Sağlık

Kendini depresif hissetmeye başladı. Bunun Parkinson’un erken bir belirtisi olduğunu bilmiyordu.

Kendini depresif hissetmeye başladı. Bunun Parkinson'un erken bir belirtisi olduğunu bilmiyordu.

Pinterest’te paylaş
Aniden kayıtsız ve depresif hisseden Vikas Channin (sağda), akıl sağlığı sorunları için tedavi aradı. Bunların Parkinson hastalığının erken belirtileri olduğunu bilmiyordu. Vikas Channin tarafından sağlanan görüntü
 • Parkinson hastalarının %50’ye kadarı depresyondan ve %40’a kadarı anksiyeteden muzdariptir.
 • Parkinson hastalığı olan kişilerde akıl hastalığının yaygınlığına rağmen, yalnızca %2’si akıl sağlığı uzmanlarına sevk edilmektedir.
 • Ruh sağlığına öncelik vermek, Parkinson hastalığı ile yaşayanlar için fiziksel sağlık kadar önemlidir.

Vikas Channin bunu öğrendiğinde çoktan yapmıştı. Parkinson hastalığı Şubat 2022’de 45 yaşına geldiğinde şok oldu ama aynı zamanda rahatlamış hissetti.

Healthline’a “Yaşadığım depresyon ve ilgisizliği açıklayabilirim ve bunlarla ilaç, egzersiz ve diyetle savaşma konusunda biraz umudum vardı” dedi.

Teşhisinden birkaç yıl önce, Channin, yürümeyi zorlaştıran bacaklarda kalıcı sertlik ve ağrı dahil olmak üzere Parkinson hastalığına özgü fiziksel semptomlar geliştirmeye başladı.

2021 yılında sağ kolunda titremeye başladı. Önümüzdeki birkaç ay boyunca doktorları ziyaret ettikten sonra, bir DaTscan onun Parkinson hastalığına sahip olduğunu gösterdi.

Teşhis, fiziksel semptomların yanı sıra, 2022’ye giden yıllarda yaşadığı bilişsel bozulma ve zihinsel sağlık semptomlarını açıkladı.

“[I] geçmişteki kadar belirgin değildi … ve bir dereceye kadar depresyon ve geri çekilme vardı ve bunların çoğunu sahip olduğum hareketlilik sorunlarına bağladım,” dedi Channin.

Örneğin, iki blokluk yürüyüşe ayak uyduramayacağından korktuğu için artık iş arkadaşlarıyla öğle yemeğine gitmiyordu. Ayrıca iş dışındaki sosyal faaliyetlerden de çekildi.

“Karım benimle arkadaş isteyip istemediğimi sorduğunda, her zaman ‘Kesinlikle’ dedim. Kime sahip olacağız?’ ama benim cevabım, ‘İstersen benim için sorun yok ama umurumda değil’ oldu,” dedi Channin.

Depresyon ve geri çekilme duygularını, onlara neyin sebep olduğunu bilmeden sahip olduğu fiziksel semptomlarla baş etmek zorunda kaldığı yorgunluğa ve rahatlama umuduyla doktorlara ve fizyoterapistlere yapılan birçok ziyarete bağladı.

Teşhisinden yaklaşık bir yıl önce bir terapistle görüşmeye başlamışken, Parkinson hastalığı teşhisi konulana kadar hastalığın ilgisizlik (kayıtsızlık veya ilgisizlik) ve anksiyete ve depresyon gibi akıl hastalıkları ile ilişkisini öğrenmedi.

Parkinson hastalığı ruh sağlığını nasıl etkiler?

Parkinson Vakfı’na göre, Parkinson hastalarının %50’ye kadarı depresyondan, %40’a kadarı kaygıdan ve yaklaşık %40’ı ilgisizlikten muzdariptir.

Parkinson Vakfı, akıl sağlığı sorunlarının yalnızca Parkinson teşhisine bir tepki olmadığını, daha ziyade beyin kimyasındaki değişikliklerin neden olduğu hastalığın kendisinin bir parçası olduğunu belirtiyor.

Lenox Hill Hastanesi’nde klinik psikolog olan PhD Naomi Torres-Mackie, Parkinson hastalığında, depresif bozukluklarda ve anksiyete bozukluklarında yer alan nörotransmitterler göz önüne alındığında mantıklı olduğunu söyledi.

“Herkesin, komorbiditelerin ortaya çıktığı ortak bir kökeni vardır. [Parkinson’s], depresyon ve kaygıdan kaynaklanır. Torres-Mackie, Healthline’a verdiği demeçte, asetilkolin ve dopamin arasındaki bir dengesizliğin, dopaminerjik sinyal yolları dejenere olduğunda Parkinson hastalığına yol açtığı anlaşılmaktadır.

Parkinson’un karakteristiği olan istemsiz hareketler tipik olarak beyindeki düşük dopamin seviyelerinin sonucudur, diye ekledi.

“Bu nörotransmitter sadece hareket ve koordinasyonda değil, aynı zamanda ruh halinde de önemli bir rol oynuyor. Depresyon ve anksiyete bozukluğu olan hastalarda da düşük dopamin seviyeleri mevcuttur. Torres-Mackie, “Dopamin seviyeleri düştüğünde, bir kişi Parkinson hastalığı teşhisi öncesinde veya yanında depresif ve / veya endişeli semptomlar yaşayabilir.” Dedi.

OKU  Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Aslında, depresyon, kaygı veya ilgisizliğin genellikle hastalığın en erken belirtileri olduğunu ve ruh hali semptomlarının diğer Parkinson semptomlarından daha erken ortaya çıktığını buldu.

“Daha spesifik olarak, araştırmalardan bazı insanların Parkinson hastalığı teşhisi konmadan 2 ila 5 yıl önce anksiyete veya depresyon yaşadıklarını biliyoruz” dedi.

Bununla birlikte, Parkinson Vakfı’nın Parkinson Sonuçları Projesi’nden elde edilen veriler, ruh sağlığı uzmanlarına yalnızca %2’lik bir sevk oranı ve Parkinson hastalığı olan hastalarda anksiyete ve depresyonun yetersiz teşhis edilmesi ve yetersiz tedavi edilmesi olasılığını göstermiştir.

Parkinson Vakfı Lisanslı Klinik Sosyal Görevlisi Elena Godfrey, tarihsel olarak, Parkinson hastalığı için iyi tedavinin, hareket semptomları için mümkün olan en iyi tedavi anlamına geldiğini söyledi.

Healthline’a verdiği demeçte, “Neyse ki, Parkinson ile yaşayan insanlar sohbete döndüler ve iyi bir Parkinson tedavisi almanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlıyorlar” dedi. “Artık Parkinson’un hareketsiz semptomlarının bir kişinin yaşam kalitesi üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu biliyoruz, bu nedenle iyi bir Parkinson tedavisi, hareketsiz semptomların ve genel refahın değerlendirilmesini, konuşulmasını ve yönetilmesini içermelidir.”

Torres-Mackie, Parkinson hastalığının tüm yönlerinin, hastalıkla yaşayanların sağlayıcıları ve aileleri ve arkadaşları tarafından dikkate alınması gerektiğini söyledi.

“Ruh sağlığı üzerindeki etkilerini anlamak [Parkinson’s] olan bireylerin becerilerini artırmada uzun bir yol kat edebilir. [Parkinson’s] dolu, tatmin edici bir hayat yaşamak için teşhis” dedi.

Vikas Channin (solda) ailesiyle birlikte.Pinterest’te paylaş
Vikas Channin (solda) eşi ve ailesiyle birlikte. Vikas Channin tarafından sağlanan görüntü

yardım isteyin ve başkaları için ayağa kalkın

Channin’e Parkinson teşhisi konmadan iki hafta önce, terapistinin gözetiminde antidepresanlar almaya başladı.

“Antidepresanlar, teşhis konması ve Parkinson ilaçları arasında, teşhisten sonra teşhis öncesine göre çok daha iyiydim” dedi.

Ruh sağlığınıza özen göstermek, fiziksel sağlığınıza özen göstermek kadar dikkat gerektirir.

“Akıl sağlığı sürekli bir mücadeledir ve Parkinson ile dünyayı alt etmek gerçekten çok kolay. Her köşede tehlike var, düşecek ya da takılacak yerler var, metroda ya da konserdeyken sizi endişelendiren idrar sıklığı sorunları ve aciliyet var. İlaçlar da işe yaramadığında ekstra yardıma ihtiyacınız olduğunu hissettiğiniz duraklamalar var,” dedi Channin.

Başa çıkmasına yardımcı olmak için düzenli olarak bir terapist görmeye devam ediyor.

Ayrıca fiziksel ve zihinsel semptomlarını kendi kendine yönetmek için aşağıdaki beş temel stratejiye başvurur.

 1. Kendisine reçete edilen ilaca bağlılık
 2. Sağlıklı ye
 3. Bisiklete binme ve kaya sabit boks gibi fiziksel aktivitelerle meşgul olun
 4. İyi uyku hijyenine öncelik vermek
 5. pratik stres azaltma

Ayrıca Parkinson hastalığı olan başkalarına yardım etmekte teselli buluyor.

“Benim durumumda, o dünyaya karşı savaşmaları için insanları dünyama getirme yolum buydu. İnsanların neyle uğraştığımı bilmeleri için bir kampanya başlattım” dedi Channin.

OKU  "Yetiştirici" veya "Duş": Bilim adamları penis ereksiyonları için kategorileri tanımlar

Parkinson Vakfı’ndan bir temsilci, bir bağış toplama etkinliği hakkında konuşmak için boks derslerinden birine katıldı. Channin, katılımı aile ve arkadaşlarıyla teşhisini paylaşmak için bir fırsat olarak gördü.

“Bir destek ağı oluşturmaya başladım ve bana iyi dileklerini sunan ve bu, dünyamın kapanmamasına yardımcı oldu ve çevremdekiler beni kontrol etmeye ve evden çıkmamı, benimle buluşmamı ve biraz temiz hava almamı istediler ve bu Akıl sağlığım için harika oldu” dedi.

Aldığı desteği başkalarına da aktarmak istedi, bu nedenle bir yazılım teknolojisi şirketinde yöneticilikten Parkinson topluluğunda halkla ilişkilerde çalışmaya geçiş yaptı.

“[It] Görünüşe göre herkes teşhisten önce veya sonra bir miktar depresyon yaşadı ve yaptığınızı düşünmek istediğim şeyin diğer tarafında olduğunuzda, diğer insanların oraya gitmesine ve almasına yardımcı olmak için o arzu ve aciliyet hissini hissediyorsunuz. Onlara en düşük seviyede yardımcı olmak için,” dedi Channin.

Parkinson hastalarının yaşama biçimleri ruh sağlığına öncelik verebilir

Godfrey, Parkinson hastalığı olan kişilerin zihinsel olarak iyi yaşayabileceğini, ancak bunun çaba gerektirdiğini söyledi.

“Zihinsel ve duygusal sağlığa nadiren sürükleniyoruz; Bu, kasıtlı olarak uğraşmamız gereken bir şey ve ilerleyici ve kronik bir hastalıkla iyi yaşamak, güçlü baş etme becerileri, önceliklendirme ve kişisel bakım gerektirir” dedi.

İyi uyku, sağlıklı beslenme, egzersiz ve stresi azaltma gibi temel kişisel bakım kavramları, sosyal olarak aktif kalmak kadar önemlidir.

“Hayatınıza anlam ve amaç getiren düşünce ve faaliyetlerle meşgul olmak çok önemlidir. Parkinson ile daha az enerjiniz olur ve işler daha uzun sürer, bu nedenle bu iki kaynağın (zaman ve enerji) değerli olduğunu anlayın ve bunları sizin için en önemli olan insanlar ve faaliyetler için kullanın” dedi.

Godfrey, akıl hastalığınız için ilaç kullanıyorsanız, Parkinson hakkında bilgi sahibi olan veya nöroloğunuzla çalışabilecek bir psikiyatrdan tedavi aramanın en iyisi olduğunu ekledi.

Ayrıca, Parkinson Vakfı tarafından sağlanan aşağıdaki kaynakların kullanılması ek destek sağlayabilir:

 • Parkinson Vakfı web sitesinde ruh sağlığı hakkında uzman brifingleri, podcast’ler, bilgi notları, videolar, web seminerleri ve daha fazlası bulunur.
 • Parkinson’s Foundation Yardım Hattı (1-800-473-4636), Parkinson hastalarından, ailelerinden, arkadaşlarından ve sağlık hizmeti sağlayıcılarından gelen aramaları memnuniyetle karşılar ve sağlık uzmanlarına yönlendirmeler ve sosyal amaçlar için topluluk kaynakları dahil olmak üzere Parkinson hastalığının tüm yönleri hakkında bilgi sağlar.
 • PD Konuşmaları, hastalıkla yaşayan diğer kişilerle bağlantı kurmak için bir yerdir.

“[There are many] Godfrey, kendi zihinsel sağlığınıza ve esenliğinize odaklanmanın yollarını ve ne kadar çok seçeneğiniz varsa ve ne kadar çok kaynağı göz önünde bulundurursanız, sizin için neyin işe yaradığını bulma şansınız o kadar artar” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir