Oyun Haberleri

Epic Games Store, yıl boyunca 40 milyon yeni PC kullanıcısının platforma katılmasıyla 2023’te yaklaşık 586 milyon oyun hediye etti

Image for The Epic Games Store gave away nearly 586 million games in 2023, as 40 million new PC users joined the platform across the year

Şirketin inceleme yılı kapsamında açıkladığı istatistiklere göre, Epic Games Store, ücretsiz oyun programı aracılığıyla 2023 yılında 586 milyondan fazla oyun hediye etti.

Ücretsiz oyun programı, 2023’te Epic Games Store kullanıcıları için ücretsiz olarak indirilebilen 86 oyun içeriyordu; bu oyunların tamamını alırsanız toplam kullanım değeri 2.055 ABD doları olacaktı. Pek çok kişi Epic’ten bu tekliflerin en azından bir kısmını kabul etti ve yıl boyunca yaklaşık 586 milyon ücretsiz oyun talep edildi.

Epic ayrıca, bir sürü saçmalık verdiklerini düşünüyorsanız diye, bu ücretsiz oyunlardaki ortalama puanın %75 olduğunu da belirtiyor. Infographic bu puanların nereden geldiğini belirtmiyor, ancak mağaza kaynakları OpenCritic’in oyun sayfalarındaki istatistikleri incelediği için rakamların nereden geldiğini varsaymak mantıklı.

Bir sürü oyun veren bir platform için belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Epic Games Store yıl boyunca pek çok yeni kullanıcı kazandı ve 2023’te 40 milyon PC oyuncusu hizmete katıldı. Bu, Epic Games Store’un toplam PC kullanıcı sayısının 2000’in üzerine çıkmasını sağladı. 270 milyon, ancak platformlar arası sayılar 840 milyonla oldukça yüksek. Hizmeti gerçekte kaç kişinin kullandığına gelince, Epic Aralık 2023’te aylık 75 milyon aktif kullanıcı olduğunu bildirdi.

Gelir açısından bakıldığında, PC oyuncuları 2023’te Epic Games Store’a bir önceki yıla göre %16 artışla 950 milyon dolar harcadı. Epic’in geçen yıl vitrine 1.300 yeni oyun eklemesine rağmen, bunun üçte birinden azı üçüncü taraf oyunlara (yani Fortnite’a değil) harcandı; bu da bu alandaki harcamalarda %13’lük bir düşüşü temsil ediyor. Epic’in olağanüstü popüler battle royale oyununun yanı sıra mağazadaki en yüksek kazanç sağlayan oyunlar GTA 5, Rocket League, Genshin Impact ve Dead Island 2 oldu; bunlardan sonuncusu geçen yılın Nisan ayında yalnızca Epic’te piyasaya sürüldü.

Valve’ın hizmetinin Aralık 2023’te aylık 132 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğuna dair tahminler bulunsa da, bu sayıların Steam’le nasıl karşılaştırıldığını tam olarak bilmek zor. Kesin olan şu ki, kullanıcı açısından bakıldığında Steam çok daha üstün hizmet olmaya devam ediyor. Robin, Ocak ayı sonunda tüm büyük PC oyun başlatıcılarını inceledi ve Epic Store’a yalnızca %41’lik bir puan vererek onu “çöp, yetersiz, hatalı bir başlatıcı” olarak nitelendirdi.

OKU  Dragon Ball Z: Kakarot Bardock DLC'si Ciddi Sorunlar Yaşıyor

“Sayısız temel özellik eksik, mağazada veya hatta kendi kütüphanenizde gezinmek bir kabus ve ancak son zamanlarda bir sepet işlevi bile eklendi” dedi.

Epic’in 2024’te başlatıcıyı iyileştirme planları var; bunlar arasında yeni bir indirme yöneticisi, çevrimdışı modda “önemli iyileştirmeler”, ön satın alımlar için ön yükleme ve “abonelik desteği” yer alıyor. Görünüşe göre bunlardan ikincisi, Steam’in EA Play’de yaptığı gibi geliştiricilerin ve yayıncıların kendi abonelik hizmetleriyle bunları Epic Games Store’a getirmelerine olanak tanıyacak.

Aşağıda tüm infografikleri görüntüleyebilir ve Epic’in gelecek yıla ilişkin vitrin taslağının tamamını buradan okuyabilirsiniz. Açıkçası, Epic’in bu günlerde öncelikleri Steam’e rakip olmaktan ziyade Fortnite’ı ilk uygulanabilir “metaveriye” dönüştürmek gibi görünüyor. LEGO Fortnite’ın Aralık ayında piyasaya sürüldüğünü gördük; bu ayın başlarında şirket, son derece popüler nişancı oyununda yeni bir “eğlence evreni” yaratmak için Disney’den 1,5 milyar dolarlık bir yatırım aldı.

(Resim kredisi: Epic Games)

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.