Sağlık

Yeni TikTok Hesabında Dakikalar İçinde Zararlı Yeme Bozukluğu ve İntihar İçeriği Görülebilir, Araştırma Bulguları

Yeni TikTok Hesabında Dakikalar İçinde Zararlı Yeme Bozukluğu ve İntihar İçeriği Görülebilir, Araştırma Bulguları

Pinterest’te paylaş
Maskot/Getty Images
  • Yeni bir rapor, TikTok’ta hesap oluşturulduktan birkaç dakika sonra kötü amaçlı içeriğin görünebileceğini tespit etti.
  • Yeni rapora göre, katıldıktan sonraki 2,6 dakika içinde kullanıcılara intiharla ilgili içerik önerildi.
  • Yeme bozukluğu içeriği 8 dakikada önerildi.

15 Aralık’ta yayınlanan yeni bir rapora göre TikTok, hesap oluşturduktan birkaç dakika sonra bazı gençlere kendine zarar verme ve yeme bozukluklarıyla ilgili potansiyel olarak zararlı içerikler öneriyor.

Çalışmada, kar amacı gütmeyen Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’ndeki (CCDH) araştırmacılar, ABD ve diğer birkaç ülkeden 13 yaşındaki kullanıcıları taklit eden TikTok hesapları oluşturdu.

Rapora göre, katıldıktan sonraki 2,6 dakika içinde kullanıcılara intiharla ilgili içerik önerildi. Yeme bozukluğu içeriği 8 dakikada önerildi, ortaya çıktı.

Rapora göre TikTok, ortalama olarak her 39 saniyede bir gençlere beden imajı ve ruh sağlığı ile ilgili videolar önerdi.

Araştırmacılar ayrıca platformda 13,2 milyar görüntüleme ile yeme bozukluğu içeriği buldu. Bu içerik, genellikle platform tarafından denetimden kaçınmak için tasarlanmış 56 hashtag içeriyordu.

CCDH CEO’su Imran Ahmed, “Sonuçlar her ebeveynin kabusu: gençlerin beslemeleri, çevrelerindeki dünyayı anlamaları ve fiziksel ve zihinsel sağlıkları üzerinde önemli bir kümülatif etkiye sahip olabilecek zararlı, üzücü içerikle bombardıman ediliyor.” raporda söyledi.

Genç beslemelerinde artan negatif içerik

TikTok, 2018 yılında Çinli şirket ByteDance tarafından dünya çapında piyasaya sürüldü. Bazı ABD eyaletleri, veri güvenliği ve uygulamadaki gençlerin erişebileceği yetişkinlere uygun içerikle ilgili endişeler nedeniyle uygulamaya sert önlemler alıyor.

Eylül 2021’de uygulama, dünya çapında bir milyar aktif aylık kullanıcıya ulaştı.

Bir Pew Araştırma Merkezi anketine göre, ABD’deki gençlerin üçte ikisinden fazlası TikTok kullandıklarını söylerken, 6 kişiden 1’i neredeyse sürekli kullandıklarını söylüyor.

Uygulamanın algoritması, görünüşe göre beğenilerine, takipçilerine, izlenme sürelerine ve ilgi alanlarına göre kullanıcılara içerik önerir. Bu, sonsuza kadar kaydırılan kişiselleştirilmiş bir “Sizin İçin” beslemesi oluşturur.

Algoritmayı test etmek için araştırmacılar, ABD, Kanada, Birleşik Krallık ve Avustralya’da 13 yaş ve üstü TikTok kullanıcıları için iki yeni hesap oluşturdu.

“Standart” bir hesap, rastgele bir ad oluşturucu kullanılarak oluşturulmuş bir kadın kullanıcı adına sahipti. İkinci – “savunmasız” – hesap, kullanıcı adında vücut imajıyla ilgili endişeleri belirten “kilo kaybı” terimini içeriyordu.

Her durumda, araştırmacılar ruh sağlığı ve beden imajı ile ilgili videoları kısa kestiler ve beğendiler.

OKU  Cilt kanseri: Aşı, nüksetmesini önlemeye yardımcı olabilir

Araştırmacılar, kullanımın ilk 30 dakikası için veri topladı.

Güvenliği ihlal edilmiş hesapların, standart hesaplara göre kendine zarar verme ve intiharla ilgili videolar için 12 kat daha fazla öneri aldığını buldular.

doktor Buffalo Üniversitesi’nde psikiyatri ve pediatri profesörü olan Sourav Sengupta, Healthline’a bu bulguların tüm gençler için endişe verici olduğunu, “ancak mevcut duygusal sağlık sorunları nedeniyle risk altında olan gençler için daha da fazla” olduğunu söyledi.

Araştırmada araştırmacılar, güvenliği ihlal edilmiş hesaplara gösterilen intiharla ilgili 39 videodan altısının intihar planlarını veya arzularını tartıştığını buldu.

380.000’den fazla beğeni toplayan bir videonun başlığı, “Her düşünceyi kendin yapmak [sic] denemen iyi olur [suicide] güven içinde”.

New York Institute of Technology’de psikoloji profesörü olan PhD Melissa Huey, Healthline’a çalışmanın genç gençlerin bile TikTok’ta bu içeriğe maruz kaldığını gösterdiği için rahatsız edici olduğunu söyledi.

“Ergenlik, hayatınızın en dönüştürücü ikinci aşamasıdır – ilk 2 ila 3 yıldan sonra” dedi. “Dolayısıyla bu gençler savunmasız ve akranlarının etkisine karşı çok hassas.”

Ayrıca, “sosyal medya ve internet yüzünden depresyon ve kaygıyla çok mücadele ediyorlar. Dolayısıyla bu platformlar, gençlerin zaten mücadele ettiği sorunları çözmeye yardımcı oluyor” dedi.

Sosyal medya platformu ihtiyacı Hesap verebilirlik

CNN, bir TikTok sözcüsünün çalışmanın metodolojisini sorguladığını bildirdi:

“Bu aktivite ve bunun sonucunda ortaya çıkan deneyim, gerçek insanların gerçek davranışlarını veya izleme deneyimlerini yansıtmıyor. Sağlık uzmanlarına düzenli olarak danışıyor, politikalarımızın ihlallerini ortadan kaldırıyor ve ihtiyacı olan herkesin destekleyici kaynaklara erişimini sağlıyoruz.”

“Tetikleyici içeriğin her bireye özgü olduğunu fark ederek, iyileşme yolculuklarını paylaşmayı seçen kişiler veya bu önemli konuları açıklığa kavuşturan başkaları da dahil olmak üzere herkes için güvenli ve rahat bir alan yaratmaya odaklanmaya devam ediyoruz.”

Ancak CCDH’den Ahmed, raporun çevrimiçi sektör reformuna yönelik acil ihtiyacın altını çizdiğini söyledi

“Gözetim olmadan, TikTok’un opak algoritması gelişmeye devam edecek ve kullanıcılarına – hatırlayın 13 yaşındaki çocuklar – doğrulama, kaynak veya destek olmaksızın giderek artan yoğun ve rahatsız edici içeriklere hizmet edecek” dedi.

Sengupta, sosyal medyanın -gençlerin pandemi sırasında bağlantıda kalmasına izin vermek gibi- pek çok olumlu faydası olsa da, raporun, gençlerin sosyal medya akışlarında olumsuz içeriğin çoğaltılmasının ne kadar kolay olduğunu gösterdiğini söyledi.

OKU  FDA, menopoz semptomlarını ve sıcak basmaları tedavi etmek için yeni ilacı onayladı

Olası sonuçlarla.

“Gençlerin beyinlerinin aşırı içeriğe ‘normal’miş gibi alışması gerçekten riskli” dedi.

Huey, sosyal medya şirketleri için daha fazla hesap verebilirliğin şu anda yapılmakta olan zararın bir kısmını azaltabileceğine inanıyor.

“Yeme bozukluğunu daha da kötüleştiren şeyleri zorlamak yerine, [social media platforms] yeme bozuklukları veya intihar önleme için yardım hatları gibi yardım için kaynaklar sağlamalıdır” dedi.

“Ancak, günün sonunda, ebeveynlerin gerçekten devreye girmesi ve çocuklarının internette yaptıklarıyla daha fazla ilgilenmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“Anne babaları suçlamıyorum” diye ekledi. “Çünkü ben de bir ebeveynim ve bu çok zor.”

Ebeveynler, gençlerin sosyal medyada gezinmesine yardımcı olabilir

Huey, gençler çevrimiçi olanlara karşı çok savunmasız olduklarından, internet kullanımlarını düzenlemenin büyük bir kısmının orada geçirdikleri süreyi sınırlamak olduğunu söyledi.

“İnternette ne kadar uzun zaman geçirirsen, o kadar derine inebilirsin,” dedi, “Eminim bunu hepimiz Facebook’ta gördük ya da her neyse. [social media platform]sadece bir ‘tavşan deliğine’ indiğiniz yer.

Sengupta ayrıca, birkaç kısıtlamayla çok sık çevrimiçi olmanın bir gencin depresyonunu ve kaygısını şiddetlendirebileceğini söyledi.

“Bütün gün sosyal medyada odasında olan bir gencin olması sağlıklı bir model değil” dedi. “Ebeveynlerin, gençlerin internet kullanımlarını düzenlemelerine yardımcı olacak yollar bulmaları gerekiyor.”

Ancak, birçok yetişkinin kendi internet kullanımıyla mücadele ettiğine dikkat çekti, bu da bunun ne kadar zorlayıcı olabileceğini gösteriyor.

Yine de, “Gençlerimizden sosyal medya kullanımlarını sınırlamalarını istiyorsak, kendi kullanımımızı düzenlememiz gerekir” dedi.

Bir rol model olarak ebeveynlik, sadece sosyal medyada geçirilen süreyi sınırlamak değildir. Sengupta, ebeveynlerin aile ve arkadaşlarla “gerçek hayatta” bağlantı kurmak için çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi – bu, telefonu yemek masasına koymak anlamına geliyor.

Huey, zaman sınırları belirlemek yardımcı olabilirken, gençlerin internet kullanımını tamamen engellemenin en iyi yol, hatta mümkün olduğunu düşünmüyor.

“Toplumumuzdaki bu noktada – 2022’nin sonlarında – gençler internete erişiyor olacak” dedi. “Yani orada bulunan bilgileri işlemeyi öğrenmeleri gerekiyor.”

Bu görev göz korkutucu görünse de Huey, ebeveynlerin zaman ve çaba harcadıkları zaman çocukları üzerinde gerçekten bir etki yaratabileceklerini söyledi.

“Çocuklar daha fazla ebeveyn desteğine ve rehberliğine sahip olduklarında, akranlarına karşı daha az savunmasız olurlar” dedi. “Ve bu günlerde internet, gerçekten de gençlerin akranlarını buldukları yer.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Asi Wilson beyin sarsıntısı geçirdikten sonra sağlık alışkanlıklarını neden elden geçirdi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir