Sağlık

Colorado Psychedelic Mantarların Kullanımını Suçtan Kaldırdı: Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Colorado Psychedelic Mantarların Kullanımını Suçtan Kaldırdı: Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Pinterest’te paylaş
Psychedelic mantarlar, depresyon, TSSB ve daha fazlası için güçlü bir tedavi aracı olabilir. Getty Images aracılığıyla James MacDonald/Bloomberg
  • Colorado geçtiğimiz günlerde 21 yaşın üzerindeki insanlar için psikedelik mantarları suç olmaktan çıkarmak ve insanların ilacı gözetim altında deneyimleyebilecekleri devlet tarafından düzenlenen “şifa merkezlerine” izin vermek için oy kullandı.
  • Akıl hastalığının tedavisinde psychedelics’in potansiyel kullanımına ilişkin araştırmalar artıyor.
  • Uzmanlar, gerçeği kurgudan ayırarak mevzuat hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Marcus Capone, ABD Donanması SEAL’i olarak 13 yıllık hizmeti sırasında birkaç kez Irak ve Afganistan’a konuşlandırıldı. Rolleri arasında sorgulayıcı ve patlayıcılardan sorumlu bir lider kırıcı vardı.

Marcus 2013’te tıbbi nedenlerle emekli olduğunda, yeni mücadeleler başladı: birkaç isim vermek gerekirse, aşırı içki, uykusuz geceler, depresyon ve konsantrasyon güçlüğü.

Savaşta geçirdiği süre ve temas sporları oynarken aldığı yaralanmalar nedeniyle kendisine TSSB ve daha sonra travmatik beyin hasarı (TBI) teşhisi kondu.

Birçoğu seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) ve serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörü (SNRI) ailelerinden 10 ilaç denedi. İkisi de işe yaramadı.

Karısı Amber, psikedelikleri araştırmaya başladı. Sonra 2017’de Meksika’ya – ve içinde – bir gezi her şeyi değiştirdi.

Marcus’un “Meksika’da saygın ve uzun süredir devam eden bir inziva” dediği yerde personel, bazı bitkilerde de bulunan bir kurbağanın glandüler salgılarından yapılan bir psikedelik ürün olan 5-MeO-DMT’yi uyguladı. TSSB için bir tedavi olarak ilgi gören başka bir psychedelic’ten yaygın olarak bildirilenlere benzer mistik deneyimleri tetikleme potansiyeline sahiptir: psilosibin.

Marcus, 10 saatlik yolculuğunun kendisi için bir dönüm noktası olduğunu söylüyor.

“Bu yolculuk bana hayatımda yaşadığım zor zamanları gösterdi ve beni yaptıklarımın sonuçlarıyla yüzleşmeye ve yaşadığım durumları telafi etmeye zorladı.” “Bittiğinde ve dinlenebildiğimde, 15 yılı aşkın süredir yaşamadığım ezici bir minnettarlık ve neşe duygusuyla uyandım. Yine duygularım vardı. Tekrar hayatta olduğum için heyecanlandım… Başkalarının da bunu deneyimlemesini istedim.”

Marcus ve Amber, psikedelik terapiler için kaynak, araştırma ve savunuculuk sağlamak üzere 2019’da Veterans Exploring Treatment Solutions’ı (VETS) kurdu.

Şimdi Colorado’da, 21 yaşın altındaki insanlar ABD’den ayrılmadan benzer bir deneyim yaşayabilir.

Bu ayın başlarında, seçmenler, 21 yaş ve üstü insanlar için psikedelik mantarları suç olmaktan çıkaran Önerme 122 adlı bir oylama girişimini kabul ettiler. Bireylerin uyuşturucuyla denetimli deneyimler yaşadığı, devlet tarafından düzenlenen “şifa merkezlerinin” oluşturulmasına izin verir.

Girişim 2024’te yürürlüğe girecek ve 2026’da bir danışma kurulu programı diğer bitkisel psychedelics’i eklemek için değiştirebilir.

Colorado, bazı mantarlarda bulunan halüsinojenler olan psilosibin ve psilosin için düzenlenmiş bir sistem geliştiren ikinci eyalettir. Oregon, 2020’de benzer bir önlemi geçirmek için oy kullandı.

Yeni girişimler şaşkınlık uyandırabilir, ancak ilaç ve TSSB de dahil olmak üzere ruh sağlığının tedavisine yardımcı olma potansiyeli hakkında araştırmalar ortaya çıkıyor.

2018’de FDA, psilosibini, ilk çalışmalarda diğer tedavilere göre önemli gelişmeler gösteren ilaçlar için bir atama olan “çığır açan bir terapi” olarak sınıflandırdı. Ancak FDA onaylı değiller.

OKU  2024'te öncelik verilecek 7 koruyucu kalp kontrolü

Önerme 122 ne yapar?

Ohio Eyalet Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü’nde ikamet eden bir PGY-3 asistanı olan Dr. Adam Levin, yasanın iki genel bölümü olduğunu söylüyor.

“İlk olarak, psilosibin içeren mantarların ve diğer bitkisel saykodelik maddelerin kişisel kullanımını, bulundurulmasını ve yetiştirilmesini suç olmaktan çıkarıyor. [DMT, ibogaine, and mescaline]’ diyor Levine. “İkincisi, bu maddelerin denetimli idaresini uygulamak ve düzenlemek için tasarlanmış bir hizmetler sistemi oluşturur.”

Her ikisi de önemlidir. Pres tarafından icat edilen bir terim olan “Uyuşturucuyla Savaş” ın zararı. Levin, Richard Nixon’ın iyi belgelendiğini söylüyor.

2021’de Associated Press, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hapishane nüfusunun 1975’te 240.593’ten 2019’da 1,43 milyon kişiye yükseldiğini gösteren federal ve eyalet hapsetme verilerinin 50 yıllık bir incelemesini yayınladı. Bunlardan 5 mahkumdan 1’i en ciddi suç uyuşturucu suçuydu.

Irk farklılıkları keskindi. Siyahlar için hapsedilme oranları 1970’te 100.000’de 600’den 2000’de 100.000’de 1.808’e yükseldi.

Latinx hapishanelerinin nüfusu 100.000 kişide 208’den 100.000 kişide 615’e yükselirken, şaşırtıcı bir şekilde en az etkilenen beyazlar oldu ve 100.000 kişide 103’ten 242’ye yükseldi.

2022’den araştırma Hapis geçmişi olan endeksli kişiler, hapsedilmemiş olanlardan% 50’den fazla daha az kazanıyor.

Yazarlar ayrıca, barınma ve eğitimi olumsuz etkilediğini de belirtiyorlar – iki sosyal sağlık zararı.

Psychedelic mantarların bulundurulmasının, kullanılmasının ve yetiştirilmesinin suç olmaktan çıkarılması, bireyleri bu sonuçlardan korurken, uyuşturucuları gözetim altında deneyimlemenin güvenli yollarını sağlar.

Mevzuatın yapmadığı şey

Levin, yeni girişimin mantarların tamamen yasallaştırılması olmadığını ve Colorado’da esrar gibi eğlence amaçlı satılmayacağını belirtiyor. Ancak Levin, hala gri bir alan olduğunu söylüyor.

“Ayrıca, denetlenen yönetimi neyin oluşturduğunu tam olarak tanımlamıyor, bu da pek çok önemli soruyu yanıtsız bırakıyor” diyor. “Örneğin, bu mevzuata göre nereler ‘şifa merkezi’ olarak nitelendirilebilir? Kimler kolaylaştırıcı veya şifacı olarak nitelendirilebilir ve sertifikasyon süreci nasıl olacak?

Levin’e göre bu cevaplanmamış sorular, sertifikasyon ve kalifikasyon gibi süreçlerin daha fazla düzenlendiği gerçek tıbbi modellerin dışında ayrıntıları çözmeye çalışırken mevzuatın uygulamaya konulmasında zorluklar yaratabilir.

Mantarlar ve Ruh Sağlığı: Araştırmalar ve Uzmanlar Ne Diyor?

Mantarları suç olmaktan çıkarmak, insanları aklı başında tutmaktan daha fazlasını yapabilir.

Psilosibin ile iyileşmeyi destekleyen bir mikro doz mentorluk programı olan Zenchronicity’nin kurucu ortağı Megan Michelena, “Yasa, insanlara daha fazla ilaçsız ruh sağlığı seçeneği sunmak için araştırma ve ilerlemenin geleceği için kapılar açıyor” dedi.

“Bireyin korkudan kurtulmasına ve daha tatmin edici bir hayat yaşamak için fırsatlar aramasına izin veriyor. Akıl sağlığını tedavi etmek için psychedelics kullanmanın damgasını azaltıyor, ”diye ekledi Michelena.

Yeni mevzuat yeni araştırmaları teşvik edebilecek olsa da, Önerme 122’nin geçişi için kilit bir nokta oluşturan bazı veriler şimdiden ortaya çıktı.

A küçük çalışma 2022 43 kişiden psilosibinin depresyon semptomlarını azaltabileceğini ve “beynin işlevsel ağlarının küresel entegrasyonunu” artırabileceğini söyledi.

OKU  Michael Phelps'in 2023'te akıl sağlığıyla ilgilenmeyi planladığı 5 yol

A küçük randomize klinik çalışma 2020’de yayınlanan, daha önce tedaviye dirençli depresyonu olan 24 katılımcıdan 24’ü, psilosibin destekli tedavinin semptomlarını azaltmada kalıcı sonuçlar verdiğini öne sürdü. İlacın “düşük bağımlılık potansiyeline” sahip olduğunu ve yarısından fazlasının dört haftada depresyondan remisyonda olduğunun düşünüldüğünü belirttiler.

2016’dan bir araştırma psilosibinin kanser hastalarında en az altı aylık sürekli bir süre boyunca depresyon ve anksiyete semptomlarını azaltabileceğine dikkat çekti.

Düşük yan etki ve bağımlılık riskleri Levin’i şaşırtmadı.

Bu, alkolle aynı bağımlılık risklerini taşımayan ancak kullanım ve bulundurma konusunda daha sert cezalara sahip olan psilosibinin suç olmaktan çıkarılmasının faydalarından biridir, ancak yeni araştırmalar onun tıptaki yerine işaret etmektedir.

“Bu bize uyuşturucu yasalarının gerçekten toplumsal veya bireysel zararı anlamlı bir şekilde azaltmak için tasarlanmadığını söylemeli” diyor. “Bir klinisyenin ve psikoaktif ilaçları araştıran bir kişinin bakış açısını ele almak için, tutarlı, kanıta dayalı ilaç politikaları için çaba göstermeliyiz ve mevcut haliyle uyuşturucu yasaları, bilimsel olarak değil, büyük ölçüde politik ve kültürel olarak motive edilmiştir.”

Ancak bu yaklaşım bilime indirgenmeli ve Levin, psikedelik mantarların denetimsiz, denetimsiz kullanımının olumsuz yanları olduğuna inanıyor.

“[They] özellikle doğru terapötik kap olmadan önemli olabilir” diyor Levin. “Kısa vadede, psilosibin almak, bilinçte derinden kafa karıştırıcı ve kaygı uyandırıcı olabilecek önemli değişikliklere neden olur. Uzun vadede, bu deneyimler, özellikle doğru terapötik destek ve entegrasyon olmadan inanılmaz derecede güçlü, zorlayıcı ve potansiyel olarak istikrarsızlaştırıcı olabilir.”

Tıp olarak mantarların geleceği

Michelena, diğer Colorado ve Oregon eyaletlerinin de benzer girişimleri takip edip yasalaştıracağını umuyor.

“Bu, bitki ilaçlarının zihinsel sağlık ve genel refah için kullanımını ortadan kaldıracak ve diğer devletlerin faydaları görmeleri için fırsatlar sağlayacaktır” diyor.

New Jersey de benzer bir yasa tasarısı önerdi. Kaliforniyalı aktivistler oy pusulasında benzer bir inisiyatif almayı umuyorlardı, ancak bu yılın başlarında gerekli imzaları alamadıklarını açıkladılar.

Levin’in daha incelikli bir umudu var.

Levin, “Bu, bitki ilaçlarının zihinsel sağlık ve genel esenlik için kullanımını ortadan kaldıracak ve diğer devletlerin faydaları görmeleri için fırsatlar sağlayacaktır” diyor.

Bunun ne anlama geldiği tartışmaya açık ve düzenlemeyi görmek istese de sahip olmaya değer.

Levin, “Umudum, bu girişimlerin sorumlu bir şekilde ve bilimsel bilgi dikkate alınarak uygulanmasıdır” diyor. “Ayrıca, daha iyi bilimsel anlayış ve tedavi optimizasyonu için veri toplamak için bu eyaletlerde bir sistemin yürürlükte olduğunu umuyorum.”

Marcus’un da benzer bir tutumu var.

“Bu terapilerin güvenli, yasal, terapötik sunumu, psikedelik hareketin geleceği için benim umudumdur” diyor. “Onları kullanmanın en güvenli ve en etkili yollarını daha iyi anlamak için çok daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Araçların uygun şekilde tedarik edilmesi, dozlanması, ayarlanması, hazırlanması ve entegrasyonu yoluyla yeterli destek, psikedelik terapilerin başarılı sonuçları için çok önemlidir.”

İlgili yazılar
Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Asi Wilson beyin sarsıntısı geçirdikten sonra sağlık alışkanlıklarını neden elden geçirdi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir