Oyun Haberleri

Sony, VR Oynanışını Kaydetmek İçin Patent Aldı

PlayStation VR 2 Headset Recording Gameplay

sony Şirket, VR kulaklıkları için potansiyel yeni özellikleri araştırmaya devam ederken, VR oyununu kaydetmek için yeni bir patent başvurusunda bulundu. Sony’nin en yeni VR kulaklığı PlayStation VR2, 30’dan fazla birinci taraf ve üçüncü taraf başlıktan oluşan bir lansman serisiyle önümüzdeki ay piyasaya çıkıyor.


PlayStation VR2, orijinal PS VR başlığının başarısını büyük ölçüde geliştirmek için Sony’nin VR teknolojisinde büyük bir nesil sıçramasıdır. PS VR2 kulaklık, göz başına 2000×2040 çözünürlüğe ve 120 Hz’e kadar yenileme hızı desteğine sahip canlı bir OLED ekrana sahiptir. Ayrıca kulaklık, konsolun ön tarafında gerekli bir USB-C bağlantısı aracılığıyla PS5’in teknik yeteneklerinden ve özelliklerinden yararlanıyor. Sony’nin PS VR2’si, ilk PS VR başlığından alınan geri bildirimler ve oyuncular için genel VR deneyimini iyileştirmeye yönelik araştırmalarla geliştirildi. Şirket, donanım yazılımı güncellemeleriyle potansiyel olarak PS VR2 başlığının ayrılmaz bir parçası haline gelebilecek sanal gerçeklik için yeni fikirleri araştırmaya ve patentini almaya devam ediyor.

GÜNÜN GAMERANT VİDEOSU

İLGİLİ: Oculus Kurucusu Palmer Luckey, PlayStation VR2 Kulaklığını Övdü

Sony Interactive Entertainment kısa bir süre önce, bir VR başlığının akış amacıyla oyun kaydetmesine izin verecek yeni bir patent başvurusunda bulundu. Spesifik olarak, “video kayıt ve oynatma sistemi ve yöntemleri” patenti, daha geniş bir görüş alanı yakalayarak PS VR2 oynanışını Twitch ve YouTube gibi platformlara aktaracak bir sistemin ana hatlarını çiziyor. İzleyiciler, geniş bir FOV kullanarak bir PS VR2 kullanıcısının kulaklığından oyun izlerken hareket hastalığına yakalanma şansını azaltır. Sony’nin yeni patenti, bu yöntemi görünüşte bir PS VR2 kullanıcısını ve kulaklığın içini tasvir eden şekillerle gösteriyor.

OKU  Uzun süredir sunuculuk yapanlar anılar için teşekkür ederken, bildiğimiz Overwatch Ligi artık sona erdi; ancak Activision, 'canlandırılmış bir e-spor programının' üzerinde çalışılacağının sözünü veriyor

Sony Patent Kaydı PS VR2 Oynanışı

Yeni patent, VR kaydının birincil PS VR2 kullanıcısı için FOV’u oluştururken çevredeki sanal ortamın bir görünümünü daha düşük bir çözünürlükte oluşturacağını açıklıyor. Birincil kullanıcı için oluşturulmuş bir FOV görüntülenecek ve ikincil kullanıcılar için ikinci bir birleşik oluşturma kaydedilecektir. Bu birleştirilmiş oluşturma, bir akışı izleyen izleyiciler için uyarlanacak ve hareket hastalığına yol açan faktörleri azaltacaktır. Ayrıca, PS VR2 kulaklık, oyuncu yeteneklerini inceleyecek ve gerçek zamanlı olarak uyum sağlamaya devam edecektir.

Sony’nin en son patenti, yaklaşan PS VR2 kulaklığı gibi görünen bir cihazdan VR oyun kaydını dikkatli bir şekilde açıklıyor. Şirket, PS VR2 aracılığıyla oyun kaydı için kesin bir planını henüz açıklamadı. Ancak bu yeni kayıt özelliği, gelecekteki üretici yazılımı güncellemeleri aracılığıyla doğrudan uygulanabilir. Örneğin Sony, 1440p desteği ve oyun listeleri dahil olmak üzere donanım yazılımı güncellemeleri aracılığıyla PS5’e yeni özellikler getirdi.

PS VR2, 22 Şubat’ta aşağıdakiler gibi desteklenen çeşitli oyunlarla piyasaya çıkıyor: Büyük Turismo 7, Resident Evil Köyüve Tetris Etkisi: Bağlı. Yakın gelecekte PS VR2 oyuncuları, bu oyunlardan Twitch ve YouTube gibi platformlara yerel olarak oyun yayını yapabilecekler.

DAHA FAZLA BİLGİ: PSVR2’nin Çeşitli Lansman Dizilimi Başarısı İçin Neden İyiye İşaret?

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.