Oyun Haberleri

Kullanıcılar, AMD Ryzen 7000X3D serisi CPU’ların rastgele yandığını bildiriyor

Render of AMD 3D V-Cache technology

Canavar gibi bir PC’yi çalıştırmak söz konusu olduğunda, ısı sorunları üstesinden gelinmesi gereken en büyük engellerden biridir. Çok fazla ısı ve bilgisayarınız yalnızca çalışmayı durdurmakla kalmaz, bileşenlere de kalıcı hasar verebilir. Hız aşırtmacıların sıvı nitrojenle her zaman çılgınca şeyler yapmasının nedeni budur. (yeni sekmede açılır) veya dev bakır blokları (yeni sekmede açılır) aşırı güçlü yapılarında sıcaklıkları düşük tutmak için. Ancak, özellikle şu anda bir Ryzen 7000X3D serisi işlemci kullanıyorsanız, oldukça stoklu seçenekler kullananlar bile CPU sıcaklıklarına dikkat etmelidir.

Tom’s Hardware’e göre (yeni sekmede açılır), kullanıcılar bu CPU’ları oldukça normal koşullarda ve hatta yepyeni anakartlarla kullanırken önemli ısınma sorunları bildiriyorlar. Redditor Hızlı Çaylağı (yeni sekmede açılır) makineleri yalnızca boşta çalışacak şekilde ayarlanmışken bilgisayar fanlarının dönerek eve geldiklerini açıklıyor. Bilgisayarlarını açmak AMD Ryzen 7 5800X3D’yi ortaya çıkardı (yeni sekmede açılır) ısı genleşmesinden şişkin bir CPU pedi ile.

AMD’nin Ryzen 7 5800X3D’si mükemmel bir CPU ama biraz baharatlı olduğu biliniyor. Bununla birlikte, deforme olacak kadar ısınmamaları gerekir. Buna neden olması için CPU veya belki de anakart veya BIOS ile ilgili bir sorun olması gerekir. Ne yazık ki sorunun tam olarak nerede olduğuna dair somut bir bilgimiz yok.

Diğer kullanıcılar hem Asus hem de MSI markalı anakartlarda 7000X3D serisi CPU’larla benzer sorunları bildirdiğinden, bunun münferit bir sorun olmadığını biliyoruz. Tom’s Hardware, YouTube hız kilitleyici der8auer’in BIOS’tan çıkmadan bu yongalardan biriyle aynı sorunları yaşadığını belirtiyor. Bu, Asus’un bazı anakartlar için eski BIOS’u kaldırmasıyla birleştiğinde, her ihtimale karşı mobo’nuzun güncel olduğundan emin olmak için muhtemelen iyi bir hareket anlamına gelir.

Mükemmel çevre birimleri

(İmaj kredisi: Colorwave)

En iyi oyun faresi (yeni sekmede açılır): oyun için en iyi kemirgenler
En iyi oyun klavyesi (yeni sekmede açılır): PC’nizin en iyi arkadaşı…
En iyi oyuncu kulaklığı (yeni sekmede açılır): oyun içi sesi görmezden gelme

OKU  Firaxis, XCOM direktörü Jake Solomon ayrılırken yeni Civilization oyununu duyurdu

İyi haber şu ki, normal Ryzen 7000 serisi CPU’ların aksine şimdilik yalnızca 3D V-Cache serisi Ryzen kartlarını etkiliyor gibi görünüyor. Daha eski serilere sahip olanlar şimdilik muhtemelen oldukça güvenlidir. Ayrıca, aşırı ısınmanın CPU’nun üstündeki belirli V-Cache yongasına özel olabileceği anlamına gelir.

Bunun dışında, soruna neden olan herhangi bir bileşene parmakla işaret etmek için yeterli kanıt yoktur. Bunun yerine, etkilenen çiplere sahip olanların şimdilik bilgisayarlarına ekstra özen göstermeleri önerilir. Bu CPU sıcaklıklarını çok yakından takip etmeye ve soğutmanızın birinci sınıf olduğundan emin olmak gibi temel önlemleri almaya değer. (yeni sekmede açılır)BIOS’unuzu güncellemek ve gözetimsizken bilgisayarınızı açık bırakmamak.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Oyun Haberleri

Bugünün Wordle ipucu ve cevabı #828: 25 Eylül Pazartesi

Oyun Haberleri

Kayıp bir birinci şahıs Pokémon tarayıcı oyunu bulundu ve geri yüklendi

Oyun Haberleri

NYT Connections'ın ipucu ve yanıtları bugün: 25 Eylül (#106)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir