Sağlık

Kan basıncının ‘hedef aralıkta’ ne kadar kaldığıyla ilgili bunama riski

Kan basıncının 'hedef aralıkta' ne kadar kaldığıyla ilgili bunama riski

Pinterest’te paylaşın
Yeni araştırmalar, kan basıncının sağlıklı bir “hedef aralıkta” kalma süresinin beyin sağlığı için önemli olduğunu gösteriyor. mixetto/Getty Images
 • Amerikalıların neredeyse yarısı, hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyondan muzdariptir.
 • Sağlıklı bir kan basıncını korumak, bunama gibi durumların önlenmesine yardımcı olabilir.
 • Yeni bir çalışma, kan basıncının sağlıklı bir “hedef aralıkta” kalma süresinin önemli bir faktör olduğunu gösteren mevcut kanıtlara dayanmaktadır. beyin sağlığı için.
 • Düzenli egzersiz ve dengeli beslenme, sağlıklı kan basıncı seviyelerine katkıda bulunabilir.

Sağlıklı kan basıncını korumak, diğer şeylerin yanı sıra demans geliştirme riskinin azalmasıyla bağlantılıdır.

Şimdi, dergide yakın zamanda yeni bir çalışma yayınlandı. Trafik Kan basıncının bir “hedef aralık” içinde tutulduğu sürenin uzunluğunun da beyin hastalığına karşı savunmada kritik bir faktör olabileceğini öne sürüyor.

Sonuçlar, Amerikan Kalp Derneği’nin 5-7 Kasım tarihlerinde Chicago’daki Bilimsel Oturumları konferansında sunulacak ve hakemli bir dergide tam yayınlanmayı bekleyen ön hazırlık olarak kabul edilecek.

Çalışmanın, kan basıncının sağlıklı bir hedef aralığında kaldığı süre ile bunama riski arasındaki bağlantıyı inceleyen ilk çalışma olduğuna inanılıyor.

Tansiyon değerleri ve demans tanıları

Çin’deki Pekin Anzhen Hastanesi’ndeki bilim adamları, Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) liderliğindeki Sistolik Kan Basıncı Müdahalesi (SPRINT) çalışmasının bir parçası olarak toplanan 8.415 kişiden gelen verileri inceledi.

Katılımcıların ortalama yaşı 68’di ve hepsine yüksek tansiyon teşhisi konmuştu – ancak hiçbiri çalışmanın başlangıcında bilişsel bozulma veya düşüş belirtisi göstermedi.

“İdeal” tansiyon aralığı olarak da bilinen hedef aralığı belirlemek için çalışmanın ilk 3 ayı boyunca ayda bir kez tansiyon ölçümleri alındı.

Katılımcıların bilişsel durumları, çalışmanın başlamasından 2 yıl sonra ve yine 2 yıl sonra ölçülmüştür.

Sistolik kan basıncı değerleri daha uzun süre hedef aralıkta kalan katılımcıların olası demans tanısı alma olasılığı daha düşüktü.

Aslında, hedef bölgede harcanan her ek %31,5 zaman için bunama riski %16 azaldı.

Hedef kan basıncı aralığında kalın

Araştırmacılar, sürekliliğin, ortalama değeri hedef aralık içinde olan dalgalı bir kan basıncından daha önemli olduğunu söyledi.

“Yüksek ve düşük tansiyondaki dalgalanmalar vücudumuza fazladan stres uygulayabilir” diye açıklıyor Dr. Toledo Üniversitesi Tıp ve Yaşam Bilimleri Fakültesi’nde girişimsel bir kardiyolog ve doçent olan Rajesh Gupta, Healthline’a verdiği demeçte.

“Kalp, beyin ve böbrekler de dahil olmak üzere her organ sistemi belirli bir kan basıncı aralığında yaşamayı öğrenir ve dalgalanmalar organ stresine veya hasara neden olabilir.”

OKU  Alzheimer hastalığı: Yüksek risk altındaki kadınlar hormon replasman tedavisinden yararlanabilir

Yeni araştırmanın çıkarımlarına rağmen, çalışma daha önce toplanan verilere bakan bir retrospektifti, bu da sonuçlarda dikkate değer bir boşluk olduğu anlamına geliyor.

“Bu tür bir dava [such as SPRINT] Hedefteki “doz” süresinin ne kadar fark yaratacağını size söyleyemem,” dedi Dr. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nde kardiyolog ve Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Stanley S. Liu, Healthline’a verdiği demeçte.

Bu nedenle, yeni araştırma, kan basıncının belirli bir aralıkta ne kadar süre kalması gerektiğini açıkça belirtemedi, sadece daha uzun süre daha iyi.

Sağlıklı tansiyon değerlerinin belirlenmesi

İki tansiyon ölçümü vardır: sistolik ve diyastolik. Araştırma için araştırmacılar sistolik kan basıncına odaklandılar.

sistolik Tansiyon, kalp atışı sırasında kanınızın arter duvarlarınıza uyguladığı basınçtır. Diyastolik kan basıncı, kalp atışları arasında arter duvarlarınızdaki basıncı gösterir.

Bir kan basıncı ölçümü için (yani 130/82 mmHg), ilk sayı sistolik değeri, ikincisi diyastolik değeri belirtir. Sağlıklı Kan basıncının 120/80 mmHg’nin altında olduğu kabul edilir.

Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon hemen hemen herkesin yaşadığı bir durumdur. yetişkinlerin yarısı Birleşik Devletlerde.

“Hipertansiyon, sistolik basıncın yükselmesi, diyastolik basıncın yükselmesi veya her ikisi ile ortaya çıkabilir” dedi. Miami Kardiyak ve Vasküler Enstitüsü’nde kardiyolog olan Patrick Azcarate Healthline’a verdiği demeçte.

Ek olarak, çok az tanınabilir yüksek tansiyon belirtisi vardır – bu, birçok insanın sahip olduklarını bilmediği anlamına gelir.

Tyler, “Bazı insanlar, baş ağrılarının olduğunu veya tansiyonları yüksekse rahatsız olduklarını fark edecekler, ancak çoğu insan hiçbir şey hissetmiyor” dedi.

Yüksek tansiyona ne sebep olur?

Yaş, hipertansiyon gelişiminde önemli bir faktördür.

İnsanlar yaşlandıkça Liu, “kan damarlarının sertleştiğini” açıkladı. [or] daha az esnektir ve kan basıncını düzenlemek daha zordur.”

Yüksek tansiyona neden olabilecek diğer faktörler şunları içerebilir:

 • obezite
 • diyabet
 • diyet
 • uyku kalitesi ve miktarı
 • uyku apnesi
 • stres seviyesi
 • Sigara içmek
 • genetik veya organa özgü problemler (örneğin, polikistik böbrek hastalığı, hipertiroidizm, hiperadrenalizm)

Tansiyon beyni nasıl etkiler?

Yüksek tansiyon hem kalbi hem de beyni etkileyebilir.

OKU  Diyaliz, ilerlemiş böbrek hastalığı olan bazı kişiler için en iyi tedavi olmayabilir: işte nedeni

Liu, “İlgili gibi görünmese de, kan damarı sağlığı ve kan basıncı, beyin sağlığı ve bunamanın önlenmesi ile çok yakından ilişkilidir.” Dedi.

“Beyin kan damarları, yüksek tansiyondan kaynaklanan hasara karşı savunmasızdır. Genellikle kan damarlarındaki kümülatif hasarın neden olduğu demansı görürüz, bu da beyin hücrelerinde oksijen eksikliği nedeniyle beyne zarar verir (vasküler demans dediğimiz bir şey).

Yüksek tansiyon nedeniyle kan damarlarında ve atardamarlarda oluşan hasar, inmenin önemli bir nedenidir. 2019’dan itibaren araştırma Bu, felç geçiren her 5 kişiden 1’inde bunama geliştireceğini gösterir.

“Böbreklerin yıllarca yüksek tansiyona maruz kaldıktan sonra yapısal hasar geliştirdiğini biliyoruz. Aynı şey kalp ve beyin için de geçerli,” diye ekledi Gupta.

Sağlıklı bir kan basıncını korumak için ipuçları

Yüksek tansiyon, bazı kişilerin kontrol edebileceği demans için bir risk faktörüdür. Kan basıncınızı düzenli olarak kontrol etmenin bazı yolları şunlardır:

 • Egzersiz yapmak. Azcarate, “Bu, kan basıncınızı düşürmenin en iyi yolu” dedi. “Şu anda haftada 4-5 kez en az 30 dakika orta yoğunlukta egzersiz öneriyoruz.”
 • Kontrol sodyum alımı. Diyetiniz, tipik bir Batı diyeti ile zor olabilen günde 2.300 mg’dan az sodyum içermelidir.
 • Sağlıklı ye. Meyve, sebze ve kuruyemişleri vurgulayan araştırma destekli Hipertansiyonu Durdurmak için Diyet Yaklaşımları (DASH) diyeti, yüksek tansiyonun kontrolüne yardımcı olabilir.
 • Yeterli uyku almak. Yetişkinler her gece 7 saat uyumayı hedeflemelidir. Liu, “Uyku kalitesi ve miktarı, sağlıklı kan basıncını korumak için inanılmaz derecede önemlidir.” Dedi.
 • Doktorunuzla görüşün. Kan basıncınızı doğru bir şekilde ölçmek ve izlemek için doktorunuzla birlikte çalışabilirsiniz. Gerekirse, tansiyon ilacı bir seçenek olabilir.

getir

Kan basıncını düzenlemek, kalp krizi, felç ve bunama gibi durumlara karşı savunma ile bağlantılıdır.

Şimdi, araştırmalar, kan basıncının sağlıklı bir hedef aralığında kalma süresinin uzunluğunun, endişe riskini, özellikle bilişsel düşüş riskini azaltmak için de kritik olduğunu gösteriyor.

Doktorunuz tarafından izlenmeye ek olarak, kan basıncınızı düzenli olarak kontrol etmek sizi olası sorunlara karşı uyarabilir.

Tyler, “Ücretsiz kan basıncı monitörleri olan eczanelerde ve eczanelerde kan basıncınızı kontrol edebilirsiniz” dedi. “Ayrıca eve götürmek için bir tansiyon aleti de satın alabilirsiniz.”

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Sağlık

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Sağlık

İnmeden kurtulanlar yüksek demans riski altındadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir