Sağlık

Fibromiyalji: Yeşil Gözlükler Ağrıya Bağlı Kaygıyı Hafifletmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Fibromiyalji: Yeşil Gözlükler Ağrıya Bağlı Kaygıyı Hafifletmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, yeşilin gözü en çok rahatlatan renk olduğunu söylüyor. Alexander Sinaga/EyeEm/Getty Images
 • Araştırmacılar, birkaç saat yeşil renkli gözlük takmanın fibromiyalji ile ilişkili ağrıya bağlı kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.
 • Uzmanlar, yeşil rengin iyileştirici güçleri olduğunu ve göz için en rahatlatıcı renk olduğunu söylüyorlar.
 • Günlük egzersiz, sağlıklı bir uyku programı ve gevşeme tekniklerinin de yardımcı olabileceğini ekliyorlar.

Günde birkaç saat özel yeşil gözlük takmak ağrıya bağlı kaygıyı azaltabilir ve fibromiyaljisi olan kişilerde ve kronik ağrısı olan diğer kişilerde opioid ihtiyacını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu, yıllık ANESTEZİYOLOJİ 2022 konferansında sunulan bir çalışmanın sonucudur.

Sonuçlar henüz hakemli bir dergide yayınlanmadı.

Fibromiyalji şu anda yaklaşık 4 milyon yetişkin Birleşik Devletlerde.

Durumla ilişkili ağrı ve kaygı benzer biyolojik mekanizmaları paylaşır. Ayrıca ağrı korkusu kaygıyı artırır ve opioid kullanımına yol açabilir. Durumun bazen şiddetli ağrısına yardımcı olmak için opioidlere birkaç tedavi alternatifi mevcuttur.

Çalışma, iki hafta boyunca günde dört saat farklı gözlük takmak üzere rastgele atanan fibromiyaljili 34 kişiyi içeriyordu.

 • 10 katılımcı mavi gözlük taktı
 • 12 katılımcı şeffaf gözlük taktı
 • 12 katılımcı yeşil gözlük taktı

Araştırmacılar, yeşil gözlük takan katılımcıların kaygılarında herhangi bir azalma görmediklerini söyleyen diğer gruplara göre dört kat daha az endişeli olduklarını bildirdiler.

Yeşil gözlük takanların çoğu kendilerini daha iyi hissettiklerini bildirdiler ve çalışma tamamlandıktan sonra gözlüklerini takmaya devam edip etmeyeceklerini sordular.

Bilim adamları, yeşil ışık spektrumunda belirli bir dalga boyunu filtrelemek için gözlükleri formüle ettiler.

Araştırmacılar, katılımcıların ağrı puanlarının aynı kaldığını bulduklarını söyledi. Bununla birlikte, yeşil gözlük takanlar daha az opioid kullandılar, bu da ağrılarının yeterince kontrol edildiği anlamına geliyordu.

Bilim adamları, fibromiyaljisi olan insanlar için yeşil cam tedavisi önerdiler. Şu anda kaygıyı azaltmanın diğer kronik ağrı durumları için faydalı olup olmayacağını görmek için diğer kronik ağrı durumları olan insanları inceliyorlar.

OKU  Kalp hastalığı: "Keto benzeri" düşük karbonhidratlı diyetler riskinizi ikiye katlayabilir

Renk terapisi nedir?

Bazen ışık tedavisi olarak da adlandırılan renk terapisi, alternatif bir ilaç olarak kabul edilir.

Rengin fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirebileceği inancına dayanır. Muhtemelen eski Mısır, Yunanistan, Çin ve Hindistan’a kadar uzanan uzun bir süredir kullanılmasına rağmen, sağlığı iyileştirmek için renk kullanmanın etkinliği konusunda sınırlı bilimsel çalışma vardır.

“Kronik ağrı durumlarında geleneksel ağrı tedavisine ek olarak ışık tedavisi umut vaat ediyor. Migren rahatlamasına yönelik araştırmalar, yeşil ışık yayan diyotlar kullanarak yoğunluğu ve frekansı azaltmada umut verici sonuçlar verdi” dedi. Dmitriy Dvoskin, New York’taki Pain Management NYC’de Ağrı Yönetimi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı. “Ayrıca bir öğrenmek Renklerin ağrı uyaranlarının algılanmasını etkilediğini bulmuşlardır. Katılımcılar, kırmızıdan önce gelen ağrıyı diğer renklerden daha acı verici olarak değerlendirdiler. Araştırmacılar, mavi ve yeşil ışıktan önce geldiğinde daha az yoğun ağrı algısı bildirdiler.”

doktor Araştırmanın yazarı, Duke Anesthesiology’de anesteziyoloji ve nüfus sağlığı profesörü ve yönetim kurulu başkan yardımcısı ve Duke Health’de ağrı yönetimi stratejisi ve opioid sürveyansı direktörü Padma Gülur, araştırmanın bulgularını Healthline’a açıkladı.

“Yeşil mercimek, ‘ağrıya bağlı kaygı korkusunu’ azalttı. Bu yanıtın mekanizmasını tam olarak anlamasak ve şu anda araştırıyor olsak da, hipotez, görsel aracılarımızın, ağrı yollarını engellemeye geldiğinde yeşil ışığa daha duyarlı olduğudur.” Dedi.

Bununla birlikte, endişe ve acıyı azaltmak için yeşilin neden diğer renklerden daha iyi çalıştığı sorusu hala devam etmektedir.

“Yeşil rengin iyileştirici güçleri vardır ve insan gözü için en rahatlatıcı renktir” dedi Dr. Medhat Mikhael, ağrı yönetimi uzmanı ve California’daki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki Omurga Sağlığı Merkezi’nde cerrahi olmayan programın tıbbi direktörü.

Mikhael, Healthline’a verdiği demeçte, “Yeşil kaygı, depresyon ve sinirliliği azaltmaya yardımcı olur” dedi. “Yeni büyümeyi, yeniden doğuşu ve uyumu temsil ediyor. Yeşil renk terapisi, uyarılmayı indükleyerek ve ağrıyı hafifletebilecek ve opioid ihtiyaçlarını azaltabilecek bazı inhibitör nöropeptitleri serbest bırakarak merkezi sinir sistemini etkileyebilir.”

OKU  Çalışma, yüksek tansiyon için 3 ila 4 ilaç kullanmanın tek bir haptan daha etkili olabileceğini gösteriyor

Fibromiyalji nedir?

Fibromiyalji, yaygın ağrıya, uyku sorunlarına, yorgunluğa ve duygusal sıkıntıya neden olan bir durumdur.

Fibromiyaljisi olan bazı insanlar ağrıya daha duyarlıdır.

Fibromiyaljinin bazı belirtileri şunlardır:

 • Vücudun her yerinde ağrı ve sertlik
 • tükenmişlik
 • depresyon
 • korku
 • uyku bozukluğu
 • Düşünme, hafıza ve konsantrasyon ile ilgili sorunlar
 • baş ağrısı

Tanı tipik olarak orta yaşta ortaya çıkar ve lupus veya romatoid artritli kişilerin fibromiyalji geliştirmesi daha olasıdır.

Tedavi genellikle aşağıdakileri içeren bir tedavi kombinasyonundan oluşur:

 • Ağrı kesici gibi ilaçlar
 • aerobik egzersizi
 • Kas güçlendirme egzersizleri
 • stres yönetimi teknikleri
 • Altta yatan depresyon için bilişsel davranışçı terapi
 • Uyku süresini ve uyku kalitesini iyileştirme

Fibromiyalji için kişisel bakım

Kişisel bakım, fibromiyalji tedavisinin önemli bir parçasıdır.

Günlük işleyişinizi iyileştirmeye, ağrıyı azaltmaya ve refahınızı artırmaya yardımcı olabilir.

Amerikan Romatoloji Koleji, aşağıdaki kişisel bakımı önermektedir:

 • Her gün rahatlamak için zaman ayırın. Stresi azaltmak için derin nefes ve meditasyon kullanın.
 • Bir uyku programı oluşturun. Her gün aynı saatte yatın ve aynı saatte kalkın. Şekerlemelerden kaçının ve kafein tüketimini sınırlayın.
 • Düzenli egzersiz yapın. Bu ağrı ve yorgunluğu azaltabilir. Eğer zorsa, örneğin asansör yerine merdivenleri kullanarak yavaş başlayın. Kolaylaştıkça, ek aktiviteler ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir