Sağlık

Çocuklar için kilo verme ameliyatı: Çocuk doktorları neden yeterince kullanılmadığını söylüyor?

Çocuklar için kilo verme ameliyatı: Çocuk doktorları neden yeterince kullanılmadığını söylüyor?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, çocuklar için kilo verme ameliyatlarına erişimin genişletilmesi gerektiğini söylüyor. SDI Yapımları/Getty Images
  • Çocuk doktorları, kilo verme ameliyatının obezitesi olan çocuklar için faydalı olabileceğini söylüyor.
  • Ancak, tekniğin özellikle belirli demografik gruplar arasında yeterince kullanılmadığını söylüyorlar.
  • Uzmanlar, bu ameliyatlara erişimin genişletilmesi ve sigorta kapsamının iyileştirilmesi gerektiğini söylüyor.

Olarak çocukluk çağı obezitesi durumu tedavi etmek için cerrahi kilo verme prosedürlerinde olduğu gibi artmaya devam eder.

Bununla birlikte, Pediatrics dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, bu ameliyatlar artan obezite oranlarına ayak uyduramıyor ve prosedür için uygun olan çocuklar arasında demografik olarak eşit bir şekilde dağılmıyor.

Araştırmacılar, 2010 ve 2017 yılları arasında, 19 yaşın altındaki obezite hastası çocuklar ve ergenler için gerçekleştirilen pediatrik metabolik ve bariatrik cerrahilerin (MBS) sayısının, durumu olan her 100.000 hasta için 2,2’den 4,6’ya çıktığını söyledi. Bunlar laparoskopik tüp mide rezeksiyonu ve gastrik bypass ameliyatı gibi prosedürleri içerir.

Aynı zamanda araştırmacılar, ameliyat olan çocukların çoğunlukla beyaz ve kadın olduğunu, ancak çocuklukta obezite oranlarının azınlık grupları arasında en yüksek olduğunu söylediler.

Çalışma yazarları, “Pediatrik MBS, azınlık gruplarında orantısız şekilde daha düşük oranlarla ulusal olarak yeterince kullanılmaktadır.”

“Kilo verme ameliyatının önünde sadece ergenler için değil yetişkinler için de pek çok engel var: sigorta kapsamı, sosyoekonomik engeller ve bilgi eksikliği ameliyatı zorlaştırıyor” diyor Dr. Bariatrik cerrah ve Kaliforniya’daki Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki MemorialCare Cerrahi Kilo Verme Merkezi’nin tıbbi direktörü Mir Ali’den Healthline’a.

“Çalışma, bariatrik cerrahinin tüm popülasyon gruplarında yetersiz kullanıldığını gösteren diğer çalışmalardan farklı değil. Ayrıca, çalışma belirtilen engelleri güçlendirdi ve çok daha az kişinin ameliyat olmasına önemli ölçüde katkıda bulundu” dedi.

Çocuklar için kilo verme ameliyatı ‘son seçenek’

Amerikan Metabolik ve Obezite Cerrahisi Derneği (ASMBS) Pediatri Komitesi ve Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), bu prosedürlerin dahil edilmesini genişletmek için kılavuzlarını yalnızca 2019’da güncellediklerinden, çocuklarda ve ergenlerde kilo verme cerrahisi nispeten yeni bir öneridir. Çocukluk çağı obezitesi tedavisinden daha fazla.

OKU  CBD, sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir. İşte nasıl

Çalışma yazarları, “Çocukluk çağı obezitesi, başarılı tedavi için multidisipliner bir yaklaşım gerektiren karmaşık bir sağlık sorunudur” dedi. “Ameliyatın çocuklar için bu algoritmanın ayrılmaz bir parçası haline gelmesi ancak son zamanlarda oldu.”

“Ameliyat son seçenek” dedi Dr. California’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde bir çocuk doktoru olan Daniel Ganjian, Healthline’a söyledi. “Önce doğru beslenme ve egzersiz gibi farmakolojik olmayan önlemleri deneyeceğiz, ardından ilaçları deneyeceğiz ve diğer her şey başarısız olduğunda ve hastaların obezite nedeniyle tıbbi / psikolojik sorunları olduğunda son çare olarak ameliyatı yedekleyeceğiz.”

Çocuklarda kilo vermenin faydaları

Uzmanlar, bu seçenekler tükendikten sonra, doğru destek sistemine sahip olmaları koşuluyla, kilo verme cerrahisinin obezitesi olan çocuklara daha sağlıklı sonuçlar alma şansı verebileceğini söylüyor.

Ali, “Ergenler için, zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak iyileşmelerine yardımcı olmak için istikrarlı, destekleyici bir aile de çok önemlidir.” Dedi. Ayrıca ameliyat sonrası gerekli olacak önemli yaşam tarzı değişikliklerini de anlayabilmeleri gerekiyor.”

“Her ameliyatta olduğu gibi riskler çok küçük olsa da riskler var” diye ekledi. “Ayrıca, ortalama bir gencin uyum sağlamakta zorluk çekebileceği yeme alışkanlıklarında önemli değişiklikler gerektiriyor.”

erişimin iyileştirilmesi Kilo verme prosedürleri

Irk farklılıkları bir yana, araştırmacılar ayrıca MBS uygulanan çocukların çoğunun özel sigortalı olduğunu ve bunun da daha fazla ekonomik istikrarla ilişkili olduğunu buldular.

“Mevcut analizde, MBS çocukları çoğunlukla özel sigortalıydı. Bununla birlikte, Medicaid ve Medicare gibi federal olarak finanse edilen sigorta programlarına kayıt, çalışma süresi boyunca arttı ve bu, kamu sigortalı gençlere erişimin iyileştirilmesinde artan ilerlemeyi temsil ediyor, ”diye yazdı diğerleri çalışmada.

“Bu ameliyatla ilgili eğitim ve deneyime sahip çocuk cerrahlarına ulaşamama ve hastanın sigortası tüm maliyeti karşılamadığında maliyet [are a barrier]dedi Ganjian. “Ameliyat için tıbbi ihtiyacı olan herkesin buna erişebilmesini ve sigortacıların bunun için ödeme yapmasını sağlamalıyız.”

OKU  Teletıp bağımlılık tedavisine yardımcı olabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir