Sağlık

Ayak bileği replasmanı ve füzyon, osteoartritte benzer etkinlik gösterir

Ayak bileği replasmanı ve füzyon, osteoartritte benzer etkinlik gösterir

Pinterest’te paylaş
Değiştirme ameliyatı ve füzyonlar, ayak bileği osteoartriti olan kişilere yardımcı olabilir. Cavan Resimleri/Getty Resimleri
 • Araştırmacılar, değiştirme ameliyatının yanı sıra füzyon ameliyatının ayak bileği osteoartriti olan kişilere yardımcı olabileceğini söylüyor.
 • Her iki prosedürde de olası komplikasyonlar olduğuna dikkat çekiyorlar.
 • Uzmanlar, ayak bileği osteoartritinin daha hafif formlarının steroid enjeksiyonları ve topikal kremlerle tedavi edilebileceğini söylüyor.
 • Aktif kalarak ve destekleyici ayakkabılar giyerek osteoartrit riskinizi azalttığınızı söylüyorlar.

Total ayak bileği protezi ve ayak bileği füzyonu hem kişinin yaşam kalitesini artırır hem de ameliyat sonrası benzer klinik değerlere ve risklere sahiptir.

Bu, yayınlanan yeni bir araştırmaya göre Dahiliye Yıllıkları.

University College London ve Imperial College London’dan araştırmacılar, rahatlama sağlamak ve yaşam kalitesini iyileştirmek için ayak bileği replasmanının mı yoksa ayak bileği füzyonunun mu üstün olduğunu belirlemek için son dönem ayak bileği osteoartritli 303 kişide randomize, kontrollü bir çalışma yürüttüler.

Tüm katılımcılar 50 ila 85 yaşları arasındaydı ve tedavi eden cerrahları her iki ameliyat için de uygun olduklarına inanıyorlardı.

Bilim adamları, operasyondan sonra 52 hafta boyunca katılımcıları takip etti. Ameliyattan hem önce hem de ameliyattan 52 hafta sonra Manchester-Oxford ayak anketinin yürüme/ayakta durma aralığını kullanarak her deneğin klinik yanıtını hesapladılar. Toplam 281 yorum analiz edildi.

Katılımcı sonuçları her iki tedavi için de benzerdi. Bununla birlikte, retrospektif bir analizde araştırmacılar, sabit yataklı bir implant ile ayak bileği replasmanının 52. haftada ayak bileği füzyonundan daha iyi sonuçlara sahip olduğunu bulmuşlardır.

Her iki grup da benzer yan etki oranlarına sahipti.

Yara iyileşmesi komplikasyonları ve sinir yaralanmaları, ayak bileği protezi alanlarda en yaygın olanıydı. Ayak bileği füzyonu alanlar, kan pıhtıları ve ayak bileği kemiklerinin birleşmemesi ile ilgili daha fazla sorun bildirdi.

“Bu önemli bir çalışma” dedi Dr. David Lee, bir ortopedik ayak ve ayak bileği cerrahı ve California’daki MemorialCare Long Beach Tıp Merkezi’nde ortopedi bölümü başkanı. “Rastgele kontrollü bir cerrahi tedavi denemesi yürütmenin birçok zorluğu var ve yazarlar takdir edilmeli.”

OKU  Opioid olmayan ilaçların bu karışımı, sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir, çalışma bulguları

Lee, Healthline’a verdiği demeçte, “Yayında ve başyazıda belirtildiği gibi, bulguların çoğu yayınlanmış olan mevcut randomize olmayan çalışmalarla tutarlıdır.” “Bu sonuçların bir yorumu, hem ayak bileği protezi ameliyatının hem de ayak bileği füzyonunun cerrahi tedavi seçenekleri olarak rol oynadığı olabilir. Umarız gelecekteki sonuçlar, nüanslı karar vermeyi mümkün kılmak için daha da spesifik veriler sağlar.”

Ayak bileği protezi ve ayak bileği füzyonu

Ayak bileği protezinde, doktor hasarlı kıkırdak ve kemiği çıkarır ve bunları metal veya plastik parçalarla değiştirir.

Bir ayak bileği füzyonunda, hareketi önlemek ve ağrıyı azaltmak için ayak bileği noktaları bacak kemiklerine kaynaştırılır.

Ayak bileği protezi ve ayak bileği füzyonu arasında karar vermede çok sayıda faktör vardır.

“Tipik olarak, füzyon daha genç hastalarda gerçekleştirilir, çünkü bir ayak bileği protezinin ömrü yaklaşık 15 yıldır ve değiştirme, yüksek etkili aktiviteler için tasarlanmamıştır” dedi. Omar Yaldo, Güney Kaliforniya’daki Hoag Ortopedi Enstitüsü’nde ortopedi cerrahı.

Yaldo, Healthline’a verdiği demeçte, “Diğer hususlar, füzyon seçimini destekleyebileceğinden, ayak bileği deformitesini içerir.” “Geçmişte, önemli hareket kaybı olan çok sert ayak bilekleri füzyon için düşünülürdü çünkü çoğu hasta ayak bileği replasmanından hareket kazanmıyor. Yine de, son edebiyat çok sert hastaların bilek replasmanından sonra hala iyi sonuçlara sahip olduğundan, bunun cerrahi karar vermede mutlaka önemli bir faktör olmadığını öne sürüyor.

“Genel olarak, her ikisi de mükemmel seçenekler” diye ekledi. “Siz ve cerrahınız arasındaki ortak karar verme, belirli artrit düzeniniz ve hasta olarak özel ihtiyaçlarınız için neyin en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.”

Ayak bileği kireçlenmesi nedir?

Michigan Sağlık Üniversitesi’ne göre, diğer artrit formları gibi ayak bileği artriti, eklemdeki kıkırdağın bozulmasından kaynaklanır.

“Ancak ayak bileğinde travmatik bir yaralanma gibi kesin bir artrit nedeni olmaması alışılmadık bir durum” dedi Dr. New York’taki NYU Langone Orthopedics’te ayak ve ayak bileği cerrahisi şefi John G. Kennedy. “Romatizmal durumlar ayak bileği kireçlenmesine yol açabilir, ancak büyük çoğunluğu ayak bileği burkulmaları ve kırıkları gibi yaralanmalardan kaynaklanır.”

OKU  Eski Başkan Jimmy Carter bakımevine girdi: İşte anlamı

Ayak bileği kireçlenmesi şiddetli ağrı ve sakatlığa neden olabilir.

Kennedy, Healthline’a verdiği demeçte, “İlk travmadan sonra birinin ayak bileği osteoartritinin son aşamasına ulaşması aylar hatta yıllar alabilir” dedi.

Semptomlar ağrı, şişlik ve fonksiyon kaybını içerir.

Ayak bileği osteoartritli kişiler yaşayabilir:

 • Özellikle sabahları veya uzun süre oturduktan sonra ağrı ve tutukluk
 • Ekleme dokunurken hassasiyet
 • ayak bileği çevresinde şişlik
 • Bileğinizi tamamen esnetmenizi veya bükmenizi önleyen azaltılmış hareket aralığı
 • Ağrı nedeniyle yürüme zorluğu

Ayak bileği osteoartriti için diğer tedaviler

Lee, “Tedavi seçeneklerini tartıştığımızda, birincil endişemiz onun acısı,” dedi. “Özellikle işlevleri bozulmuşsa. Ağrı, biz ortopedi cerrahları olarak, ister cerrahi ister cerrahi olmayan tedavilerle ortadan kaldırmak değilse de iyileştirmek istediğimiz şeydir.”

Birçok kişi, ağrıyı erken aşamalarda hafifletmek için reçetesiz satılan ağrı kesiciler veya topikal kremler kullanır. Egzersiz yardımcı olabilir ve bir fizyoterapist en faydalı etkinlikleri belirlemenize yardımcı olabilir.

Bazı insanlar steroid enjeksiyonlarının ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğunu bulsa da bu yalnızca geçicidir. Enjeksiyonları yılda üç veya dört kez almak gerekebilir.

bileklerinizi koruyun

Artritin tedavisi yoktur.

Bununla birlikte, eklemlerinizi mümkün olduğu kadar uzun süre tutmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Yaldo aşağıdaki önerileri sunar:

 • Her gün egzersiz yaparak ve esneme hareketleri yaparak hareket etmeye devam edin.
 • Sert, destekleyici ve iyi yastıklanmış ayakkabılar giyin.
 • Bisiklete binmek veya yüzmek gibi ayak bileği artritinizi daha da kötüleştirmeden sizi aktif tutan aktiviteler bulun.
 • Daha ağır vücut ağırlığı ayak bileği üzerinde önemli ölçüde daha fazla kuvvet uyguladığından, sağlıklı bir vücut ağırlığını koruyun.
 • Yüksek etkili aktiviteler, engebeli yüzeylerde yürüyüş veya uzun mesafelerde yürüyüş için uygun bir ortez ve geçişli ayakkabılar giyin.

Lee, “Bildiğim bilime dayalı kısayollar, ‘en iyi’ gösteri veya gizli ek yok” dedi. “Genel prensipler, daha düşük etkili egzersizler yoluyla ayağınız ve bileğinizden göbeğinize kadar güç ve hareketliliği korumayı içerir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir