Sağlık

Sabah egzersizleri yağ yakmak için daha iyi olabilir, çalışma bulguları

Sabah egzersizleri yağ yakmak için daha iyi olabilir, çalışma bulguları

Pinterest’te paylaş
Maki Nakamura/Getty Images
  • Antrenmanlarından biraz daha fazlasını isteyenler için, en azından fareler üzerinde yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre, günün erken saatlerinde egzersiz yapmak doğru yol olabilir.
  • Yeni çalışma, egzersiz zamanlamasının metabolizmayı belirli bir doku seviyesinde nasıl etkilediğini daha iyi anlamamızı sağlıyor.
  • Ancak uzmanlar, günün hangi saatinde olursa olsun en önemli faktörün antrenmanı yapmak olduğunu söylüyor.

Fiziksel aktivite söz konusu olduğunda, günün hangi saati olursa olsun her hareket önemlidir. Çoğu kişi için en iyi egzersiz planı, daha sık ve düzenli egzersiz yapmanıza yardımcı olan plandır.

Ancak, en azından fareler üzerinde yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre, egzersizlerinden biraz daha fazlasını isteyenler günün erken saatlerinde egzersiz yapabilirler.

Moleküler Tıp ve Cerrahi Anabilim Dalı ve Moleküler Tıp ve Cerrahi Fizyoloji Anabilim Dalı profesörü olan çalışma yazarı Juleen Zierath, “Sonuçlarımız, sabah geç saatlerde yapılan egzersizin metabolizmayı ve yağ yakımını artırmada akşam geç saatlerde yapılan egzersizden daha etkili olabileceğini gösteriyor” dedi. ve Stockholm, İsveç’teki Karolinska Institutet’te bir basın açıklamasında Farmakoloji.

Fareler ve insanlar, metabolizma da dahil olmak üzere benzer fizyolojik işlevlere sahipken, ikisi arasında önemli farklılıklar vardır.

Sonuç olarak, “Bulgularımızın insanlarla ilgisi hakkında kesin sonuçlara varmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var” dedi Dr. Zierath.

“Sabah egzersizi” farelerde metabolizmayı artırıyor

Dergide 13 Şubat’ta yayınlanan çalışmada Ulusal Bilimler Akademisi Tutanakları (PNAS)Araştırmacılar, günlük döngülerinin erken aktif fazı ve erken dinlenme fazı sırasında gerçekleştirilen yüksek yoğunluklu bir egzersiz seansından sonra farelerin yağ dokusunu incelediler.

Fareler gecedir, bu nedenle sirkadiyen ritimleri insanlardan farklıdır. Ancak bu aşamalar insanlar için sabah ve akşama karşılık gelir.

Araştırmacılar, erken aktif fazda fiziksel aktiviteye giren farelerde, daha yüksek bir metabolik hıza işaret eden belirli genlerin ekspresyonunda artış olduğunu bulmuşlardır.

OKU  Yeni Yıl diyet kararınızda "başarısız" olduğunuzu mu hissediyorsunuz? Bunun yerine dene

Etkilenen genler, yağ dokusunun parçalanmasında, ısı üretiminde (termojenez) ve mitokondrinin (hücresel “enerji santralleri”) çoğalmasında yer alır.

Bu etkiler, erken dinlenme döneminde fareler egzersiz yaptığında ortaya çıkmadı; Farelerin yediklerinden de etkilenmediler.

College Station Health Texas A&M Üniversitesi Biyolojik Saatler Araştırma Merkezi ve Biyoloji Bölümü’nde yardımcı doçent olan PhD Shogo Sato, “Bu çalışma, egzersizin adipoz doku metabolizması üzerindeki etkilerinin egzersiz yaptığınız zamana bağlı olduğunu gösterdi” dedi. çizgi

Dr. Sato.

Bu özel çalışmada yer almadı, ancak ilgili araştırmalarda aynı araştırmacı grubuyla çalıştı.

Yeni çalışma Novo Nordisk Vakfı, İsveç Diyabet Vakfı, İsveç Spor Bilimleri Araştırma Konseyi ve İsveç Araştırma Konseyi tarafından finanse edildi.

Belirli zamanlarda egzersiz sağlığı destekleyebilir

Bu araştırma, Sato ve aynı araştırmacılardan bazıları tarafından geçen yıl dergide yayınlanan ayrı bir fare çalışmasının devamı niteliğindedir. hücresel metabolizma.

Bu çalışmada araştırmacılar, günün farklı saatlerinde egzersizin kan örnekleri ve beyin, kalp, kas, karaciğer ve yağ gibi farklı dokular üzerindeki etkilerini ölçtüler.

Bu onlara günün farklı saatlerinde yapılan egzersizin bir sonucu olarak farklı dokularda bulunan sinyal moleküllerinin kapsamlı bir ‘haritasını’ verdi.

Sato, aynı araştırmacılarla fareler üzerinde çalıştığı ve 2019’da dergide yayınlanan başka bir çalışmaya da işaret etti. hücresel metabolizma.

Bu araştırma, Sato’nun “egzersiz stimülasyonuna duyarlı” olduğunu söylediği iskelet kası üzerine odaklandı.

Bu çalışmada araştırmacılar, erken aktif faz sırasındaki egzersizin glikoliz, lipid oksidasyonu ve dallı zincirli amino asit yıkımı dahil olmak üzere belirli metabolik yollar üzerinde güçlü bir etkisi olduğunu bulmuşlardır.

Sato, genel olarak, yeni çalışma ve önceki araştırmaların, egzersiz zamanlamasının metabolizmayı belirli bir doku seviyesinde nasıl etkilediğini daha iyi anlamamızı sağladığını söyledi.

Bu bilgi, potansiyel olarak, tip 2 diyabet veya diğer metabolik hastalıkları olan kişilerde metabolik işlevi iyileştiren günün saatine dayalı egzersiz programları tasarlamak için kullanılabilir.

OKU  THC'ye CBD eklemek, esrarın sizi uçuran etkilerini azaltmaz

Bu doğrultuda başkaları Araştırma von Zierath ve meslektaşları, günün belirli saatlerinde egzersizin tip 2 diyabetli kişilere fayda sağlayıp sağlayamayacağını araştırdı.

Bununla birlikte, “insanlarda fiziksel aktivite için uygun zaman, kardiyovasküler hastalıklar ve yaşlanma gibi farklı hastalık risklerine bağlıdır.” [not yet clear]dedi Sato.

Doktorların hastalara günün belirli saatlerinde egzersiz yapmasını önermeden önce, egzersizin metabolizma üzerindeki günün belirli saatlerindeki etkilerinin altında yatan moleküler mekanizmaları daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sizin için en iyi olduğu zaman egzersiz yapın

Spor ve egzersiz psikolojisi alanında doktora derecesine sahip üst düzey bir performans koçu olan Haley Perlus, diğer araştırmaların günün belirli saatlerinde antrenmanı desteklediğini söyledi.

Örneğin, sabah 7’de veya 13:00 ile 16:00 arasında antrenman yapın. dahili saati değiştir (aka sirkadiyen ritim) daha erken bir zamanda.

Bu, “doğal olarak vücudunuzu sabahları daha uyanık ve geceleri daha yorgun hale getirebilir” dedi Dr. Perlus, “ve daha erken uykuya dalmanıza yardımcı olur.” Daha iyi uyku, kasların egzersizden kurtulmasına yardımcı olabilir, dedi.

Öğleden sonra ve akşamın erken saatlerinde yapılan antrenman ise hormon seviyelerindeki dalgalanmalar nedeniyle kas inşa etmek için iyi bir seçenek olabilir, dedi. çekirdek vücut sıcaklığı o zaman.

“Nihayetinde, egzersiz yapmak için en iyi zaman sizin için en uygun ve rahat olduğu zamandır” dedi. “Sizi bir rutine bağlanmanız için motive etmenin bir yolu.”

Bu sadece gün içinde başka ne yaptığınıza bağlı değil, aynı zamanda ne tür bir egzersiz yaptığınıza da bağlı, dedi.

Örneğin, dışarıda bisiklete binmekten veya koşmaktan hoşlanıyorsanız, özellikle sabahları karanlık ve soğuk olan kış aylarında, günün erken saatlerinde egzersiz yapmak işe yaramayabilir.

Perlus, egzersiz programınızı düşündüğünüzde, “en önemli şey, hangi zamanı seçerseniz seçin, tutarlı bir şekilde egzersiz yapmanızdır” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir