Oyun Haberleri

Geliştiriciler ve mod geliştiriciler artık AMD’nin en iyi yükseltme algoritmasını oyunlara özgürce ekleyebilir

Screenshots from F1 22 showing various ray-traced effects on and off

Oyun geliştiricileri artık AMD’nin en son ve en büyük yükseltme teknolojisi olan FidelityFX Süper Çözünürlük (FSR) 2.2’ye sınırsız erişime sahip. AMD, GPUOpen web sitesinde hem API’yi hem de kaynak kodunu kullanıma sundu (yeni sekmede açılır) herkesin entegre olması için. Bu, 2023’te bu etkileyici yükseltme teknolojisini sunan birkaç oyunun daha yolunu açmalıdır.

FidelityFX Süper Çözünürlük (FSR), geçen yıl boyunca oyun performansı için güvenmeye başladığımız bir araçtır. Bu, herhangi bir grafik kartında çalışan ve genel görüntü kalitesi üzerinde çoğunlukla minimum etkiyle performansı artıran evrensel bir yükseltme algoritmasıdır. Amaçları bakımından Nvidia’nın DLSS’si veya Intel’in XeSS’si gibi araçlara benzer. AMD’nin “Yüksek Hızlı Hayalet Görüntüleme” dediği şeyi beraberinde getiren en son sürüm 2.2 ile arada bir biraz daha iyi oluyor.

Bu gölgelenme sorunu en çok yarış oyunlarında görülüyordu. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, şimdiye kadar FSR 2.2 ile kapıdan çıkan ilk üç oyun Forza Horizon 5, F1 22 ve Need for Speed ​​Unbound oldu. Bu üç oyunun geliştiricileri, bugünkü geniş sürümünden önce geliştirilmiş API’ye erişim elde ediyor.

FSR 2.2, ilk olarak FSR 2.0 ile sunulan tüm avantajları da beraberinde getiriyor (yeni sekmede açılır)TAA’ya olan ihtiyacı ortadan kaldıran gösterişli yeni bir zamansal algoritma gibi.

F1 22’de FSR 2.2’yi bir tur attım (yeni sekmede açılır) Ocak ayında geri döndüm ve etkilenmiştim. Ayarlar menüsünde özelliği açmak için basit bir ayar ve FSR 1.0 etkinken aynı çalıştırmaya kıyasla performansta %11’lik bir artış ve ayrıca oyunun görünümünde bazı küçük iyileştirmeler gördüm. Beni bu tür bir yükselişten boşuna şikayet ederken bulamazsınız.

En Yüksek Depolama

Mavi arka planda SATA, NVMe M.2 ve PCIe SSD'ler

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): piyasadaki en iyi katı hal sürücüleri
Oyun için en iyi PCIe 4.0 SSD (yeni sekmede açılır): yeni nesil indi
En iyi NVMe SSD (yeni sekmede açılır): SSD iyiliğinin bu şeritleri
En iyi harici sabit sürücüler (yeni sekmede açılır): ufkunuzu genişletin
En iyi harici SSD’ler (yeni sekmede açılır): oyun dizüstü bilgisayarları ve konsolları için eklenti yükseltmeleri

OKU  Beamdog, hayranlara kendilerini Baldur's Gate'e koyma şansı veriyor

Daha kolay erişilebilir bir API’nin ana yararı, genel olarak daha geniş destektir. Bu tür bir işlevi bir oyuna entegre etmek hala zaman ve çaba gerektirse de, en azından nasıl düzgün şekilde çalıştırılacağına dair pek çok bilgi içeren kolayca bulunabilen bir araç olarak, geliştiricilerin bir göz atması için daha büyük bir itici güç var. Mod geliştiriciler de bu ücretsiz FSR dosyalarından yararlanabilir. Oyunlarınızda daha fazla performans istiyorsanız, ancak yeni bir grafik kartına para harcamak istemiyorsanız, dikkat etmeniz gereken başka bir şey de budur.

Bu, ileride FSR 2.2 desteğiyle daha fazla oyunun piyasaya sürüleceği anlamına geliyor ve AMD, şu anda FSR ile 250 mevcut veya yakında çıkacak oyunu olduğunu söylüyor. Tüm FSR 2 oyunlarının bir listesi bile var (yeni sekmede açılır). Bu artan destek iyi bir haber çünkü bir tür oyun içi yükseltmenin 2023’te benim için olmazsa olmaz bir özellik haline geldiğini itiraf etmeliyim.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.