Oyun Haberleri

Bu hafta oynadığım en ilginç oyun, anlayamadığım insanlarla dolu dev bir kuleyi konu alan bağımsız bir bulmaca-macera oyunu

Bu hafta oynadığım en ilginç oyun, anlayamadığım insanlarla dolu dev bir kuleyi konu alan bağımsız bir bulmaca-macera oyunu

Starfield ve Baldur’s Gate 3 şu sıralar çok revaçta ama ben size farklı bir şeyden bahsetmek için buradayım. Chants of Sennaar adlı, “Babil mitinden ilham alan” muhteşem bir bağımsız bulmaca-macera oyunu ve şu anda Steam’de çıktı.

Chants of Sennaar gözüme çarptı çünkü en azından yüzeysel olarak, en sevdiğim mobil oyunlardan biri olan ve nihayet 2022’de iOS’tan PC’ye çıkan Monument Valley’in yakından çekilmiş bir versiyonu gibi görünüyor. Ama Chants of Sennaar çok daha fazlası Geometrik bir zeka oyunundan daha fazlası: Odalar, geçitler ve artık birbiriyle konuşmayan insanlarla dolu, devasa, kıvrımlı bir kulenin içinde geçiyor.

Gelişi o kadim, mecazi duvarları yıkmayı ve insanlara dengeyi yeniden sağlamayı vaat eden, kehanet edilmiş bir Gezgin olarak siz, bu gedikten içeri adım atıyorsunuz. Ancak Kule’ye bilgelikle gelirken (en azından kehanet öyle söylüyor), dil hakkında temel bir anlayıştan yoksunsunuz: Hem konuşulan hem de yazılan kelimeler, gliflerle temsil edilir ve ne olduğunu anlayabilmek için devam ediyor, ne anlama geldiklerini bulmanız gerekiyor.

Glifleri çevirmek aşırı derecede zor bir süreç değil, en azından başlangıçta ve oyunun dahili günlüğü, onaylanmış çeviriler ile spekülasyonlar arasında otomatik olarak ayrım yapar, böylece sonsuza kadar öyle olacağınızdan endişe etmeden bir şey hakkında en iyi tahmininizi yapabilirsiniz. bir yanlış anlaşılmaya kilitlenmiş. Önemli hiçbir şeyin gözden kaçırılmamasını sağlamak için, karakterlerle olan etkileşimler, ne yapmanız gerektiğini veya bir sembolün ne anlama geldiğini unutmanız durumunda, istediğiniz zaman erişebileceğiniz ekrandaki ‘anılar’da anılır.

Chants of Sennaar’ın en sevdiğim yönlerinden biri de organik hissettirmesi. Hiç şüphe yok ki açılış, tüm temel kavramları anlamamı ve hiçbir adımı kaçırmamamı sağlamak için tasarlanmış doğrusal bir eğitimdir, ancak aynı zamanda işleri hallettiğimde kendimi akıllı hissetmemi sağlayacak kadar açık ve esnektir. Bu, özellikle belirli kelimelerle ilgili tahminlerimin doğru olduğu ortaya çıktığında doğruydu: “Spot koşusuna bakın” fantezi eşdeğerindeki ortadaki kelimeyi doğru bir şekilde çıkarabildiğimde, meşru bir şekilde heyecan vericiydi.

Chants of Sennaar’da çeviri çalışmalarından çok daha fazlası var: Ayrıca biraz basit gizliliğin, bazı çevresel bulmacaların ve çok akıllı, kısaca şaşırtıcı bir “yakalandın” mekaniğinin de tadını çıkardım. Olmamam gereken bir odada gizlice dolaşırken çok kayıtsızdım. Ve hızlı seyahat sistemi olduğuna inandığım şeyle biraz oynadım, ancak bunu tam olarak çözemedim – muhtemelen demosunu oynadım.

OKU  Ultima yaratıcısı Richard Garriott, Titan alt felaketinde kaybolan Explorer's Club üyeleri hakkında açıklama yaptı

Gerçekten de çok güzel bir oyun.

(Resim kredisi: rundisc)

(Resim kredisi: rundisc)

(Resim kredisi: rundisc)

(Resim kredisi: rundisc)

(Resim kredisi: rundisc)

(Resim kredisi: rundisc)

Chants of Sennaar şu anda Steam’de normal 20$/£18/€20 fiyatından %10 indirimli olarak mevcut. Satın almadan önce denemek isterseniz, ilk 13 glifi kapsayan ücretsiz bir demo da mevcuttur (ne kadar at koşturduğunuza bağlı olarak yaklaşık bir veya iki saatlik oyun süresi).

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.