Sağlık

Afib teşhisi konduktan sonra, Siyahların kritik ilaçları alma olasılığı Beyazlardan daha az

Afib teşhisi konduktan sonra, Siyahların kritik ilaçları alma olasılığı Beyazlardan daha az

Pinterest’te paylaş
Valentin Rusanov/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, siyahi hastaların hastaneden taburcu olduktan sonra oral antikoagülan (OAC) alma olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor.
  • Sonuç olarak, daha yüksek felç ve ölüm riskine sahiptirler.
  • Oral antikoagülanların reçete edilmesi, bir tür aritmi olan atriyal fibrilasyonu olan hastalarda felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki bilim adamları tarafından yapılan yeni araştırmaya göre, atriyal fibrilasyon ile hastaneye yatırılan siyah hastalara antikoagülan ilaçlar reçete edilme olasılığı daha düşüktür ve beyaz hastalara kıyasla daha kötü sağlık sonuçları yaşama olasılıkları daha yüksektir.

Yayınlanan çalışma, JAMA Kardiyoloji Çarşamba günü, siyah hastaların oral antikoagülan (OAC) alma olasılıklarının daha düşük olduğunu ve hastaneden taburcu olduktan sonra daha yüksek felç ve ölüm riskine sahip olduklarını öne sürüyor.

Yeni sonuçlar, siyah hastaların beyaz hastalara göre daha yeni antikoagülan ilaçlar alma olasılığının daha düşük olduğunu gösteren mevcut kanıtlara ekleniyor.

OAK’leri reçete etmek, bir tür aritmi olan atriyal fibrilasyonu olan hastalarda inme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Irvine’deki California Üniversitesi’ndeki halk sağlığı programının direktörü ve kurucu dekanı Bernadette Boden-Albala, “Reçetesiz yazan toplulukların orantısız felç ve ölüm riskine maruz kalması bir halk sağlığı sorunudur” diyor.

Siyah hastalara hayat kurtaran ilaçlar reçete edilme olasılığı daha düşük

Araştırma için araştırmacılar, 2014-2020 yılları arasında atriyal fibrilasyon ile hastaneye kaldırılan yaklaşık 70.000 hastanın sağlık durumunu değerlendirdi.

Araştırma ekibi, siyah hastaların taburcu olurken antikoagülan ilaç alma olasılığının beyaz hastalara kıyasla %25 daha az olduğunu buldu. Hispanik hastalarda OAC kullanımı daha da düşüktü.

Siyahi ve Hispanik hastaların, inme riski en yüksek olanlar arasında bile, daha yeni, daha etkili antikoagülan tedaviler alma olasılıkları daha düşüktü.

OKU  Kalp Sağlığınızı İzlemenize Yardımcı Olabilecek 5 Apple Watch Özelliği

Araştırma ekibi bir yıl sonra hastaları takip etti ve siyah hastalarda antikoagülanların yetersiz reçete edilmesinin artan inme, kanama ve ölüm riski ile ilişkili olduğunu buldu.

Siyah hastalarda inme riskinin iki katı ve ölüm riskinin 1.2 katı vardı. Hispanik hastalarda benzer şekilde artan inme riski vardı.

Araştırmacılar, bulguların sağlık sonuçlarını iyileştirmek için model reçetelemede ırksal eşitsizlikleri ele almanın acil ihtiyacının altını çizdiğini söylüyor.

Boden-Albala, “Açıkça, OAC reçetelerinin farklı dağılımı sorununu azaltmak için hastane sistemi düzeyinde acil müdahalelere ihtiyaç var.” Dedi.

Sağlık hizmetlerinde ırk farklılıkları

dr’a göre Temple Üniversitesi Hastanesi Kardiyak Elektrofizyoloji Bölümü’nde tıp doçenti olan Isaac Whitman’a göre ırksal eşitsizlikler, sağlık hizmetlerine erişimdeki eşitsizliklere, sağlık hizmetlerinin sunulma şekline ve yeterince temsil edilmeyen ırksal ve etnik grupların genel sağlığına bağlanabilir.

Önceki araştırmalar, klinik önyargı, yanlış ilişkilendirme ve risk algısının ve bakım maliyetinin ırksal eşitsizlikleri etkilediğini gösteriyor.

Ancak Whitman, çözümün atriyal fibrilasyon ile hastaneye yatırılan daha fazla hastaya OAC reçete etmek kadar basit olmadığını söylüyor.

Bu ilaçlar felç riskini azaltsa da kanama riskini de artırır.

Whitman, “Sonunda, yeterince temsil edilmeyen ırksal ve etnik gruplarda bile bu, kanama riskini daha da artırabilir ve felç riskini azaltabilir veya azaltmayabilir.” Dedi.

Riskleri değerlendirmenin daha iyi yolu

Whitman, OAC’leri reçete edip etmemeye karar verirken, doktorlar bir hastanın inme, kanama ve aritmi ve hasta tercihleri ​​gibi diğer hasta faktörlerini değerlendirdiğini söylüyor.

Whitman, gelecekteki çalışmaların engelleri ve ölçülemeyen değişkenleri – “bu hastalarda artan kanama riski gibi” – ele alması gerektiğini söylüyor – bu, Siyah hastaların taburcu olurken OAC’lerin reçete edilmesi olasılığının düşük olmasını açıklayabilir.

Çalışma, OAC’lerin kullanımında ve atriyal fibrilasyon sonrası hasta sağlığı sonuçlarında farklılıklar olduğunu, ancak bu ırksal farklılıkları ele alabilecek hedefe yönelik çözümler geliştirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır.

OKU  Hormonal doğum kontrolü ergen beynini nasıl etkileyebilir?

“Bu çalışma bizi henüz oraya götürmüyor. Ancak ülkemizdeki ırksal ve etnik eşitsizliğin resmini çizmeye devam eden devasa literatüre katkıda bulunuyor” dedi Whitman.

Alt çizgi:

Yeni araştırma bulguları, atriyal fibrilasyon ile hastaneye yatırılan siyah hastaların antikoagülan ilaçlar reçete etme olasılığı daha düşüktür ve inme, kanama ve ölüm yaşama olasılıkları daha yüksektir. Çalışma, siyahi ve Hispanik hastaların hayat kurtaran antikoagülan alma olasılıklarının daha düşük olduğuna dair mevcut kanıtlara katkıda bulunuyor. Antikoagülan reçeteleme olasılığının azalmasının arkasında başka faktörlerin olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, sonuçlar antikoagülan reçetelerinde açık ırk farklılıkları olduğunu göstermektedir.

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

Hava kirliliği, AFib riskinizi önemli ölçüde artırabilir

Sağlık

Atriyal fibrilasyon için bu minimal invaziv tedavi, bunama riskini azaltabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir