Sağlık

Strep A Vakaları Bu Yıl Dramatik Bir Şekilde Arttı: Bildiklerimiz

Strep A Vakaları Bu Yıl Dramatik Bir Şekilde Arttı: Bildiklerimiz

Pinterest’te paylaş
  • Strep A veya Grup A enfeksiyonları streptokoklar CDC’ye göre bakteriler bu kış arttı.
  • İstilacı grup A streptokok vakaları, pandemi öncesine göre daha da arttı.
  • istilacı hastalık bakterinin boğazda kalması yerine vücudun diğer bölgelerine yayılması anlamına gelir.
  • Bu, hastanede tedavi gerektiren ve ölümcül olabilen nekrotizan fasiit veya streptokoksik toksik şok gibi ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.

Grup A enfeksiyonları streptokoklar Genel olarak streptokok veya streptokok A olarak adlandırılan bakteriler geçen kış yeni bir görünüm kazandı. rapor Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından.

Rapora göre, A grubu invaziv streptokok enfeksiyonu (iGAS) vakaları bu yıl pandemi öncesine göre daha da arttı.

CDC’ye göre, “Ülkenin bazı bölgelerinde çocuklar arasındaki iGAS enfeksiyonları, bu bölgelerde solunum virüsleri azaldıktan sonra bile yüksek kaldı” ve yetkililer, 65 yaşın üzerindeki yetişkinler arasındaki enfeksiyonlarda da bir artış gördüklerini söylediler.

Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki antibiyotik amoksisilinin pediatrik versiyonlarının eksikliği ile birleştiğinde, bu yıl zaten zor bir solunum mevsimi yarattı.

Daha genç kitle için tasarlanan ürünler sıvıdır – ve genellikle sakız pembesidir – bu da çocukların haplardan daha kolay almasını sağlar.

Neden bazı çocuklar tanı almakta zorlanıyor?

doktor California, Pomona’daki Pomona Valley Hastanesi Tıp Merkezi’ndeki pediatrik hastane hizmetleri tıbbi direktörü Muzna Atif, Healthline’a vakalardaki artışın kendi başına endişe verici olduğunu, ancak bazı çocukların atipik semptomları olduğunu ve bu durumun doktorların onları teşhis etmesini zorlaştırdığını söyledi. bu durumu teşhis edin.

Genel olarak, streptokok yaygın olarak görülen hafif bir enfeksiyondur. semptomlar ateş, boğaz ağrısı ve şişmiş bademcikler dahil. Okul çağındaki çocuklarda daha sık görülür ancak yetişkinleri de etkileyebilir.

Son zamanlarda, strep boğazlı bazı çocuklarda burun akıntısı, burun tıkanıklığı veya öksürük gibi soğuk algınlığı semptomları görülür – bu semptomlar genellikle strep boğazıyla ilişkili değildir.

OKU  16 hastalığa bağlı Listeria salgını, bir ölüm

Atıf, daha seyrek olarak, Strep A enfeksiyonunun “komplikasyon olarak invaziv hastalığa veya romatizmal ateş vakalarına yol açabileceğini” söyledi.

İstilacı streptokoklar, tehlikeli semptomlara neden olabilecekleri anlamına gelir

istilacı hastalık bakterinin boğazda kalması yerine vücudun diğer bölgelerine yayılması anlamına gelir. Bu, hastanede tedavi gerektiren ve ölümcül olabilen nekrotizan fasiit veya streptokoksik toksik şok gibi ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.

CDC, pandemi sırasında streptokokların neden olduğu ciddi enfeksiyonların önceki yıllara göre yaklaşık %25 oranında azaldığını buldu.

Ajans, bunun muhtemelen COVID-19 ve diğer solunum yolu hastalıklarının yayılmasını yavaşlatmak için uygulanan maskeleme, fiziksel mesafe ve okul ve işyeri kapatma gibi hafifletme önlemlerinden kaynaklandığını söyledi.

Ön CDC verilerine göre, çocuklarda daha az şiddetli Strep A enfeksiyonları şu anda ülke genelinde yüksek seviyelerde – “pandemiye giden yıllara benzer veya daha yüksek seviyelerde.”

Ayrıca, ajans, ABD’nin bazı bölgelerinde ciddi çocukluk çağı Strep A enfeksiyonlarının yüksek kaldığını söyledi. Bazı bölgelerde yetişkinler arasında, özellikle 65 yaş ve üstü kişilerde ciddi enfeksiyonlarda artış görülüyor.

Strep A enfeksiyonları genellikle Aralık ve Nisan ayları arasında en yüksek seviyededir.

Antibiyotik eksikliği tedaviyi zorlaştırıyor

Bir kişinin sahip olduğu strep türü ne olursa olsun, komplikasyonları önlemek için enfeksiyon bir antibiyotikle tedavi edilmelidir.

Ancak bu yıl Strep A enfeksiyonlarındaki artış, Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) Ekim 2022’de ilaç kıtlığı listesine eklediği pediatrik amoksisilin kıtlığıyla aynı zamana denk geliyor.

Kusur, Teva ve Sandoz tarafından üretilenler de dahil olmak üzere birçok markayı etkilemeye devam ediyor. Bazı şirketler FDA’ya eksikliklerinin ilaca olan talebin artmasından kaynaklandığını bildirmiştir.

Salt Lake City’deki Utah Üniversitesi’nde ilaç kıtlığı uzmanı olan PharmD Erin Fox, NPR’ye şirketlerin ne kadar üreteceklerine karar verirken genellikle bir önceki yılki ilaç satışlarını dikkate aldıklarını söyledi.

OKU  Strep A Salgını: Belirtileri, Riskleri ve Tedavileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yıl şirketlerin ürettikleri ile tüketicilerin ihtiyaç duydukları arasında bir “uyumsuzluk” olduğunu söyledi.

Atif, çocuklar için yaygın olarak kullanılan bazı amoksisilin ürünlerinin bulunmadığını, ancak ebeveynlerin başka seçenekleri olduğunu söyledi.

“Örneğin amoksisilin, ezilebilen haplar, çiğnenebilir haplar veya açılabilen ve toz gıdaya karıştırılabilen kapsüller halinde de mevcuttur” dedi. “Şu anda antibiyotik sıkıntısı yok” [in these forms].”

Doktorların ve eczacıların penisilin VK, kas içi penisilin G ve sefaleksin gibi başka antibiyotikler de önerebileceğini söyledi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

CDC, Bebek Maması ve Göğüs Pompasında Bulunan Ölümcül Bakterileri Uyarıyor: Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Sağlık

CDC, İlaca Dirençli Shigella Hakkında Uyardı: Bilmeniz Gerekenler

Sağlık

Strep A Salgını: Belirtileri, Riskleri ve Tedavileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir