Sağlık

Aşılanmış kişilerde Mpox bulduktan sonra CDC soruşturması

Aşılanmış kişilerde Mpox bulduktan sonra CDC soruşturması

Pinterest’te paylaş
Adene Sanchez/Getty Images
  • CDC, ABD’de yeni Mpox vakalarını araştırıyor
  • Viral hastalık vakaları geçen yazdan bu yana önemli ölçüde düştü.
  • Ancak aşılanmış bireylerde bazı vakalar gözlemlenmiştir.

Bu Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, bu ay, hastalığa karşı daha önce aşılanmış kişilerde Mpox vakalarını araştırdıklarını duyurdu.

Vakalar, geçen yaz zirve yaptıklarından bu yana önemli ölçüde azaldı, ancak son haftalarda, özellikle Chicago ve Fransa’da ve hatta aşılanmış kişiler arasında vaka sayısında hafif bir artış görüldü.

CDC bildirildi Chicago’da vakaların yaklaşık %50’sinin daha önce hastalığa karşı aşılanmış kişileri kapsadığı.

Hastalık mpox çiçek hastalığı ile ilişkili nadir bir virüstür. Lezyonlar, döküntü, kabarcıklar, titreme ve ateş oluşabilir.

Chicago’da vakalar artıyor

Yerel sağlık departmanına göre, son haftalarda şehirde 20 Mpox vakası bildirildi.

Chicago’nun LGBTQ+ konusunda uzmanlaşmış bir klinik olan Howard Brown Sağlık kuruluşu, bu ayın başlarında Chicago bölgesinde birkaç yeni vakanın keşfedildiğini belirten bir bildiri yayınladı.

Vaka sayısı şu anda düşük olsa da, Kasım 2022’den bu yana Chicago’daki en yüksek artış oranı oldu.

Her zaman başka bir artış olasılığı olduğundan, özellikle yaz yaklaşırken ve LGBTQ+ topluluğunda daha fazla kutlama etkinliği varken, ülkenin dört bir yanındaki sağlık yetkilileri bu artışı takip ediyor.

Mpox’a karşı aşı hala çalışıyor

“Hiçbir aşı %100 etkili değildir” diyen Dr. Amesh Adalja, Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’nde Kıdemli Araştırmacı ve Maryland’deki Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda Profesör.

CDC, aşılamanın hastalığı durdurmada tamamen etkili olmasa bile yardımcı olabileceği konusunda uyarıyor. Aşı olan bir kişi hastalanırsa, semptomları aşılanmamış duruma göre çok daha az şiddetli olabilir.

Adalja, GesundLine’a “JYNNEOS’un yaklaşık %70 etkinliğe sahip olduğu gösterildi, bu nedenle aşının her iki dozunu alanlarda da bir miktar çığır açan enfeksiyonlar oluşması beklenebilirdi” dedi.

OKU  D vitamini eksikliği erken ölüm riskinizi artırabilir

Bir kişi JYNNEOS’un ilk dozunu aldıktan sonra, tamamen korunmak için ikinci dozunu ilk dozdan 28 ila 35 gün sonra almalıdır.

Savunmasız insanlar için aşılama geride kalıyor

MPOX’un yeniden canlanmasıyla ilgili önemli bir sorun, CDC’nin vurguladığı gibi, risk altındaki çok az kişinin MPOX’a karşı tamamen aşılanmış olmasıdır.

Risk altındakilerin sadece %37’si en az bir doz MPOX aşısı aldı ve %23’ü her iki aşıyı da aldı HKM Veri.

Uzmanlar buna dikkat çekiyor toplantı Aşıya karşı bağışıklık, ikinci dozdan yaklaşık 14 gün sonra ortaya çıkar.

Uzmanlar, risk altındaki kişilerin aşının ilk dozlarını alacağını umuyor, ancak vaka sayısı artsa bile, henüz bir takviye aşısı için bir plan yok.

“Şu anda, aşının insanları MPox’tan ne kadar süre ve ne ölçüde koruyacağını bilmiyoruz” dedi Dr. Nashville, Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan William Schaffner.

DSÖ, MPox için acil durum ilanını sonlandırdı

ABD’de vakalar artarken, dünya genelinde hastalık kontrol altına alınmış gibi görünüyor.

11 Mayıs’ta Dünya Sağlık Örgütü vaka sayısı azaldığından ve “hastalığın şiddeti ve klinik belirtileri değişmediğinden” MPox’un artık uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu olmadığını kaydetti.

Ağustos ayında Mpox vakalarının zirvesinden bu yana keskin ve istikrarlı bir düşüş var. Göre HKMiki haftada bir MPOX verilerini bildiren MPOX verileri, 23 Aralık 2022 itibarıyla ülke çapında 7 günlük medyan vaka sayısının 10 vakanın altında olduğunu gösteriyor.

Schaffner, GesundLine’a “Muhtemelen Mpox’taki düşüşe yol açan iki ana neden var” dedi.

“Öncelikle aşı kullanımı. İkincisi ve daha da önemlisi, Mpox hakkında bilgi öğrenildiğinde, insanlar aktivitelerini ve davranışlarını değiştirmeye başladı” dedi.

Mpoxen’e karşı yeterli koruma sağlamasalar da daha fazla insanın prezervatif kullanmaya başladığını, birçoğunun cinsel partnerlerini de sınırlamaya başladığını ve yakınlaşmadan önce kendilerini ve birbirlerini daha fazla muayene ettiklerini söyledi.

OKU  Hipertansiyon: Tuzlu bir diyet hipertansiyon geliştirme riskinizi nasıl artırabilir?

MPOX’un belirtileri

Sağlık uzmanları, özellikle savunmasız popülasyonlarda, Mpox’un semptomlarını halka hatırlatmaya devam ediyor.

Şişmiş lenf düğümleriniz, vücut ağrılarınız, ateşiniz, titremeniz ve/veya cinsel organlarınızda bazen ağrılı olabilen lezyonlarınız varsa, bir doktorun sizi izlemesi ve Mpox için test etmesi gerekir.

BT yayılır yakın temas yoluyla, özellikle ten tene temas yoluyla.

Geçen yıl boyunca, en büyük Mpox salgını gey ve biseksüel toplulukta ve ayrıca erkeklerle seks yapan erkekler arasında meydana geldi. Verilere göre, bu grupların tüm üyeleri yüksek risk altında değil. Birden fazla veya isimsiz partneri olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar gibi en fazla risk altındadır.

Mpox salgını devam edecek mi?

“Hala tam olarak aşılanmamış yüksek risk altındaki birçok insan var ve virüs Amerika Birleşik Devletleri’nde düşük seviyelerde ve Afrika’nın bazı bölgelerinde yüksek seviyelerde dolaşmaya devam ediyor, bu nedenle – Chicago’da olduğu gibi – sporadik salgınların devam etmesi muhtemel. gelecek.” “Adalja, GesundLine’ı açıklıyor.

Uzmanlar, insanlara MPOX’a karşı aşı yaptırmanın virüsü kontrol altına almak için gerekli olduğunu söylüyor.

Adalja, “Önemli olan, Amerika Birleşik Devletleri’nde risk altındaki 1,6 milyondan fazla insanı virüse karşı tamamen aşılamaktır” diyor.

doktor Rajiv Bahl bir acil durum doktoru, Florida Acil Doktorlar Koleji yönetim kurulu üyesi ve sağlık gazetecisidir. onu aşağıda bulabilirsiniz RajivBahlMD.com.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir