Sağlık

Bu posta testi, minoksidil’in saç dökülmesine yardımcı olup olmayacağını gösterebilir

Bu posta testi, minoksidil'in saç dökülmesine yardımcı olup olmayacağını gösterebilir

Pinterest’te paylaş
Minoksidil Tepki Testi, ilacın saç dökülmesini etkili bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olup olmadığını belirleyebilir. Ivan Gener / Tıknaz
  • Saç dökülmesi, dermatologların en sık tedavi ettiği durumlardan biridir.
  • Bir tür saç dökülmesi, erkek tipi kellik ve kadın tipi kellik, genellikle minoksidil ilacı ile tedavi edilir.
  • Ancak, insanların önemli bir yüzdesi bu ilaca yanıt vermeyebilir.
  • Bir posta testi, minoksidilin sizin için uygun olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabileceğini iddia ediyor.
  • İlaca iyi yanıt vermezseniz alternatif tedavi seçenekleri de vardır.

Amerikan Dermatoloji Akademisi Derneği’ne göre saç dökülmesi (“alopesi” olarak da bilinir) yaygındır. Aslında dermatologların en sık tedavi ettiği durumlar arasındadır.

Saç dökülmesi enfeksiyon, stres, kanser tedavisi ya da dar saç stilleri gibi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Ek olarak, insanlar Mount Sinai’nin genler ve seks hormonlarıyla bağlantılı olduğunu söylediği bir durum olan “erkek veya kadın tipi kellik” veya “androjenik alopesi” olarak bilinen durumdan muzdarip olabilirler.

dr’a göre Chicago Cilt Kliniği’nden Danny Del Campo, FAAD, minoksidil (Rogaine), ikincisini tedavi etmek için FDA onaylı ilaçlardan biridir.

Del Campo, minoksidil’in aslında kan damarlarını genişletip kan basıncını düşürebildiği için yüksek tansiyonu tedavi etmek için geliştirildiğini açıklamaya devam etti. Bununla birlikte, özellikle androgenetik alopesisi olan kişilerde yeni saç büyümesini de tetikleyebileceği tesadüfen keşfedildi.

Del Campo, minoksidilin saç büyümesine neden yardımcı olduğunun tam olarak bilinmediğini, ancak saç derisine daha fazla kan akışı sağlamasından kaynaklanabileceğini söyledi.

dr’a göre Daniel Alain Labs’ın Baş Tıbbi Sorumlusu Andy Goren’e göre, pek çok insanın fark etmediği şey, erkeklerin yalnızca yaklaşık yarısının ve kadınların %30-40’ının minoksidil’e yanıt verdiğidir. Ayrıca, sonuçları görmek yaklaşık altı ila dokuz ay sürer, bu nedenle insanlar minoksidil’in kendilerine yardımcı olmayacağını öğrenmeden önce zaman ve para harcıyorlar.

OKU  Günde 1 Soda İçmek Saç Dökülmesi Riskinizi Gerçekten Artırabilir mi?

Ancak Goren, kendisinin ve Daniel Alain’deki meslektaşlarının bu soruna bir cevabı olduğunu söyledi: Minoxidil Tepki Testi (MRI).

Minoksidil Reaksiyon Testi nedir?

Goren, MRG’nin evde bir saç örneğinin (6 saç) alınmasını ve ön ödemeli bir iade zarfı içinde laboratuvarına gönderilmesini içerdiğini söyledi. Sonuçlar 7-14 gün içinde elde edilebilir.

Testin arkasındaki prensip, minoksidilin çalışabilmesi için saç folikülündeki spesifik bir enzim olan SULT1A1 tarafından aktive edilmesi gerektiğidir.

Daniel Alain liderliğindeki bilim adamları tarafından keşfedilen bu enzim, farklı insanlarda farklı miktarlarda bulunabiliyor.

Goren, “Bilim adamlarımız, düşük SULT1A1 enzim aktivitesinin, saç dökülmesinin tedavisi için topikal minoksidile yanıtsızlığa yol açtığını keşfetti” dedi.

MRI testi saç köklerinizde bulunan SULT1A1 seviyesini belirler, bu nedenle ilaca yanıt verip vermeyeceğinizi tahmin etmek için kullanılabilir.

MRI, DanielAlain.com aracılığıyla satın alınabilir ve maliyeti 139 ABD dolarıdır. Hem erkekler hem de kadınlar için mevcuttur.

Belirli eyaletler ve bölgeler hariç, şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılabilmektedir.

Minoksidil Tepki Testi ne kadar doğrudur?

Daniel Alain Labs, testinin etkinliği konusunda 10 yıllık bir araştırma yürütmüş ve hakemli birkaç klinik çalışma yayınlamış olsa da, şirkete bağlı olmayan kurul onaylı bir dermatolog olan Del Campo, testi kullanmadığını ve kullandığını söyledi. Şahsen onu kullanan herhangi bir dermatoloğu tanımıyorum, bu yüzden tarafsız bir inceleme yapamadım.

Ancak, şirketin kendisinin sponsor olması dışında bunun arkasında çok az araştırma olduğunu ve olası önyargı sorularını gündeme getirdiğini belirtti.

“Gerçeği aramak için her test önemlidir – ancak doğruluk, testin gerçeğe ne kadar yaklaştığıdır. Del Campo, “Başka hiçbir geçerli karşılaştırma veya harici kaynak sonuçları doğrulayamadığı için bu bilinmiyor” dedi.

OKU  Saç dökülmesi için topikal finasterid: ne kadar işe yarıyor?

Bu yazının yazıldığı tarihte, David Alain müşterilerinden ürün hakkında çok fazla yorum almak da mümkün olmamıştır. Web sitesinde yalnızca bir inceleme vardı, ancak teste 5 üzerinden 5 yıldız verdi.

Minoksidil neden sizin için çalışmayabilir?

Herhangi bir saç dökülmesi tedavisine karar vermeden önce Del Campo, önce doğru bir teşhis almanın önemli olduğunu söyledi.

“Pek çok farklı alopesi türü vardır, bu nedenle minoksidilin uygun olmamasının ve bu tür alopesi için çalışmamasının birçok nedeni vardır” dedi.

Del Campo ayrıca, insanların bazen iyi bir yanıt alamamalarının nedeninin çok erken pes etmeleri olduğunu belirtti. “… [M]minoksidil ile tedaviye başlarken tüm hastalarda tahriş gelişir (propilen glikol içeren çözelti formülasyonlarında daha sık görülür) ve deri döküntüleri yaygındır. Bu, hastalar için sinir bozucu ve genellikle köpük formülasyonlarının kullanılmasıyla üstesinden geliniyor” dedi.

Birçok kişi tedaviyi çok erken bırakıyor

İnsanlar ayrıca minoksidile ilk başladıklarında yeni çıkan eski saç telini dışarı ittiği için başlangıçta daha fazla saç dökülmesi ve saç dökülmesi görebilecekleri konusunda yeterince uyarılmadıkları için vaktinden önce bırakabilirler.

Bu durum ilk birkaç hafta geçici olsa da birçok hasta tedaviye başlamadan önce kendilerine bilgi verilmediği takdirde tedaviyi hemen bırakıyor” dedi.

Bununla birlikte, minoksidile gerçekten iyi yanıt vermediğiniz durumlarda Goren, ekibinin mevcut enzim miktarını yedi kata kadar artırmaya yardımcı olabilecek bir SULT1A1 enzim güçlendirici geliştirdiğini söyledi.

Bu, minoxidil’e yanıtınızı iyileştirecek kadar artırabilir.

İlgili yazılar
Sağlık

Ozempic saç dökülmesine neden olur mu? Neden Bazı İnsanlar Fazla Kilo Veriyor?

Sağlık

Günde 1 Soda İçmek Saç Dökülmesi Riskinizi Gerçekten Artırabilir mi?

Sağlık

Saç dökülmesi için topikal finasterid: ne kadar işe yarıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir