer aldı.

En yüksek puana sahip olanların ortalama puanı 9, en düşük puana sahip olanların ortalama puanı ise 6’dır.

Diyet ve Alzheimer arasındaki bağlantı

Akdeniz diyetinde en yüksek puanlara sahip katılımcılar, ortalama plak ve tau dolaşıklığına sahipti; bu, en düşük puanlara sahip olanlardan 18 yaş daha genç birine benzer.

MIND diyet grubunda en yüksek puana sahip olanlar, en düşük puana sahip katılımcılardan 12 yaş daha genç kişilerinkine benzer plaklara ve tau düğümlerine sahipti.

OKU  40 yaş üstü kadınlar neden düzenli mamografi çektirmeli?

Araştırmacılar, her bir puanlık artış için, katılımcıların 4,25 yaş daha genç olanlara eşdeğer tipik plak seviyelerine sahip olduğunu buldu.

Bilim adamları ayrıca belirli gıdaların beyin sağlığını nasıl etkilediğine de baktılar. Örneğin, haftada yedi veya daha fazla porsiyon yeşil yapraklı sebze yiyen kişiler, en az yiyenlere göre 19 yaş daha genç olanlarla benzer beyin sağlığına sahipti.

“Hem Akdeniz hem de MIND diyetleri bitki bazlı olarak kabul edilir, bu da tabağınızın çoğunu meyveler, sebzeler, tahıllar, kuruyemişler ve sağlıklı yağlardan oluşturmak anlamına gelir. Etten elde edilen protein kaynakları hala yemeğin bir parçası, ancak en büyük kısmı değil, ”diyor Virginia merkezli bir beslenme uzmanı olan ve kadınların kilo vermeyi durdurmasına ve beslenme konusunda güven bulmasına yardımcı olan RD Caroline Thomason.

Thomason, Healthline’a “Sağlıklı yaşlanma ve MIND diyetinde birkaç önemli oyuncu var” dedi. “Yapraklı yeşillikler, yemişler, böğürtlenler, fasulyeler, balıklar, zeytinyağı, kümes hayvanları, kepekli tahıllar ve şarap, beyinlerindeki azalmış plak seviyeleriyle bağlantılıdır ve bu da Alzheimer ve bunamaya yol açar.”

diyet ve kalp sağlığı

Bu çalışma beyin sağlığına odaklanmış olsa da uzmanlar, Akdeniz veya MIND diyetini seçmenin kalp ve genel sağlığınızı da iyileştirebileceğini söylüyor.

Kaliforniya’daki Pacific Neuroscience Institute’ta kayıtlı bir diyetisyen, beslenme uzmanı ve kıdemli beslenme ve sağlık eğitimcisi olan RDN’den Molly Rapozo, “Kalp sağlığını destekleyen besinler aynı zamanda beyin sağlığı için de gereklidir” dedi.

Rapozo, Healthline’a verdiği demeçte, “Doymuş yağlar ve rafine karbonhidratlar, kalp ve beyin için benzer riskler oluşturur. Buna karşılık, besin açısından yoğun bitkisel gıdalar ve tekli doymamış yağlar, oksidatif hasarı ve iltihabı azaltırken kan damarı işlevini geliştirebilir.”

Bu çalışmanın neden ve sonucun kurulmadığı gözlemsel bir çalışma olduğunu not etmek önemlidir.

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimseyin

Daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemeye çalışırken nereden başlayacağınızı bilmek bazen zor olabilir.

California’daki Central Coast Center for Integrative Health’de yönetim kurulu onaylı bir fonksiyonel tıp sağlayıcısı olan DC, Tiffany Caplan, “Hazır olun ve ne yaptığınız konusunda net olun: amaç nedir?” dedi. “Şu anda ne yapıyorsun? Senin için ne çalışıyor ya da çalışmıyor?”

Caplan, Healhline’a şunları söyledi: “Herkesi, beslenmeye yaklaşımlarını vücutları için en iyi şekilde çalışacak şekilde kişiselleştirmelerine olanak tanıyan bir eleme / yeniden verme süreciyle herhangi bir diyete başlamaya şiddetle teşvik ediyorum.” “Bir yiyeceğin ‘iyi’ yiyecek listesinde olması, vücudunuzun onu tolere edebileceği anlamına gelmez. Örneğin, romatoid artritli biri tam tahılları veya itüzümü sebzelerini tolere edemeyebilir veya safra kesesi olmayan biri, diyetlerine çok fazla sağlıklı yağ almakta sorun yaşayabilir. Herhangi bir beslenme yaklaşımı, kişinin vücudu ve bireysel ihtiyaçları veya intoleransları için en iyi sonucu verecek şekilde kişiye göre uyarlanmalıdır.

OKU  Yüksek proteinli bir kahvaltı, aşırı yemeyi ve obeziteyi önlemeye yardımcı olabilir

Hem Akdeniz hem de MIND diyetleri yeşil yapraklı sebzeleri ve meyveleri, özellikle de meyveleri vurgular.

“Diyetinize daha fazla tam gıda, bitki bazlı gıda ekleyin. Yapraklı yeşillikler zaten bir temel değilse, burası başlamak için harika bir yer olabilir, “dedi Rapozo. “Yapraklı yeşillikleri dahil etmenin birçok yolu var.”

İşte diğer fikirlerinden bazıları:

  • Kahvaltıda yumurta ve sotelenmiş sebzelerle başlayın veya sabah smoothie’nize bir avuç ıspanak ekleyin.
  • Öğle yemeğinde meze salatası yiyin.
  • Akşam yemeğinin yanında salatanın tadını çıkarın.
  • Önceden yıkanmış, yemeye hazır sebzeleri sandviçlere, dürümlere ve tacolara ekleyin.
  • Bebek lahana gibi doyurucu yapraklı yeşillikler buzdolabında daha uzun süre dayanır ve çorba, güveç ve güveç gibi karışık yemeklere dahil edilebilir.
  • Yeni bir yapraklı sebze deneyin veya yeşillikleri yeni bir şekilde ekleyin, örn. B. bir fırın tepsisinde somonlu eskarole pişirerek.

Kayıtlı Diyetisyen ve The Mediterranean Diet Cookbook for Two kitabının yazarı RD Anne Danahy, diyetinize besin değeri yüksek yiyecekler eklemeye odaklanıyor.

“Hem Akdeniz hem de MIND diyetleri meyve ve sebzelerde yüksektir ve yeşil yapraklı sebzelerin ve meyvelerin sağlık yararlarına yönelik araştırmalar ilgi çekicidir – sadece bunama riskini azaltmak için değil, genel olarak kronik hastalık riskini azaltmak için. Danahy, Healthline’a verdiği demeçte, başlamak için iyi bir yer, her hafta fazladan birkaç porsiyon yapraklı yeşillik ve çilek eklemektir.

“Diyet yapmak göz korkutucu ve bunaltıcı olabilir. Genel olarak, yaşam tarzınıza bağlı olarak, hidrasyon ve dengeyi vurguluyorum” dedi Dr. NYU Langone Health’de bir nörolog olan Shae Datta.

“Mümkün olduğu kadar çok bütün gıdaları yiyerek, doğru besinleri gıdalarımızdan alabiliriz. Datta, Healthline’a verdiği demeçte, her iki diyet de kalp ve beyin sağlığına fayda sağlıyor. “MIND diyeti tipik olarak daha az plak oluşumu gösterdi ve beyin yaşı 12 yaş daha gençti. MIND diyeti ayrıca meyveleri diğer meyvelere göre önceliklendirir ve haftada bir veya daha fazla porsiyon balık önerir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir