Sağlık

CDC, İlaca Dirençli Shigella Hakkında Uyardı: Bilmeniz Gerekenler

Saç dökülmesi: Diyet takviyeleri etkili tedavi olabilir, çalışma önerileri

  • CDC yeni ilaç direnci vakaları konusunda uyardı şigella Bakteriyel enfeksiyonlar.
  • Ajans, bakterilerin antimikrobiyal direnç genlerini bağırsağı enfekte eden diğer bakterilere de iletebileceğini söyledi.
  • A şigella Şigelloz olarak da bilinen enfeksiyon semptomlar ishal (bazen kanlı), ateş, mide ağrısı ve bağırsaklarınız boşken bile bağırsak hareketiniz varmış gibi hissetme gibi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), “geniş çapta ilaca dirençli” enfeksiyonların neden olduğu bağırsak enfeksiyonlarında bir artışı izlediklerini söylüyor. şigella bakteri

Bu özel ilaca dirençli suşlarla enfekte olmuş hastaları tedavi etmek için sınırlı antibiyotikler mevcuttur. şigellaajans 24 Şubat’ta bir sağlık danışmanlığında söyledi.

Ajans, bu bakterilerin antimikrobiyal direnç genlerini bağırsağı enfekte eden diğer bakterilere de iletebileceğini söyledi.

İşte bu antibiyotiğe dirençli bakterinin neden olduğu enfeksiyonlar hakkında bilmeniz gereken en önemli şeyler.

nedir şigella enfeksiyon?

A şigella Şigelloz olarak da bilinen enfeksiyon semptomlar ishal (bazen kanlı), ateş, mide ağrısı ve bağırsaklarınız boşken bile bağırsak hareketiniz varmış gibi hissetme gibi.

şigella kolayca yayılır – sadece birkaç bakteri birini hasta edebilir. enfekte olan insanlar şigella Bakteriler, ishalleri sona erdikten birkaç hafta sonra da yayılabilir.

İnsanlar kaparlarsa enfekte olabilirler şigella eline ve sonra ağzına dokunun. Bu, bakteri bulaşmış yüzeylere dokunduktan sonra veya enfekte bir kişinin bakımı sırasında olabilir.

Bakteriler ayrıca doğrudan kişiden kişiye temas yoluyla ve dolaylı olarak kontamine yiyecek ve su yoluyla da yayılabilir.

Tarihsel olarak, şigelloz öncelikle küçük çocukları etkilemiştir.

Ancak CDC, kendi görüşüne göre antimikrobiyal dirençte bir artış gördüğünü söyledi. şigella Erkeklerle seks yapan erkekler, evsizler, uluslararası gezginler ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler dahil olmak üzere yetişkinler arasındaki enfeksiyonlar.

Genel olarak, yüzde şigella Kılavuza göre, geniş çapta ilaca dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar 2015’te %0’dan 2022’de %5’e yükseldi.

Halk için genel risk düşüktür

doktor Ohio Eyalet Üniversitesi’nin Columbus’taki Wexner Tıp Merkezi’nde bulaşıcı hastalık doktoru olan Mahdee Sobhanie, Healthline’a çoğunun hasta olduğunu söyledi. şigella Enfeksiyonlar kendiliğinden geçer.

CDC kendi sitesinde yaptığı açıklamada, hastaların genellikle 5 ila 7 gün içinde antibiyotiğe ihtiyaç duymadan iyileştiğini söyledi. İnternet sitesi. Hafif vakalarda, hastaların sadece sıvıya ve dinlenmeye ihtiyacı olabilir.

Daha ciddi vakalarda, komplikasyonları önlemek veya hastalığın süresini kısaltmak için antibiyotikler önerilebilir.

OKU  Afib teşhisi konduktan sonra, Siyahların kritik ilaçları alma olasılığı Beyazlardan daha az

Bununla birlikte, tüm yaygın antibiyotikler, büyük ölçüde dirençli ilaçlara karşı etkili değildir. şigella Bakteriler – azitromisin, siprofloksasin, seftriakson, trimetoprim-sülfametoksazol ve ampisilin dahil.

CDC, tavsiyesinde, bu ilaca dirençli suşların neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için herhangi bir tavsiyesi olmadığını söyledi.

Özellikle endişe verici olan, antibiyotiğe dirençli olanlar şigella Sobhanie, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülen enfeksiyonların, bu kişilerin enfeksiyonu kendi başlarına temizleyememelerinden kaynaklandığını söyledi.

Antibiyotiğe dirençli olmasına rağmen şigella Enfeksiyonlar artıyor, genel halk için risk “nispeten düşük”, dedi Dr. Buffalo Üniversitesi Jacobs Tıp ve Biyomedikal Bilimler Okulu’nda bulaşıcı hastalıklar profesörü olan John Sellick Jr., Healthline’a verdiği demeçte.

Toplamda, şigella tahmini neden oldu 450.000 enfeksiyon CDC’ye göre Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl. Tersine, Salmonella tahmini neden oldu 1.35 milyon hastalık.

Ayrıca takdir 77.000 ilaca dirençli şigella enfeksiyonlar Ajans, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl meydana geldiğini ve yılda 5’ten az ölümle sonuçlandığını söyledi.

“Yani genel olarak, bu çok ölümcül bir enfeksiyon türü değil” dedi Dr. Atlanta’daki Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bulaşıcı hastalıklar ve tıbbi mikrobiyoloji konusunda uzmanlaşmış bir yardımcı doçent ve doktor olan Ahmed Babiker, Healthline’a verdiği demeçte.

İlaç direnci daha geniş bir halk sağlığı sorunudur

Hala antibiyotiğe dirençli şigella Babiker, daha da büyük bir halk sağlığı sorunu oluşturduğunu, çünkü “direncin bakterilerden bakterilere geçebileceğini” söyledi.

Bu, bağırsakta yaşayan bakteriler için özellikle ilgi çekicidir.

“Bağırsak, farklı bakteri türleriyle dolu devasa bir ekosistemdir” dedi. “Öyleyse antibiyotiğe dirençliyse şigella nüfuz ederek, diğer bakterilerin antibiyotiklere dirençli hale gelmesine izin veren genleri aktarabilir.”

şigella antibiyotiklere dirençli suşları olan tek kişi değildir.

“Antibiyotik direnci, sadece bu değil, hepimizin endişelenmesi gereken bir konu. şigellaancak zatürree, idrar yolu ve cilt enfeksiyonları gibi hastalıklara neden olabilen diğer bakterilerle birlikte,” dedi Sobhanie.

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 2,8 milyondan fazla antibiyotiğe dirençli enfeksiyon meydana geliyor ve 35.000’den fazla ölümle sonuçlanıyor. sonrasında CDC’ye.

Birleşmiş Milletler raporuna göre, 2019’da dünya çapında tahmini 5 milyon ölüm bakteriyel antibiyotik direnciyle bağlantılıydı.

BM’ye göre, bu “süper mikropların” oluşumunu, bulaşmasını ve yayılmasını azaltmak için adımlar atılmazsa, bu sayının 2050 yılına kadar yılda 10 milyon artması bekleniyor.

OKU  Enfamil ProSobee Formülü Olası Bakteriyel Kontaminasyon Nedeniyle Geri Çağırıldı: Bilmeniz Gerekenler

Sellick, “Kuşkusuz, antibiyotik direncindeki artış, antibiyotiklerin önemli ölçüde kullanılmasıyla ilgilidir” dedi ve “bazıları uygunsuz olabilir.”

Bu içerir insanlarda kötüye kullanımörneğin B. Tavsiye edilmediği halde antibiyotik kullanmak ve kalan antibiyotikleri başka biriyle paylaşmak.

Antibiyotiklerin ülkemizde yaygın kullanımı Tarım sektörü antibiyotik direncinin yayılmasına da katkıda bulunabilir.

Antibiyotiklerin sorumlu kullanımı

CDC, danışma belgesinde, “Bu potansiyel olarak ciddi halk sağlığı endişeleri göz önüne alındığında … sağlık uzmanları [should] Şüpheli vakalara karşı tetikte olun ve vakaları rapor edin [extensively drug-resistant] şigella yerel veya eyalet sağlık departmanınıza enfeksiyon.

Sellick, doktorların antibiyotik direncinin varlığından haberdar olmaları gerektiğini söyledi şigella ve toplumdaki diğer bakteriler, çünkü bir hasta kendi kendine iyileşmezse, ilaca dirençli bir bakterinin taşıyıcısı olabilir.

Tabii ki, “tüm hastaların gelip en güçlü antibiyotikleri istemesini istemiyoruz” dedi, “çünkü bu, antibiyotik direnci sorununu artıracaktır.”

Sobhanie, doktorların “antibiyotik yönetimi” olarak bilinen antibiyotikleri sorumlu bir şekilde reçete etme ve kullanma sorumlulukları olduğunu söyledi.

Bu, “Bir enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotiklere ihtiyacımız var mı?” ve “Eğer öyleyse, antibiyotikleri ne kadar süreyle vermemiz gerekiyor?” gibi soruları içerir.

Yönetim aynı zamanda viral enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotik kullanmamak anlamına da gelir, çünkü bu ilaçlar virüslere karşı çalışmaz.

Sobhanie, antibiyotikleri bu şekilde kötüye kullanarak, “vücudunuzdaki bakterileri ihtiyacınız olmayan bir antibiyotiğe maruz bırakıyorsunuz” dedi. Bu bakterilerden bazıları da ilaçlara karşı direnç geliştirebilir.

Bu nedenle antibiyotik yazarken çok dikkatli olmalıyız” dedi.

riskini azaltmak şigella enfeksiyon

Babiker, kendinizi buna karşı korumanın basit adımları olduğuna dikkat çekti. şigellaörneğin:

  • Banyoyu kullandıktan, bebek bezini değiştirdikten veya tuvaleti kullanan birinin temizlemesine yardım ettikten sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. Ayrıca, hem evde hem de işte yemek hazırlamadan önce ellerinizi yıkayın.
  • Yurtdışına seyahat ederken ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın ve güvenli beslenme ve su alışkanlıklarını takip edin.
  • Anüsü içeren cinsel aktivitede bulunanlar için, ishal veya diğer şigelloz semptomlarınız varsa bu tür aktivitelerden kaçının.
  • İshaliniz varsa veya genel olarak kendinizi iyi hissetmiyorsanız, evde kalın ve el yıkamaya ekstra özen gösterin. Semptomlarınız hakkında endişeleriniz varsa, bir doktora görünün.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

CDC ölümcül kene kaynaklı hastalığa karşı uyarıyor: Bilmeniz gerekenler

Sağlık

Rubik Küpünden ilham alan bilim adamları, hastalıklarla savaşmak için şekil değiştiren bir antibiyotik geliştiriyor

Sağlık

Strep A Vakaları Bu Yıl Dramatik Bir Şekilde Arttı: Bildiklerimiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir