Sağlık

Amoksisilin eksikliği: Bu yaygın antibiyotiğin az tedarik edilen bazı biçimleri

Amoksisilin eksikliği: Bu yaygın antibiyotiğin az tedarik edilen bazı biçimleri

Pinterest’te paylaşın
Amoksisilin, Amerika Birleşik Devletleri’nde en sık reçete edilen antibiyotiklerden biridir. Edie Bloom/Getty Images
  • Amoksisilin, genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan, en sık reçete edilen antibiyotiklerden biridir.
  • Sağlık yetkilileri, çeşitli amoksisilin formlarının kıtlığını bildiriyor.
  • Uzmanlar, kıtlığın bu sonbaharda üst solunum yolu enfeksiyonlarındaki artıştan kaynaklanabileceğini söylüyor.
  • Alternatif tedaviler olduğunun farkındasınız.

COVID-19’u takiben üst solunum yolu enfeksiyonlarında bir artış, antibiyotik amoksisilin’in sıvı formuna olan talebi artırabilir ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) bir arz kıtlığı uyarısı yayınlamasına neden olabilir.

Amoksisilin en çok kullanılanlardan biridir. yaygın olarak reçete edilen antibiyotikler Amerika Birleşik Devletleri’nde birinci basamakta.

Dr.’a göre, kulak, burun, boğaz, idrar yolu ve cildin üst solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Jodie L. Pepin, Harbour Health’de klinik eczacılık program direktörü ve Austin’deki Texas Üniversitesi’nde eczacılık klinik yardımcı doçenti.

New Robert’ta farmakoloji doktoru ve sağlık yönetimi doçenti olan Crystal A. Riley, “Amoksisilin, çeşitli bakteriyel enfeksiyonlar için kullanılan geniş spektrumlu bir antibiyotiktir, bu da onu birçok durumda birinci basamak tedavi haline getirir” dedi. F. Wagner York Üniversitesi Kamu Hizmeti Enstitüsü.

Amoksisilin eksikliği ile ilgili ayrıntılar

FDA, Ekim ayı sonlarında amoksisilin oral solüsyon sıkıntısı olduğunu bildirdi.

Pepin Healthline’a verdiği demeçte, Amoxicillin’in suyla karıştırılmak üzere tasarlanan “süspansiyon tozu”, “pediatrik hastalarda kullanılan çok yaygın bir antibiyotiktir” dedi.

İlaç kıtlığı konusunda güncel bir veri tabanı tutan Amerikan Hastane Eczacıları Derneği (ASHP), amoksisilin’in diğer versiyonlarının da yetersiz olduğunu söyledi.

Pepin, “Kıtlık artık oral süspansiyonlarla sınırlı değil.” Dedi. “Artık oral kapsüller, tabletler ve çiğnenebilir tabletler içeriyor… Bazı üreticilerin bulunabilirliği sınırlıdır, ancak bu, artan talep nedeniyle bu üreticiler için büyük olasılıkla kıtlığa neden olacaktır. [coupled with] diğer üreticilerin ürünlerinin olmaması. ”

OKU  Bu "Beş Büyük" kişilik özelliklerine sahip kişiler hayatları boyunca daha mutludur

Amoksisilin eksikliğinin etkileri

doktor ASHP’nin eczane uygulama ve kalite kıdemli direktörü PharmD Michael Ganio, Healthline’a amoksisilin yaygın kullanımı göz önüne alındığında, eksikliğin “oldukça önemli” olduğunu söyledi.

Ganio, “Hastalar ve doktorlar ilacı bulmak için rahatsız edici olabilecek birden fazla eczaneye gitmek zorunda kalabilirler.” Dedi.

Enfeksiyonları azitromisin veya sefaleksin gibi diğer antibiyotiklerle tedavi etmek gibi alternatif tedavilere de ihtiyaç duyulabileceğini söyledi.

Pepin, “Amoksisilin, özellikle çocuklar için çok lezzetli, kullanımı ve saklanması kolay ve ucuz bir ilaçtır” dedi. “İlaçların, kapsüllerin, tabletlerin ve çiğnenebilir tabletlerin diğer formları da ucuzdur ve tüm formlar yaygın enfeksiyonlara neden olan yaygın bakterilerin çoğunu kapsar.”

“Önem açısından, amoksisilin için zorlayıcı bir gösterge yok; Bununla birlikte, işe yarayan alternatif ilaçlar da var, ”diye ekledi Pepin. “Daha pahalı ve alınması daha az kolay olabilir, bu da hasta uyumunu etkileyebilir, ancak genel olarak bu yaygın enfeksiyonları tedavi etme seçeneğimiz olmazdı.”

Amoksisilin eksikliğinin nedeni belirsiz

İlaç üreticileri ASHP’ye birçok amoksisilin ürününün gönderilerinin tahsis edildiğini ya da eksik sipariş verildiğini bildirdi.

Sandoz yetkililerine göre, hap şeklindeki antibiyotiğin bazı dozları yetersiz durumda ancak hala mevcut.

Ancak ilaç şirketi, geri sipariş edilen amoksisilin ürünlerinin tekrar bulunabileceği bir tarih öngöremedi.

Teva Pharmaceuticals yetkilileri, şu anda geri sipariş edilen amoksisilin ürünlerinin çeşitli formlarının bu aydan itibaren tekrar stokta olacağını, ancak bazılarının Ocak veya Şubat’a kadar mevcut olmayacağını söyledi.

Ganio, ASHP veri tabanında listelenen 260 ilaç kıtlığının çoğunun kalite kontrol sorunlarına kadar izlenebileceğini söyledi. Amoksisilin kıtlığının olağandışı olduğunu, çünkü bunun büyük olasılıkla talepteki artıştan kaynaklandığını söyledi.

COVID-19 salgını sonrası talep

Daha fazla doktor ve hasta, birçok kişinin bu hastalıklara neden olan patojenlere çok daha az maruz kaldığı iki yıl boyunca COVID tarafından uygulanan karantina ve izolasyondan sonra yayılan solunum yolu enfeksiyonlarına yanıt olarak ilacı arıyor.

OKU  Glokom: Kötü uyku, uykusuzluk ve horlama riski artırabilir

Pepin, “Amoksisilin, şu anda RSV, influenza ve COVID-19 dahil olmak üzere pediatrik popülasyonda uğraştığımız virüsleri tedavi etmiyor, ancak viral bir enfeksiyonun yan etkilerinden kaynaklanabilecek ikincil bakteriyel enfeksiyonları tedavi ediyor” dedi. “Bu noktada bir arz ve talep sorunu gibi görünüyor.”

Ganio, ilaç şirketlerinin genellikle ilaç talebindeki mevsimsel değişiklikleri tahmin etmede akıllı olduklarını, ancak mevcut salgının yoğunluğunun beklenmediğini söyledi.

Üreticiler, mevcut amoksisilin eksikliği için bir açıklama yapmadılar.

Ganio, “Kıtlığın ne kadar süreceğini belirleyecek olan, solunum yolu enfeksiyonlarının ne kadar süreceğidir.” Dedi.

İlaç kıtlığı nadir değildir

Uzmanlar, ilaç kıtlığının nadir olmadığını söyledi.

Örneğin, 2016’da daha önce amoksisilin kıtlığı vardı.

Pepin, “İlaç kıtlığı, üretim ve kalite sorunları, hammadde kıtlığından kaynaklanan gecikmeler, artan talep ve bir ilacın kesilmesi gibi birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir.” Dedi.

“Daha geniş bir perspektiften bakıldığında, darboğazlar, ABD ilaç sisteminin sağlam bir tedarik zincirine ve üretim kapasitesine sahip olmasının yanı sıra yeni antibiyotik tedavilerine yönelik sürekli araştırmalara sahip olma ihtiyacını vurgulamaktadır.” Irvine Halk Sağlığı Programında California Üniversitesi’nde nüfus sağlığı ve hastalık önleme profesörü olan Oladele Ogunseitan, Healthline’a verdiği demeçte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir