Oyun Haberleri

Baldur’s Gate 3’ün karmik zar tartışmasının ortasında kaldıysanız, Larian bunu ‘arkadaşça bir DM’ gibi düşünmeniz gerektiğini söylüyor.

Baldur's Gate 3'ün karmik zar tartışmasının ortasında kaldıysanız, Larian bunu 'arkadaşça bir DM' gibi düşünmeniz gerektiğini söylüyor.

Son haftalarda, Baldur’s Gate 3’ün karmik zar seçeneğinin açık mı yoksa kapalı mı olması gerektiği konusunda çok fazla gevezelik oldu. Bu, varsayılan olarak açık olan, oyun alanını biraz düzleştirmeye ve işler çok kötü göründüğünde yolunuza birkaç iyi zar atmanıza yardımcı olmayı amaçlayan bir şeydir ve bunun tersi de geçerlidir. Bazı oyuncular, bunun üst düzey oyunlarını aktif olarak sergilediğini iddia etti; düşmanlar, büyük hasar veren ve her yönden hayatta kalma sorunlarına neden olan, hileli zar atışlarıyla aynı muameleyi görüyordu. Larian bunun tam sürümde düzeltilecek bir erken erişim sorunu olduğunu söylese de, hala tonlarca oyuncu tartışmanın her iki tarafı için de mücadele edecek.

Özellik hakkında çok fazla belirsizlik varken IGN, yayın direktörü Michael Douse’un mümkün olan en iyi şekilde çalışma şeklini özetlemeye çalıştığını belirtti. “Bu bir seçenek,” dedi tweet attı. “Seçenekler iyi. Çok fazla atışta başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız, bunu dostça bir DM gibi dengeleyecektir. D&D grupları gibi, insanlara deneyimi kendi zevklerine göre bilemelerine yardımcı olacak seçenekler sunuyoruz.” Takip eden bir tweet’te Douse şunları ekledi: “Zar her zaman anlatacak bir hikayeniz olmasını sağlar, ancak RNG tanrılarının biraz sizin lehinize olmasını istiyorsanız, o zaman karmik zar tam size göre.”

Michael Douse'dan bir tweet "BG3'te karmik zar kullanmanıza gerek yok.  Bu bir seçenek.  Seçenekler iyi.  Çok fazla atışta başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız, bunu dostça bir DM gibi dengeleyecektir.  Karmik zar dostça bir DM'dir.  D&D grupları gibi, insanlara deneyimi kendi zevklerine göre bilemelerine yardımcı olacak seçenekler sunuyoruz".

(İmaj kredisi: Twitter üzerinden @Cromwelp)

Buna bakmanın iyi bir yolu, ancak sinir bozucu bir şekilde, özelliği açıp kapatmanın daha iyi olup olmadığı sorununu gerçekten çözmüyor. Genel fikir birliği, düşük seviyeli veya deneyimsiz oyunculara çok daha erken yardımcı olan bir şey gibi görünüyor, ancak D&D’nin iç işleyişini daha iyi kavrayanlar, bunun oyunun akışını fark edilir bir şekilde kesintiye uğrattığını görebilir. Temelde gerçek RNG arasındaki fark – her zaman bilgisayarlı rastgeleliğin gerçek hayattaki bir zar atışının kaprisleriyle eşleşip eşleşmeyeceğini sorgulasam da – ve işleri ilginç kılmak ve daha az yetenekli oyuncuları (benim gibi) oyuna sokmamak için ara sıra uydurulmuş sayılarla RNG iyi için kapalı

Şahsen karmik zarlarla oynuyorum ve bunun özellikle acımasız olduğunu fark etmedim, ancak tam bir D&D acemisiyim, bu yüzden ilk etapta ne yaptığımı pek bilmiyorum. Personel yazarı Harvey Randall, seçeneğin her zaman kapalı olduğunu ve bunun iyi olduğunu söylerken, kıdemli editör Robin Valentine, özelliği açıp kapatmayı denediğini ve bunun pek bir fark yaratmadığını görmediğini söyledi. Bu yüzden sanırım nihai olarak karar size kalmış – ayrıca hepimiz Baldur’s Gate 3’ten defolup gitmekten kurtulmuş olmuyor muyuz zaten?


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Eski Sims lideri, erkeklerin odak grupları sırasında nasıl oynadıkları konusunda yalan söylediklerini söylüyor: 'Aslında, yaptığın şey o banyoyu yeniden dekore etmekti'