Sağlık

Aralıklı Enerji Kısıtlama Diyeti Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Aralıklı Enerji Kısıtlama Diyeti Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Pinterest’te Paylaş
Uzmanlar, bir diyet planını uygularken susuz kalmamanın önemli olduğunu söylüyor. Alexandr Musuc/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, Aralıklı Enerji Kısıtlaması (IER) adı verilen bir diyetin yalnızca kilo kaybını desteklemekle kalmayıp aynı zamanda bağırsak mikrobiyomunu ve beyin aktivitesini de olumlu yönde değiştirdiğini buldu.
  • Sonuçlar, IER’nin iştah ve bağımlılığın düzenlenmesinde rol oynayan beyin bölgelerinin aktivitesinde bir azalmaya yol açtığını göstermektedir.
  • Aynı zamanda dikkat, motor engelleme, duygular, öğrenme ve irade konusunda da yardımcı olabilir.
  • Ancak uzmanlar, IER’nin herkes için, özellikle de tip 1 ve tip 2 diyabetli veya yeme bozukluğu geçmişi olan kişiler için uygun olmadığını söylüyor.

Yeni araştırmalar, aralıklı enerji kısıtlaması (IER) olarak bilinen bir diyet yoluyla kilo vermenin bağırsak mikrobiyomunu önemli ölçüde değiştirdiğini ve beyin aktivitesini iyileştirdiğini bildirmektedir.

Bu da insanların kilo verme çabalarına da destek olabilir.

Araştırmacılar, yaptıkları çalışmada, obezitesi olan 25 Çinli erkek ve kadında IER diyeti sırasında bağırsak mikrobiyomu ve beyin aktivitesinin nasıl değiştiğini belirlemek için dışkı örneklerini, kan ölçümlerini ve fonksiyonel manyetik rezonans görüntülemeyi (fMRI) incelediler.

Katılımcılar ortalama 27 yaşındaydı ve vücut kitle indeksi (BMI) 28 ile 45 arasındaydı.

Aralıklı enerji kısıtlaması, kalori açığı olan yeme dönemleri ile bakım kalorisi olan yeme dönemleri arasında geçiş yapmayı içerir.

Çalışma sırasında katılımcılara 32 gün boyunca sıkı kontrollü bir oruç dönemi uygulandı ve bu süre zarfında kalori alımları, bazal enerji alımlarının dörtte biri kadar azaltıldı. Daha sonra 30 günü “düşük kontrollü oruç aşamasında” geçirdiler.

Araştırmanın sonunda katılımcıların vücut ağırlığı ortalama 7,6 kilogram veya yaklaşık %7,8 oranında azaldı. Yazarlar ayrıca iştah ve bağımlılığın düzenlenmesinde rol oynayan beyin bölgelerinin aktivitesinde de bir azalma gözlemlediklerini söyledi.

Bu arada bağırsakta Faecalibacterium prausnitzii, Parabacteroides distasonis ve Bacterocles standardis bakterilerinin bolluğu keskin bir şekilde artarken, Escherichia coli (E. coli) azaldı.

Bu neden önemli? Araştırmacılar, Distasonis ve Flavonifractor plautii bolluğunun dikkat, motor inhibisyon, duygular ve öğrenmeyle ilişkili beyin bölgeleriyle pozitif yönde ilişkili olduğunu açıkladı.

OKU  TikTok BORG trendi, aşırı içki içmenin başka bir biçimi mi?

Bu arada, E. coli’deki önemli düşüşler, kilo verme isteği de dahil olmak üzere yürütücü işlevlerde anahtar rol oynadığı bilinen beyin bölgeleriyle olumsuz ilişkiliydi.

Uzmanlar Aralıklı Enerji Kısıtlama Diyeti Çalışması Hakkında Ne Düşünüyor?

Dietitian Fit’te Londra merkezli bir beslenme uzmanı olan Reema Patel, bu çalışmada kilo ve vücut yağındaki önemli azalmalara şaşırmadığını söyledi.

Araştırmaya dahil olmayan Patel, kalori kısıtlamasının boyutu göz önüne alındığında bunun beklenebileceğini söylüyor. Ancak diyetin bağırsak ve beyin üzerindeki etkilerinin büyüleyici olduğunu da sözlerine ekledi.

Patel, Healthline’a şunları söyledi: “İlginç olan, belirli bağırsak bakteri türlerinin bolluğundaki değişim, beyne öğrenme ve duygular konusunda yardımcı olanların artması ve kilo verme isteğimizi etkileyen bazı bakterilerin azalmasıdır.”

“Mekanizmalar net olmasa da, gıda alımını kısıtlamanın beyindeki belirli aktiviteler üzerindeki etkisini görmek şaşırtıcı” dedi.

Beslenme uzmanı ve The Gut Co’nun kurucusu Sas Parsad’a göre, bu çalışmanın sonuçları bağırsak, beyin ve kilo yönetimi arasındaki karmaşık ilişkinin gelişen anlayışıyla tutarlıdır.

Araştırmaya dahil olmayan Parsad, “Bu çalışma, bu alanda ortaya çıkan araştırmalar göz önüne alındığında tamamen şaşırtıcı olmasa da, IER gibi yaşam tarzı müdahalelerinin beyin-bağırsak-mikrobiyom ekseninde senkronize değişiklikleri nasıl tetikleyebileceğine dair değerli bilgiler sağlıyor” diyor. Healthline, çalışma çalışmasını söyledi.

IER bağırsak mikrobiyomunu ve beyin aktivitesini nasıl değiştirir?

IER kullanarak kilo vermenin neden bu etkiye sahip olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Bilmeniz gereken ilk şey, bir tane olduğudur. çift ​​yönlü iletişim bağlantısı bağırsaklarla beyin arasındadır. Bu temel olarak bağırsak ve beynin birbiriyle sürekli iki yönlü iletişim halinde olduğu anlamına gelir.

Patel, beynin bağırsaktaki aktiviteyi etkilemesi gibi bağırsağın da ruh halimize ve algımıza tepki verdiğini söylüyor.

Oruç tuttuğunuzda vücut, birincil enerji kaynağı olarak glikozu kullanmaktan, depolanan yağları metabolize etmeye geçer. Parsad’a göre bu değişim, hormon seviyelerindeki değişiklikler ve nörotransmiter aktivitesindeki değişiklikler de dahil olmak üzere bir dizi olayı tetikliyor.

OKU  Tip 2 diyabet: Düşük karbonhidratlı bir diyetle remisyon mümkün

Bu arada, beslenme davranışındaki değişikliklere duyarlı olan bağırsak mikrobiyomu, değişken besin varlığına yanıt verir.

Parsad, “Bağırsakta ortaya çıkan metabolik değişiklikler, beyni etkileyebilecek sinyal moleküllerinin üretimini etkiliyor” diye açıklıyor.

Parsad, “Bu çift yönlü iletişim, iştah düzenleme, motivasyon ve bağımlılık ile ilgili beyin bölgelerinde adaptasyonlara yol açar ve beyin-bağırsak-mikrobiyom ekseninde senkronize bir yanıtla sonuçlanır” diye ekledi.

Özellikle etkilenebilecek hormonlardan biri serotonindir. Patel, iştahı düzenlediği ve iyi bir ruh halini desteklediğinin bilindiğini ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekiyor.

Aralıklı enerji kısıtlama diyetini deneyin

IER’yi kendiniz denemek istiyorsanız nasıl başlamalısınız?

Parsad yavaş yavaş başlamanızı önerir.

“Daha kısa oruçlarla başlayın ve zamanla bunları yavaş yavaş uzatın” diye öneriyor. “Bu, vücudun değişen besin mevcudiyetine uyum sağlamasına yardımcı olur.”

Vücudunuzun aynı zamanda gerekli vitamin minerallerini almasını sağlamak için besin açısından yoğun gıdaları seçmek önemlidir. Parsad, kas sağlığını ve tokluğunu desteklemek için bol miktarda protein yemeniz gerektiğini söylüyor. Hidrasyon da önemlidir.

En önemlisi Parsad vücudunuzu dinlemeniz gerektiğini söylüyor.

“Açlık sinyallerine dikkat edin ve oruç sürelerinin süresini ve yoğunluğunu bireysel refah ve hoşgörüye göre ayarlayın” tavsiyesinde bulunuyor.

Uyarı kelimesi. Patel, IER diyetiniz düzgün planlanmazsa besin eksikliği riski bulunduğunu söylüyor. Bu nedenle, başlamadan önce bir uzmana danışmak muhtemelen en iyisidir.

Patel, “Ayrıca, bu tür bir diyet, tip 1 veya tip 2 diyabet gibi belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler için, özellikle de günün belirli saatlerinde yemekle birlikte ilaç alınması gerekiyorsa işe yaramayabilir” dedi.

Yeme bozukluğu öyküsü olan kişilerin de diyetten kaçınması gerektiğini ekledi.

Getir

Bu yeni çalışma, kilo vermenin bağırsaklara ve beyne de fayda sağlayabileceğini gösteriyor.

IER herkes için uygun değildir ancak bazıları için etkili bir kilo verme aracı olabilir.

Ayrıca iştahın, iradenin ve duyguların düzenlenmesi üzerinde de olumlu bir etkisi olabilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir