Sağlık

Otoimmün hastalıklar ve TSSB arasındaki bağlantı

Otoimmün hastalıklar ve TSSB arasındaki bağlantı

Bazı insanlar travmatik bir olaya maruz kaldıktan sonra travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) geliştirir. Bu, ruh halini ve bilişi etkileyen bir psikiyatrik bozukluktur. Aynı zamanda derin fiziksel etkileri vardır.

Enflamasyon sıklıkla TSSB’ye eşlik eder. Durum sık sık ortaya çıkıyor yanında otoimmün hastalıklar.

Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde doçent olan PhD Gretchen N. Neigh, Healthline’a “Bir kişi aşırı stres veya uzun süreli stres yaşadığında, vücudun sistemlerinin etkileşim biçiminde fiziksel değişikliklere neden olur” dedi.

Bu kısayol hakkında bildiklerimizi açalım.

Tetikleyiciler

Yakın zamana kadar, TSSB ve etkileri üzerine yapılan araştırmaların çoğu, orduda görev yapan erkeklere dayanıyordu. Son 5 yıldır araştırmacılar, genel popülasyonda travmadan etkilenen insanları inceledi.

A 2018 Eğitimi Journal of the American Medical Association’da (JAMA) yayınlanan çalışma, İsveç’te stresle ilişkili bozukluklar teşhisi konan 106.000 kişiyi inceledi. Araştırmacılar, TSSB’nin romatoid artrit gibi otoimmün hastalıkların daha sonraki gelişimi ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır.sedef hastalığı, Crohn hastalığı ve çölyak hastalığı.

Çalışma gözlemseldi, bu nedenle stres ve otoimmün hastalıklar arasında nedensel bir bağlantı kurmadı – sadece bir ilişki.

“Çalışma, TSSB gibi stresle ilişkili bir bozukluğu olan kişilerin otoimmün bir hastalık geliştirme riskinin arttığını gösteriyor. Neigh, nedenselliği göstermek için ek araştırmalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

A 2022’yi gözden geçirin TSSB ve inflamasyon arasındaki nedensel ilişkinin her iki yönde de gidebileceğini buldu.

Beyin stresle değiştiği ve çeşitli vücut sistemlerini koordine etmekten sorumlu olduğu için, bu sistemlerin nasıl çalıştığını değiştirebilir. Araştırmalar, vücuttaki stresin önemli belirteçlerini göstermiştir.

Vurgu

Bağışıklık sistemi özellikle strese karşı hassastır.

Vücudun birincil stres hormonu olan kortizol, bağışıklık sistemini etkiler. Genellikle bağışıklık fonksiyonunun dengelenmesine yardımcı olur.

Yüksek stres altında, bağışıklık sisteminin kortizol kontrolü kalıcı olarak tehlikeye girerek iltihaplanmanın artmasına neden olabilir.

Neigh, “Enflamasyondaki artış, otoimmün hastalıklar, kalp hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere bir dizi hastalık ve bozukluğa yol açabilir.” Dedi.

OKU  Cep telefonu kullanmak yüksek tansiyon riskini artırabilir

Hangi bozukluğun ortaya çıktığı genellikle genetik ve önceki maruziyetlerin bir kombinasyonudur.

TSSB durumunda, fizyolojimiz üzerinde bir takım etkileri vardır.

Araştırmacılar, TSSB’si olan bazı kişilerin gösterdiğini bulmuşlardır. daha yüksek Kontrol olarak enflamatuar belirteçlerin seviyeleri. Önemli inflamatuar belirteçler içermek:

  • C-reaktif protein
  • interlökin-6
  • tümör nekroz faktörü-α

Bununla birlikte, stres yanıt sistemi, otoimmün semptomların arkasındaki itici güç olabilir.

Normalde, stres yanıtının birincil habercisi olan kortizol, doğal bir anti-enflamatuar görevi görür.

Neigh, “Sonuç olarak doktorlar, enflamatuar hastalıkları tedavi etmek için sıklıkla sentetik kortizol analogları reçete ediyor” diye açıklıyor.

Stres yaygın veya aşırı olduğunda, vücut kortizole dirençli hale gelir veya eskisi kadar kortizol üretmeyi bırakır. Bu durumda, endojen inhibisyon eksikliği nedeniyle iltihaplanma artabilir. Neigh, iltihaplanmadaki bu artışın, otoimmün bozukluklar da dahil olmak üzere bir dizi hastalık ve bozukluğa yol açabileceğini söyledi.

Kentucky Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan PhD Suzanne Segerstrom, “Stres tek başına bir otoimmün hastalığa neden olmaz” dedi. “Ancak, muhtemelen genetik bir yatkınlık nedeniyle zaten yatkın olan insanlar için stres, hastalığın gelişmesine yol açan faktörlerden biri olabilir.”

Bağışıklık hakkında

Stres, bazı bağışıklık türlerini bozar ve diğerlerini harekete geçirir. Akut stres (testler veya topluluk önünde konuşma gibi), daha etkili olması için bağışıklık sistemini harekete geçirebilir. Uzun süreli veya “kronik” stres, bağışıklık işlevini tüketir ve bağışıklık işlevini ve sağlığını bozar.

Segerstrom, “Ne yazık ki, stresin harekete geçirdiği bağışıklık türü, olumsuz sağlık etkilerine sahip olabilecek sistemik iltihaplanma ile ilişkilidir.” Dedi. Halihazırda bir otoimmün hastalığa yatkın olan kişiler için bu sistemdeki aktivasyon, hastalığa yakalanma risklerini artırabilir.”

Ancak Segerstrom, strese bağlı rahatsızlıkları olan kişilerin otoimmün bir hastalığa yakalanabileceklerinden endişe etmemelerinin önemli olduğunu söyledi.

Amerikan Çevre Tıbbı Akademisi üyesi Darin Ingels, ND, bağışıklık sistemlerinin karmaşık olduğunu belirtti.

Stresi fiziksel rahatsızlığa dönüştüren yolun, oksidatif stres ve bağırsak mikroflorasındaki değişikliklerin bir kombinasyonunu içermesi muhtemeldir. Her ikisi de otoimmün sorunları tetikleyebilir, diye açıklıyor.

OKU  "Yeşil" Akdeniz diyeti, Akdeniz diyetinden iki kat daha fazla yağ azaltır.

Ingels, “Stresin otoimmün hastalıklara ne ölçüde neden olduğunu bilmiyoruz, ancak otoimmün hastalıkların sayısı son on yılda veya daha fazlasında önemli ölçüde arttı.” Dedi.

En son çalışma, stres ve otoimmün problemler arasındaki bağlantıyı gösteren araştırmaya katkıda bulunurken, daha ayrıntılı araştırmalar bağlantıyı daha iyi açıklayabilir.

Stres Hasarı Önlenebilir mi?

Neigh, tıp camiasının stres bozukluklarının otoimmün hastalıklara nasıl yol açabileceğinden tam olarak emin olmadığını söyledi.

Ayrıca stresin neden olduğu hasarı nasıl onaracaklarını da bilmiyorlar.

Stres meydana geldiğinde tedavi edilmesi, bir otoimmün hastalığın gelişimini koruyabilir veya önleyebilir.

Neigh, “Ruh sağlığı bozuklukları olarak düşündüğümüz şeylerin fiziksel bozukluklar olduğunu kabul etmek önemlidir.” Dedi.

Zamanla, fiziksel bedende etkiler gösterebilirler.

Bu arada stres seviyemizi kontrol altına almakta fayda var. Aşağıdakiler dahil, stresi önlemenin veya azaltmanın birçok yolu vardır:

  • Gevşeme
  • meditasyon
  • Stres Yönetimi Becerileri

“[Stressors are] gitme. Buna karşı aşı yapamayız, ne de bir hapla tedavi edemeyiz,” diye açıklıyor Georgia Eyalet Üniversitesi’nde doçent olan PhD Shanta Rishi Dube. eğitimli Stres ve bağışıklık sorunları. “Vücudumuzun stresle başa çıkma direncini oluşturmak için sağlıklı kişisel bakım yapmayı öğrenmemiz gerekiyor.”

Getirmek

Yeni çalışma, konuyla ilgili önceki çalışmalara göre bazı ilerlemeler sağlıyor.

Neigh, araştırmacılara cinsiyetler arasında farklılık gösterdiği için stres fizyolojisi hakkında daha fazla fikir veren kadınları içeriyor.

Diğer çalışmalar, gaziler veya birkaç otoimmün hastalık gibi daha dar demografik özelliklere odaklandı.

Bu araştırma geniş bir popülasyonu ve çok çeşitli otoimmün hastalıkları kapsamaktadır.

Neigh ayrıca, bir kardeş kohort kullanmanın, birkaç önemli psikososyal ve biyolojik faktörü kontrol ederek sonuçları daha da güçlendirdiğini de sözlerine ekledi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir