Sağlık

Dixie D’Amelio Premenstrüel Disfori İle Yaşadığını Açıkladı

Dixie D'Amelio Premenstrüel Disfori İle Yaşadığını Açıkladı

Pinterest’te paylaşın
Şarkıcı ve TikToker Dixie D’Amelio, kendisine adet öncesi disforik bozukluk (PMDD) teşhisi konduğunu açıkladı. Gilbert Carrasquillo/GC Images/Getty Images
 • TikToker Dixie D’Amelio geçtiğimiz günlerde kendisine adet öncesi disforik bozukluk (PMDD) teşhisi konduğunu duyurdu.
 • PMDD, genellikle bir kadının döneminden yaklaşık bir hafta önce ortaya çıkan bir duygudurum bozukluğudur.
 • Uzmanlar, bir kişinin hayatını ne ölçüde bozduğu ile karakterize olduğunu söylüyor.
 • Yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilir, ancak tıbbi tedaviler de mevcuttur.
 • PMDD’niz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzu görmeniz önemlidir.

Şarkıcı ve TikToker Dixie D’Amelio geçtiğimiz günlerde kendisine adet öncesi disforik bozukluk (PMDD) teşhisi konduğunu duyurdu.

D’Amelio kısa süre önce Instagram Live’da ve daha sonra Pretty Basic Podcast’in bir bölümünde teşhisi hakkında konuştu. Ancak ilk duyurusu TikTok’taki Centennialbeauty kanalı üzerinden geldi.

TikTok’ta iki hafta ara verdiğini çünkü “kendini iyi hissetmediğini” ve nedenini bilmediğini söyledi. Daha sonra yakın zamanda PMDD teşhisi konduğunu söylemeye devam etti.

21 yaşındaki, durumun “ruh halinizi, davranışınızı ve hayatınızın birçok farklı bölümünü gerçekten etkilediğini” açıkladı.

D’Amelio, bulunduğu noktaya gelene kadar PMDD’sinin kendisini ne kadar etkilediğini fark etmediğini söyledi. “… [I]Hayatımı, tavrımı, kişiliğimi, ilişkilerimi ve bir insan olarak kim olduğumu gerçekten bozuyor…”

“Hiç bu kadar aşağı ve aşağı hissetmemiştim” dedi.

Hulu’nun The D’Amelio Show’unda rol alan realite şov kişiliği, neler olup bittiğini bilmemenin “endişe verici” olduğunu ve bedeni ve zihni üzerinde hiçbir kontrolü olmadığını hissettiğini söyledi. Ayrıca, son yedi yıldır her ay semptomlarla uğraştığını kaydetti.

Sonunda teşhis konduğu için “mutlu” olduğunu ve duygularını daha iyi yönetebileceğini söyledi. Bununla birlikte, tedavisi olmadığını kabul etti, bu nedenle semptomları muhtemelen her ay yaşamaya devam edecekti.

nedir regl rahatsızlığı?

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji’nde Klinik Uygulama ve Sağlıkta Eşitlik ve Kalite Şefi olan Christopher M. Zahn, MD, FACOG’a göre, PMDD bir zihinsel bozukluktur, özellikle rahatsız edici olan PMS (premenstrüel sendrom) semptomları ile karakterize bir duygudurum bozukluğudur. günlük yaşama sahip olmak.

OKU  Doktorum kilo vermeme yardımcı olması için Ozempic'i reçete etti. İşte nasıl yapılacağı

Zahn’a göre, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • şiddetli ruh hali değişimleri
 • sinirlilik
 • umutsuzluk
 • korku
 • odaklanmada zorluk
 • iştah değişiklikleri
 • zor uyku
 • gaz

Doktor, sinirlilik, uykusuzluk ve kaygı dahil olmak üzere birçok PMS semptomunun PMDD semptomlarıyla örtüştüğünü ekledi.

PMS ayrıca aşağıdaki gibi semptomları da içerebilir:

 • istek
 • baş ağrısı
 • rahatsızlık ve ağrı
 • ağırlık değişiklikleri
 • gaz
 • kramplar

Zahn, hem PMS hem de PMDD’nin bir semptom olarak depresyona sahip olabileceğini söyledi. Ayrıca depresyon belirtileriyle örtüşen her iki semptomunuz da olabilir.

Zahn’a göre PMS ve PMDD arasındaki fark, semptomların şiddetinde ve bir kişinin hayatını nasıl etkilediğinde yatmaktadır. “PMDD’nin semptomları kesinlikle devre dışı bırakabilir” dedi.

Zahn, semptomların genellikle bir kadının dönemi başlamadan 7-10 gün önce ortaya çıktığını not etti.

sahip olup olmadığını nasıl anlarsın regl rahatsızlığı?

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Bölümü’nde Yardımcı Doçent ve Kadın Üreme Ruh Sağlığı Merkezi Araştırma Direktörü Liisa Hantsoo, duygudurum belirtilerini – örneğin düşük hissetme, sinirlilik, kaygı veya ruh hali gibi – söyledi. salınımlar — PMDD’nin “temel bir bileşenidir”.

“Birdenbire üzgün veya ağlıyormuşsunuz, diğer insanların yorumlarına karşı daha duyarlı hale geliyorsunuz veya duygularınızın daha kolay incindiğini, gergin veya sinirli hissettiğinizi, değersiz veya depresif hissettiğinizi, başkalarına asıldığını veya normalden daha fazla kişilerarası olduğunuzu fark edebilirsiniz. “dedi Hantsoo.

Ayrıca düşük enerji, iştahsızlık, aşerme, uyku sorunu, genellikle zevk aldığınız şeylere ilgi kaybı veya bunalmış hissetme gibi semptomlarınız olabilir. Bazılarının meme hassasiyeti veya baş ağrısı gibi fiziksel semptomları da olacağını kaydetti.

Bu semptomlar genellikle adetinizden yaklaşık bir hafta önce başlar ve adetinizin başlamasından bir veya iki gün sonra durabilir.

Hantsoo, belirtilerinizi bir uygulamayla veya Günlük Sorun Şiddeti Kaydı (DRSP) gibi yazdırılabilir bir izleyiciyle izlemenizi önerir.

OKU  FDA neden aşırı doz ilacı naloksonun OTC olarak satılmasına izin verebilir?

Hantsoo, “En az iki döngü için tüm adet döngünüzü günlük olarak izlemelisiniz.” Dedi.

nasıl tedavi oluyorsun regl rahatsızlığı?

Honstsoo, semptomlarınızı takip ettikten sonra bu bilgiyi bir doktora götürebileceğinizi söylüyor. “GP’nizle başlayabilirsiniz” diye tavsiyede bulundu.

Kimberly A. Yonkers, MD, Katz Aile Başkanı, Psikiyatri Bölümü, Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi/U Mass Memorial Tıp Merkezi’ne göre, ayrıca bir jinekolog listesi içeren IAPMD veri tabanına başvurabilir veya bir psikiyatri uzmanına başvurabilirsiniz.

“Birçok psikiyatrist ve psikolog PMDD’yi biliyor ve hastalar için kaynaklara sahip olabilir” dedi.

Hantsoo, doktorunuzun diyetinizi iyileştirmenin, daha iyi uyumanın ve kafein, alkol ve nikotin gibi maddelerin ortadan kaldırılmasının semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olup olmayacağını görmek için yaşam tarzı alışkanlıklarınıza bakarak başlayabileceğini söyledi.

Ancak, yaşam tarzı değişikliklerinin tek başına gerçek PMDD için genellikle yeterli olmadığını buldu.

Hontsoo, “İlaçlar açısından, arkasında en fazla araştırma desteğine sahip seçenek, seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) adı verilen bir tür antidepresandır” dedi.

“Araştırma destekli bir başka seçenek de oral kontraseptiflerdir” diye ekledi, “oral kontraseptiflerdeki progesterona duyarlı bazı kişiler kötüleşen semptomlar yaşayabilir.”

Psikoterapinin insanların semptomlarını nasıl yöneteceklerini öğrenmelerine yardımcı olabileceğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Hontsoo’ya göre bilişsel davranışçı terapi, diyalektik davranışçı terapi ve farkındalık temelli terapi, keşfedilmesi gereken faydalı yöntemlerdir.

Amerika Planlı Ebeveynlik Federasyonu’nda Dijital Eğitim ve Öğrenme Stratejisi Kıdemli Direktörü MPH Julia Bennett, yardım bulabileceğiniz diğer yollardan bazılarının SAMHSA, bir danışman, sigorta şirketiniz veya bir doktor veya hemşire ile iletişime geçmek olduğunu önerdi. .

“Yakın bir arkadaşınıza veya aile üyenize nasıl hissettiğinizi bildirmek de yardımcı olabilir” diye önerdi. Ayrıca, en yakın Planlı Ebeveynlik sağlık merkezindeki personelin yardımcı olabileceğini önerdi.

“PMDD bunaltıcı olabilir,” diye bitirdi Bennett, “ancak bununla tek başınıza uğraşmak zorunda değilsiniz.”

İlgili yazılar
Sağlık

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir