Sağlık

Obezite ve metabolik sağlık kanser riskinizi nasıl etkileyebilir?

Obezite ve metabolik sağlık kanser riskinizi nasıl etkileyebilir?

Pinterest’te paylaş
Getty Resimleri
  • Yeni araştırmalar, metabolik olarak sağlıklı ve sağlıksız obezite “biçimlerinin”, obezite ile ilişkili kanserlerin gelişme riskinin daha yüksek olması ile ilişkili olduğunu göstermektedir.
  • Doktorlar, sağlıksız bir metabolizmanın genel sağlığa zararlı olduğu ve kronik sağlık koşullarına, kansere ve hastalığa katkıda bulunduğu sonucuna varmışlardır.
  • Metabolizmayı iyileştirmek ve obezite ile savaşmak için aşırı yemekten kaçının, daha fazla bitki bazlı yiyecekler yiyin ve metabolizmanızın fazla yağ yakmasına izin verebilecek aralıklı oruç tutmayı düşünün.

Giderek daha fazla araştırma gösteriyor ki Obezite önemli bir risk faktörü çok sayıda kronik hastalık için.

yüksek sesle yeni Araştırma yayınlanan Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisiİrlanda’nın Dublin kentinde düzenlenen Avrupa Obezite Kongresi’nde sunulan, metabolik olarak sağlıklı ve sağlıksız obezite “biçimleri”, obezite ile ilişkili kanserlerin gelişme riskinin daha yüksek olması ile ilişkilidir.

Obezite ve metabolik sağlık kanser riskinizi nasıl etkiler?

Araştırma için araştırmacılar, yaklaşık 800.000 Avrupalı ​​katılımcının vücut kitle indeksine (VKİ) ve obezite ile ilişkili kanser riskine ilişkin metabolik sağlıklarına baktı.

Bir kişinin metabolik sağlık durumunu (metabolik olarak sağlıklı veya metabolik olarak sağlıksız) belirlemek için çalışma yazarları kan basıncı, plazma glikozu ve trigliseritler hakkında veri topladı.

Daha sonra altı farklı gruba ayrıldılar:

  • metabolik olarak sağlıksız obezite (bireylerin %6,8’i)
  • metabolik olarak sağlıklı kilolu (%3,4)
  • metabolik olarak sağlıksız obezite (%15,4)
  • metabolik olarak sağlıklı kilolu (%19,8)
  • metabolik olarak sağlıksız normal kilo (%12,5)
  • normal metabolik ağırlık (%42.0)

Sonuçlar, metabolik olarak sağlıksız obez kadınların, normal kilolu metabolik olarak sağlıklı kadınlara kıyasla %21 daha fazla kolon kanseri riskine, üç kat daha fazla endometriyal kanser riskine ve 2,5 kat daha fazla böbrek kanseri riskine sahip olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar ayrıca obez olan ancak metabolik olarak sağlıklı olan kadınların da belirli kanser türlerine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Bu kadınların rahim kanserine yakalanma riski 2,4 kat, böbrek kanserine yakalanma riski ise %80 daha fazlaydı.

Metabolik olarak sağlıklı obez erkeklerde böbrek kanseri riski 2,6 kat, kolon kanseri riski %85 ve normal kilolu metabolik olarak sağlıklı erkeklerle karşılaştırıldığında %32 artmış pankreas ve rektum kanseri riski vardı.

Metabolik olarak sağlıklı obez erkeklerde ayrıca böbrek kanseri riski %67 ve kolorektal kanser riski %42 daha yüksekti.

Hem metabolik olarak sağlıklı hem de sağlıksız aşırı kilolu erkeklerin kan kanseri multipl miyelom geliştirme riski neredeyse %50 daha yüksekti. Bununla birlikte, metabolik olarak sağlıklı ve sağlıksız obez erkeklerin bu kanseri geliştirme riski daha yüksek değildi.

OKU  FDA, Doğum Sonrası Depresyon İçin Antidepresan Düşünüyor: Bilmeniz Gerekenler

doktor Obezite tıbbı uzmanı ve NYU Langone Health’de tıbbi kilo yönetimi programının yöneticisi olan Holly Lofton, incelenen insan sayısının etkileyici olduğunu kabul ediyor.

Lofton, “Bu çalışmada, yaklaşık 800.000 Avrupalıda hipertansiyon, glikoz anormallikleri ve yüksek trigliserit varlığına dayalı olarak bir puan verildi.” Dedi. “Bu, araştırılması gereken etkileyici bir insan sayısı.”

Sağlıklı ve sağlıklı olmayan normal kilolu deneklerde kanser riski benzerdi, ancak obez denekler arasında metabolik olarak sağlıksız obez deneklerin kanser riski daha yüksekti.

Bu, metabolik olarak sağlıksız obezite ile kanser riski (özellikle endometriyal, karaciğer ve böbrek kanseri) arasında bir ilişki olduğunu gösterir. Lofton, yazarların obezite ve metabolik bozuklukları olan hastalarda bu kanserler için taramanın daha yoğun yapılmasını önerdiklerini açıkladı.

Metabolik sağlık ve kanser riski

Metabolik hastalıklar ve obezite ile ilişkili potansiyel riskleri anlamak.

Providence Saint John’s Sağlık Merkezi’nde cerrahi onkolog ve genel cerrahi şefi ve başhekim ve gastrointestinal Bölüm müdürü olan PhD Anton Bilchik, “Bu, 40 yıllık takibi olan çok büyük bir popülasyona dayalı obezite çalışmasıdır” dedi. ve Santa Monica’daki Saint John’s Kanser Enstitüsünde Hepatobilier Program. “Önemli bir çalışma çünkü obeziteyi iki gruba ayırıyor. Çoğu çalışma bunu yapmaz. Tüm obez hastaların metabolik bozuklukları yoktur. Bu çalışma, metabolik bozukluğu olan obez hastaların birden fazla kanser türü geliştirme riskinin daha da yüksek olduğunu gösteriyor.”

doktor William Li, doktor ve New York Times’ın en çok satan yazarı Diyetinizi yenmek için yiyin: yağ yakın, metabolizmanızı iyileştirin ve daha uzun yaşayınGesundLine, çalışmanın uzmanların obezite ve kanser riskinin nasıl ilişkili olduğunu anlamalarına yardımcı olduğunu söyledi.

Li, “Bu çalışma, metabolik işlev bozukluğunun tehlikelerini gösteren ek gerçek dünya verileri sağlıyor. Obezite uzun süredir artan kanser riskiyle ilişkilendirilirken, veriler metabolik sağlık ve kanser arasındaki bağlantıları destekliyor.”

Veriler ayrıca, obezitenin metabolik problemlerle birleştiğinde, obezite ile ilişkili kanserlerin gelişme riskini bireysel risk faktörlerinin toplamından daha fazla artırdığını göstermektedir.

“Aşırı vücut yağı, özellikle visseral yağ, iltihaplanma, yüksek insülin seviyeleri ve tümör büyümesini tetiklediği ve kanser hücrelerini besleyen kan damarlarını hızlandırdığı bilinen bir protein olan insülin benzeri büyüme faktörü 1’in artan üretimi gibi metabolik komplikasyonlara yol açar. ” Bu nedenle, çalışma sağlıksız bir metabolik durum ile obezite arasındaki bağlantıları kansere bağlamaktadır” dedi.

OKU  Bu "7 basit" yaşam tarzı alışkanlığı, kadınların bunama riskini azaltmaya nasıl yardımcı olabilir?

Arizona Üniversitesi Kanser Merkezi’nde Kanser Önleme ve Kontrol Programı’nın eş direktörü ve Arizona Üniversitesi Vücut Bileşimi Araştırma Laboratuvarı’nın eş direktörü olan PhD Jennifer W. Bea, metabolik fonksiyonun BMI ile nasıl birleştiğini anlamanın yararlı olduğunu söyledi. kanser riskine katkıda bulunmuştur.

Bea, “Metabolik bozuklukları olan normal kilolu kişilerin bazı kanser türlerine yakalanma riskinin artması çarpıcıydı” diye vurguladı.

Örneğin, pankreas kanseri çalışmasında, ağırlık kategorileri arasında bir ayrım yoktur, çünkü BMI’den bağımsız olarak metabolik bozukluklar (erkekler ve kadınlar birlikte) daha yüksek risk altındadır. Bea, sonuç olarak, normal kilolu bir hasta olsa bile araştırmacıların ölçtüğü biyobelirteçlere bakmamız gerektiğini ekledi.

Bunu yapmanın en iyi yolları kanser riskini azaltmak

Metabolizmanızı düzenlemenin bazı temel yolları ve genellikle obeziteyi tedavi etmenin daha zor yolları vardır.

Uzmanlar aşağıdaki adımları önermektedir:

Aşırı yemekten kaçının

Aşırı yemek metabolik komplikasyonlara yol açar.

Metabolik olarak sağlıksız obeziteyi tetikleyebilecek faktörleri azaltın veya ortadan kaldırın

Bu, yüksek oranda işlenmiş gıdaları ve gazlı içecekler gibi ilave şeker içeren gıdaları içerir.

Daha fazla bitki besinleri yiyin

Taze meyve ve sebzeler gibi bitki bazlı yiyecekler, sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı olabilir.

Fiziksel aktivite alın

Bea, kilo vermeseniz bile fiziksel aktivitenin vücut kompozisyonunuzu ve metabolik profilinizi değiştirebileceğini belirtti.

doktorunuza danışın

gibi tıbbi nedenler olup olmadığını öğrenin. B. obeziteyi tedavi etmek ve metabolizmanızı iyileştirmek için ilaç veya başka önlemler gerektiren bir endokrin bozukluğu.

Diğer faktörleri göz önünde bulundurun

Birçok insanın fiziksel aktivite veya diyetle ilgisi olmayan obezite nedenleri olduğunu da not etmek önemlidir.

Bea, “İlaçlar, çevresel toksinlere maruz kalma, uyku eksikliği ve diğer faktörler, obezite ve / veya metabolik bozuklukların teşvik edilmesinde rol oynayabilir, bu nedenle bireyler, sağlık uzmanlarıyla çeşitli faktörleri tartışmak isteyebilir” diye ekledi.

Getirmek

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, obezitenin metabolik olarak sağlıklı ve sağlıksız “biçimlerinin”, obezite ile ilişkili kanserlerin gelişme riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu öne sürüyor.

Metabolizmanızın sağlığı genel sağlığınızla yakından ilişkilidir ve sağlıksız bir metabolizma kanser ve hastalık için bir risk faktörüdür.

Metabolizmayı hızlandırmanın ve obeziteyi tedavi etmenin sayısız yolu vardır. Bu, daha fazla bitki bazlı yiyecekler yemeyi, aşırı yemekten kaçınmayı ve metabolizmanızın aşırı yağ yakmasına izin verebilecek aralıklı oruç tutmayı içerir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Tıbbi esrar, kanser ağrısını etkili bir şekilde hafifletebilir

Sağlık

Bu 10 eyalette yaşayan insanların 75 yaşından önce ölme olasılığı daha yüksek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir